Наприкінці листопада Група Рейтинг разом із фахівцями Інституту соціології НАНУ провела опитування українців, яке дозволяє побачити, яка частка українців уважають, що у нашому суспільстві відсутні загальновизнані норми (аномійний стан), та осіб, які вважають, що такі норми у нас є (неаномійний стан). Це опитування продовжує опитування, які проводилися Інститутом з 1992 року (графіки побудовані на цих даних). Індекс аномії (на першому графіку) будується за дев’ятьма питаннями, які представлені на наступних графіках.
Джерело: опитування групи Рейтинг
Індекс розраховується за відповідями на питання представлені на графіках 2-10 (респондент має сказати, чи згоден він із кожним твердженням). Найбільше змінилися відповіді на питання про те, що людям не вистачає справжньої дружби (графік 3), про те, що важко зрозуміти, у що вірити (графік 4) чи яким законам слідувати (графік 5). Також у 2022 році набагато менше українців вважають, що більшість людей взагалі ні у що не вірить (графік 7), і набагато менше не розуміють, що відбувається (графік 8). Знизилася і частка людей, які вважають, що раніше люди почувалися краще, бо кожен знав, як вчинити правильно (графік 9). А також українці стали більш упевненими в собі (графік 10). Більшість людей, як і раніше, відзначають значну невизначеність (графік 2), що природно.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний