БЕЗПІДСТАВНО: Напій із молока, меду та жовтка лікує від кашлю та бронхіту

БЕЗПІДСТАВНО: Напій із молока, меду та жовтка лікує від кашлю та бронхіту

28 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
28750

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про напій, що нібито допоможе вилікувати кашель і бронхіт. Він складається з:

  • 1 чайної ложки вершкового масла;
  • 250 мл молока;
  • 0,25 чайної ложки харчової соди;
  • 1 чайної ложки меду;
  • 1 жовтка;
  • 1 столова ложка коньяку (за бажанням, лише для дорослих).

Користувачі рекомендують вживати цей напій протягом 5 днів. Ефект полегшення має наступити майже одразу.

Однак немає підтверджень лікувальних властивостей цього рецепту. 

У мережі можна знайти безліч порад, як лікуватися. Часто такі поради недієві, а іноді небезпечні для здоров’я. Тому перед тим, як використовувати будь-який засіб для лікування, обов’язково потрібно звернутися за консультацією до лікаря.

З’ясувати, чи вітамін або харчовий додаток має доведену лікувальну дію у можна у базі WebMD. Вона дозволяє шукати за назвою продукту, хвороби чи стану

Кожен інгредієнт, крім коньяку, має низку корисних властивостей для організму людини. Проте жоден із них не здатний вилікувати кашель або захворювання дихальних шляхів.

VoxCheck неодноразово перевіряв властивості різних сумішей меду з іншими продуктами. Корисні властивості застосування меду вивчають тривалий час. Наразі немає доведеної ефективності меду при жодній хворобі чи стані. Мед показує потенційну ефективність при лікуванні опіків, кашлю (ця властивість перевірена лише на дітях), виразки стопи при цукровому діабеті, синдромі сухого ока, загоєнні ран, стану почервоніння шкіри на обличчі, виразок роту та ясен, спричинених вірусом герпесу. Утім, про доведений ефект меду говорити зарано.

Вживання харчової соди потенційно ефективне для підвищення короткострокової продуктивності чоловіків-спортсменів при заняттях спортом, однак сода не має підтверджених властивостей проти кашлю чи бронхіту.

Молоко містить такі поживні речовини, як кальцій, фосфор, вітаміни групи B, калій, вітамін D та білок. Водночас варто пам’ятати, що людям з непереносимістю лактози, вуглеводу у складі молока, не рекомендують вживати цей продукт. Доказів  лікувальних властивостей молока немає

Вершкове масло — джерело вітамінів A, D, E та кальцію. Негативний наслідок від надмірного вживання масла — воно, як і молоко, містить насичені жири, які пов’язують зі збільшеним ризиком серцево-судинних захворювань.

Більшість поживних речовин (вітаміни, мікроелементи) яйця знаходиться саме в жовтку. Помірне вживання жовтків корисне для здоров’я. При надмірному вживанні необхідно контролювати кількість насичених жирів.

Щодо коньяку чи будь-якого іншого алкогольного напою, то немає безпечної дози алкоголю — ризики, пов’язані з його вживанням, значно перевищують можливі переваги. Наприклад, регулярне вживання алкоголю може послабити імунну систему і зробити людину вразливіше для вірусних захворювань. Найкращий варіант для збереження здоров’я — утримуватися від алкоголю.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний