БЕЗПІДСТАВНО: Не українці, а єврейська меншина керує Україною

БЕЗПІДСТАВНО: Не українці, а єврейська меншина керує Україною

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
9472

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про національний склад населення України і окремо Кабінету міністрів та Верховної Ради. Кажуть, українці, незважаючи на переважну більшість у країні, складають меншість у головних державних органах. Натомість євреї, які складають лише 0,2% населення, мають більшість як в уряді, так і в парламенті. У деяких дописах користувачі соцмереж доповнюють ці дані антисемітськими висловлюваннями.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Утім, немає підстав вважати, що вказаний національний склад уряду та парламенту України відповідає дійсності.

Допис поширюють у Facebook щонайменше з 2013 року без будь-яких змін. Незважаючи на неодноразову зміну складу Верховної Ради, Кабінету Міністрів дописи в 2014-2021 роках демонструють ті ж дані національного складу, що і в 2013 році. Це — перша ознака того, що допис не відображає реальний етнічний розподіл в Україні.

Перепис населення 2001 року та його методологічні обмеження

Національний склад усього населення України, який зображують в дописах, — це дані Всеукраїнського перепису населення 2001 року:

  • українці — 77,8%;
  • росіяни — 17,3%;
  • євреї — 0,2%.

Відтоді в Україні не проводили нових переписів, тому складно встановити, як змінився національний склад України за 20 років.

Крім того, слід зважати на методологію цього перепису. Заповнення переписної документації здійснювали на основі усних або письмових повідомлень респондентів. Причому повідомлення не потребували документального підтвердження (у тому числі підтвердження етнічного походження). Через ці методологічні обмеження при переписі населення можуть виникнути спірні ситуації, коли:

  • респондент не знає свого етнічного походження і помилково вказує його при опитуванні;
  • респондент виріс у змішаному шлюбі; є невизначеність, як вказувати етнічне походження — за лінією батька чи матері;
  • респондент знає своє етнічне походження, але приховує його через ризики дискримінації (наприклад, антисемітизму чи ромофобії);
  • респондент знає своє етнічне походження, але має іншу національну ідентичність: наприклад, українець з проросійськими поглядами, вірячи в концепцію “триєдиного російського народу” може вважати себе росіянином, незважаючи на відсутність російських корінь.

Національний склад уряду та парламенту України

Немає досліджень чи опитувань, у яких би оцінювали етнічне походження урядовців та парламентарів України.

Крім того, навіть при наявності таких досліджень все одно би виникали питання достовірності цих даних, про що ми зазначили вище.

Незалежно від того, якого етнічного походження урядовці та парламентарі України, вони всі є громадянами України, які контролюються демократичним процесом. Українці обирають на виборах народних депутатів і президента, які потім формують уряд. Таким чином, громадяни України — рівні у правах та обов’язках, незалежно від етнічного походження — обирають своїх представників до органів влади. 

Будь-яке упереджене ставлення до людей на основі їхнього етнічного походження є проявом ксенофобії, що засуджується як на національному, так і міжнародному рівнях.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний