Аномія в українському суспільстві

Аномія в українському суспільстві

Photo: ua.depositphotos.com / simbiothy
16 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
1340

Наприкінці листопада Група Рейтинг разом із фахівцями Інституту соціології НАНУ провела опитування українців, яке дозволяє побачити, яка частка українців уважають, що у нашому суспільстві відсутні загальновизнані норми (аномійний стан), та осіб, які  вважають, що такі норми у нас є (неаномійний стан). Це опитування продовжує опитування, які проводилися Інститутом з 1992 року (графіки побудовані на цих даних). Індекс аномії (на першому графіку) будується за дев’ятьма питаннями, які представлені на наступних графіках.

Графік 1. Індекс аномії

Джерело: опитування групи Рейтинг

Індекс розраховується за відповідями на питання представлені на графіках 2-10 (респондент має сказати, чи згоден він із кожним твердженням). Найбільше змінилися відповіді на питання про те, що людям не вистачає справжньої дружби (графік 3), про те, що важко зрозуміти, у що вірити (графік 4) чи яким законам слідувати (графік 5). Також у 2022 році набагато менше українців вважають, що більшість людей взагалі ні у що не вірить (графік 7), і набагато менше не розуміють, що відбувається (графік 8). Знизилася і частка людей, які вважають, що раніше люди почувалися краще, бо кожен знав, як вчинити правильно (графік 9). А також українці стали більш упевненими в собі (графік 10). Більшість людей, як і раніше, відзначають значну невизначеність (графік 2), що природно.

Графік 2. Зараз все так хитко і, здається, що може відбутися все, що завгодно

Графік 3. Чого сьогодні нам не вистачає, так це справжньої дружби, як бувало раніше - на все життя

Графік 4. За теперішнього безладу та невизначеності важко зрозуміти, у що вірити

Графік 5. Все так швидко зараз змінюється, що не розумієш, яким законам слідувати

Графік 6. Багато з того, у що вірили наші батьки, руйнується на очах

Графік 7. Проблема зараз у тому, що більшість людей взагалі ні у що не вірить

Графік 8. Я часто не розумію, що до чого; почуваюся ніяково

Графік 9. Раніше люди краще почувалися, бо кожен знав, як вчинити правильно

Графік 10. Мені здається, інші краще за мене розбираються, що правильно, а що — ні

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний