Криза через ЄС та національну гордість. Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 1-7 листопада

Криза через ЄС та національну гордість. Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 1-7 листопада

Photo: depositphotos / Alexeybykov
10 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
446

«Якщо хтось у Росії скаже, що сонце встає на Сході, в Україні, просто щоб не бути солідарними з росіянами і щоб не потрапляти в один і той самий наратив, починають говорити, що насправді сонце встає на Заході, а сонце на Сході — пропаганда Кремля». 

Це цитата з відеоблогів на YouTube видання «Страна», проти якого запровадили санкції за системну антиукраїнську пропаганду. І це — один із численних інструментів російської дезінформації: посіяти недовіру та скептичне ставлення до українських державних інституцій. Адже якщо офіційний Київ як джерело інформації дискредитований, то можна ставити під сумнів будь-які його заяви. Наприклад, про те, хто обстрілює Донбас. Коли жодне джерело не варте довіри, відкривається дуже широке поле для маніпуляцій. Тоді «факти» можна додумати, а під виглядом «альтернативної» точки зору протягнути російську пропаганду або відверті маніпуляції. 

Як в український інфопростір потрапляють російські наративи — VoxCheck аналізує в рамках спільного проєкту з Центром стратегічних комунікацій. Попередні випуски читайте тут.

Маніпуляція: Україна потрапила в глибоку економічну кризу внаслідок утворення Зони вільної торгівлі з ЄС

Що відбулося: Комітет ВРУ з питань економічного розвитку 3 листопада ухвалив рекомендації з поглиблення торговельно-економічних відносин України з країнами ЄС в рамках Угоди про асоціацію. Через 5 років з моменту набуття чинності Угоди в України з’явилася можливість переглянути її економічну частину, яка дійсно містить невигідні для нас положення. Україна має хронічний дефіцит торговельного балансу з Євросоюзом – навіть без урахування реверсних постачань газу. І за час дії Угоди ми не компенсували втрати від експорту до країни-агресора.

Водночас Зона вільної торгівлі надала українським експортерам безмитний доступ до одного з найбільших ринків світу. До впровадження ЗВТ обмеження для експорту були більші – діяли ввізні мита на товари, кількісні обмеження. Замість традиційних кількісних квот ЄС запровадив тарифні квоти на певні групи товарів, зокрема сільського господарства та харчової промисловості. Жодних кількісних обмежень на експорт немає. До угоди не було можливості експорту з нульовим митом, тобто угода покращила, а не погіршила ситуацію.

Утім, проросійські політики та медіа не стільки об’єктивно критикують недоліки Угоди, як маніпулюють, аби довести: курс на євроінтеграцію та відмову економічного співробітництва з Росією веде Україну до краху. «Страна» із «жалем» коментує, що такі документи (як рекомендації економічного комітету) «ніхто не публікував 8 років тому».

«Загалом, якщо почитати цей документ, то складається чітке враження, що угода про асоціацію підписувалась не заради того, щоб облагодіювати Україну, а заради того, щоб Європа на нас заробила. І, прочитавши його, вже не дивуєшся, що рівень життя українців ніяк не може досягти рівня 2013 року», — йдеться у статті.

Насправді економічні показники свідчать про інше. Наприклад, за ВВП на душу населення у сталих доларах ми перевищили рівень 2013 року ще у 2019-му році. У 2020-му році значення показника дещо зменшилось, зокрема, через вплив пандемії. 

Реальна заробітна плата перевищила рівень 2013 року ще в 2017 році і з того часу щорічно зростала. У 2020 році вона вже була на 38% вищою, ніж у 2013. 

Мінімальна та середня пенсія та прожитковий мінімум досі нижче рівня 2013 року, проте мінімальна зарплата вже на 40% перевищує рівень 2013-го року (із урахуванням інфляції).

Критерій 2013, грн 2021, грн 2021 рік в цінах 2013, грн Різниця, %
Мінімальна пенсія 949  1854 666,9 -29,7%
Середня пенсія 1470,7 3915,75 1408,5 -4,2%
Мінімальна зарплата 1218  4723 1698,9 +39,5%
Середня зарплата  3265 14239  5121,9 +56,8%
Прожитковий мінімум 1176  2294 825 -29,8%

А те, що «Європа заробляє на Україні» — одна з вічних російських маніпуляцій про те, що вигідніше «дружити» з РФ.

Детальніше про те, які фейки російські ЗМІ поширюють про асоціацію України з ЄС читайте в матеріалі «Геть від Євросоюзу». Російська дезінформація сьомий рік демонізує Угоду про асоціацію між Україною та ЄС».

Сайти з пулу Медведчука поширювали його заяву, ніби за час дії Зони вільної торгівлі з ЄС Україна «поринула в дуже глибоку економічну кризу». При цьому він прямо закликає повернути «промислову кооперацію з РФ, спільні виробництва, повернувшись на російські ринки до завершення там процесів імпортозаміщення». 

Українська економіка опинилася на межі прірви після російської агресії, а не через євроатлантичні прагнення. Нагадаємо, реальний ВВП України у 2014 році, коли Росія напала на Україну, незаконно анексувала Крим та почала війну на Донбасі, впав на 6,5% та ще на 9,8% у 2015 році.

Маніпуляція: енергокриза змусила «наступити на горло національній гордості»

Проросійські ЗМІ продовжують кампанію нагнітання паніки щодо газової та вугільної кризи в Україні. Їхня риторика полягає в тому, що Україна сама винна в зіпсованих відносинах з РФ, у якої ми відмовилися напряму купувати газ. «Замість того, щоб думати про те, де наш національний інтерес, ми практично взяли на себе зобов’язання перед США, НАТО формуватиме тут плацдарм «Анти-Росія», — заявляє в етері «Першого Незалежного» юристка Марина Ставнійчук.

«Тарифи на опалення для людей залишаться стабільними… Заради цього довелося наступити на горло національній гордості — відкрити можливість імпорту вугілля з РФ», — пишуть «Вести»

Мета такого наративу — сформувати враження, ніби Україна ініціювала кризу у відносинах з Росією сама й 8 років підтримує войовничу риторику. Ніби немає російської агресії або цей факт можна ігнорувати.

За схожим принципом проросійські ресурси критикують українську владу за невизнання самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, припинення авіасполучення з країною та зупинку імпорту електроенергії з Білорусі. Коли з’явилися повідомлення про можливе поновлення імпорту електрики, проросійські ресурси замайоріли іронічними заголовками: «Так бацька вже тиран чи ні?»

Джерело — «Голос.ua». Йдеться про те, що Україна 2 листопада запросила аварійну допомогу про постачання енергії з Білорусі та Словаччини 

Крім цього, проросійські сайти знову просували фейк, ніби ЗСУ просунулися вглиб «сірої зони» на Донбасі та зайняли село Старомар’ївка, порушивши Мінські домовленості. Таким чином Україна нібито провокує Росію на активні бойові дії, щоб зупинити сертифікацію «Північного Потоку-2». Цю маніпуляцію ми детально спростовували в попередньому моніторингу.

Наша методологія

Аналітики VoxCheck моніторять сайти та соціальні мережі українських проросійських медіа та визначають головні новини чи теми за тиждень, яким виділили найбільше етерного часу чи уваги в стрічці новин. Ми визначаємо ключові наративи за тиждень, що минає, та аналізуємо їхнє походження.

Медіа, які ми моніторимо: «Страна», «Klymenko Time», «Вести», «Українські новини», «Подробности», «Апостроф», «From.ua», «Голос.ua»,  «КП в Україні», «Znaj.ua», «Телеграф», «112.ua», «Zik», «NewsOne», телеканали «Наш», «Перший Незалежний», «Интер» та інші. Ми не стверджуємо, що ці ЗМІ навмисне поширюють російську пропаганду, втім, їхні матеріали містять елементи російської дезінформації.

VoxCheck шукає фейки та маніпуляції і спростовує їх. В основі перевірки — методика «натисни та перевір». Кожен може перевірити нашу аргументацію та джерела. Перевірка може базуватися тільки на відкритих даних з відповідними посиланнями. Статтю з фактчеком можна публікувати тільки за умови, що її підписали два члени редакційної колегії.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний