БЕЗПІДСТАВНО: Цитата Адама Сміта про овець, пастухів та собаку

БЕЗПІДСТАВНО: Цитата Адама Сміта про овець, пастухів та собаку

30 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
770

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють зображення нібито із цитатою Адама Сміта про те, що вівці довіряють пастухам та собакам, коли насправді, ті з’їдають більше овець, ніж вовки.

Зображення, яке поширюють у соцмережах

Проте, немає жодних підтверджень тому, що це слова Адама Сміта. Результати пошуку не показують, що автор цієї цитати Сміт.

Серед найвідоміших цитат Сміта, вказаних на сайті Інституту Адама Сміта (Adam Smith Institute) немає виразу, згаданого в дописі.

В англомовному сегменті ми знайшли схожу цитату: “A sheep spends its entire life fearing the wolves, only to be eaten by the shepherd in the end” (Дослівно: «Вівця проводить все своє життя боячись вовків, щоб бути з’їденою пастухом в кінці»).

У соцмережах авторство цитати приписують і колишньому президенту Зімбабве Роберту Мугабе, і індійському бізнесмену Харшу Гоєнці, або ж вказують, що це африканське прислів’я. Утім, жодних надійних джерел щодо авторства цитати немає. 

Ми звернулись до Adam Smith Global Foundation та Adam Smith Institute щодо того, чи належить ця цитата Сміту. Після відповіді цих організацій матеріал буде оновлено.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний