БЕЗПІДСТАВНО: Більшість дронів за державним замовленням використовують для протидії ухилянтам

БЕЗПІДСТАВНО: Більшість дронів за державним замовленням використовують для протидії ухилянтам

24 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
105

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширюють уривок інтервʼю українського військового. Він стверджує, буцімто левову частку дронів, закуплених державою, направляють на західні кордони України, де їх використовують для протидії втікачам та ухилянтам.

Утім, немає жодних підтверджень цієї інформації. Навпаки, є докази, що значну частину дронів відправляють для потреб фронту.

Скриншот допису

За ключовими словами ми знайшли оригінальний ролик, із якого фейкороби взяли уривок. Це інтервʼю українського військового Антона Чорного ютуб-каналу ALPHA MEDIA, яке опублікували 4 липня 2024 року.

Державна прикордонна служба дійсно використовує дрони для контролю державного кордону України. Утім, ми не знайшли підтверджень, що більшість дронів за державним замовленням направляються саме для спостереження за кордоном.

У лютому 2024 року Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив: «Ми перейшли від наступальних дій до ведення оборонної операції. Мета нашої операції — виснажити противника, завдати йому максимальних втрат, використовуючи наші укріплення, наші переваги в технічному плані, в плані безпілотної авіації, РЕБ, утримування підготовлених рубежів оборони». Тобто, безпілотники грають важливу роль у стратегічний оборонній операції, яку зараз проводять Сили оборони. 

Також на момент написання цього матеріалу триває битва за Покровськ, і роль дронів у цій операції також підкреслювали українські військові. Таким чином видається малоймовірною ситуація, коли за умов гострої потреби у дронах Україна направлятиме більшість безпілотників на моніторинг державного кордону, де потреба в них є набагато меншою, ніж на сході України.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров на початку серпня 2024 року повідомив, що всі безпілотники, які закуповують у рамках Армії дронів, відповідають запитам військових і потрібні для виконання бойових завдань на фронті.

Передачу дронів за державним замовленням на потреби фронту підтверджують і деякі військові командири. Кирило Верес, командир батальйону К-2 54-ї ОМбр стверджує, що  приблизно половину БПЛА для його підрозділу забезпечує держава. Схожу оцінку наводив Юрій Федоренко, командир батальйону ударних БПЛА «Ахіллес» 92-ї ОШБр. Ще наприкінці 2023 року Федоренко заявляв: «Нині забезпечення має позитивну динаміку: 50% засобів БПЛА ми отримуємо централізовано від держави для виконання бойових завдань та 50% — це ті, які надходять коштом донатів українців, волонтерських організацій, фондів, а також іноземних громадян, які підтримують Україну».

«Гліб», керівник інструкторського напряму з БПЛА фонду «Повернись живим» ще у квітні цього року писав: «Держава не звітує, проте майже в кожній бригаді є десятки БпАК, закуплених нею. І тут мова про ті самі “Лелеки”, “Фурії”, “Шарки” та інші подібні БПЛА. Крім нових комплексів, закупляються і окремі безпілотники для поповнення втрат. […] Треба розуміти, що замовлення держава робить також не на сьогодні-завтра, а на певний термін. Мова про сотні бортів і комплексів, які також не будуть виготовлені миттєво, а враховуючи реальність українського виробництва – можуть затриматися на кілька місяців».

Ми вже спростовували схожі російські фейки, повʼязані з ухилянтами, які намагаються незаконно перетнути кордон.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний