БЕЗПІДСТАВНО: Україна перепродає гуманітарну допомогу від Ісландії

БЕЗПІДСТАВНО: Україна перепродає гуманітарну допомогу від Ісландії

27 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
890

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото вантажу із гуманітарною допомогою від Ісландії та заявляють, нібито Україна перепродає взуття з допомоги. Як доказ наводять фото про продаж взуття на платформі онлайн-оголошень тієї ж марки, що передали в гуманітарному вантажі від Ісландії.

Проте немає підтвердження, що на сайті продають взуття саме з пакета гуманітарної допомоги.

Скриншот допису

За допомогою зворотного пошуку в Google Images ми знайшли відео із хлопцем, який говорить про гуманітарну допомогу від Ісландії. Це відео опублікували на сторінці Генерального штабу ЗСУ 21 грудня 2022 року. У дописі Генштаб повідомляє, що Ісландія передала близько 12 тисяч одиниць зимового одягу для військових. Зокрема це шкарпетки, підштанники та светри з мериносової вовни, головні убори, зимові рукавиці, взуття та верхній одяг. Також у Генштабі додали, що в Ісландії навіть організували загальнонаціональний марафон із в’язання шкарпеток і светрів з вовни для військових ЗСУ.

Утім, у відкритий доступ не викладали відео детального огляду взуття, переданого Ісландією. Тож не можна стверджувати, що черевики з онлайн-оголошення та черевики, передані ЗСУ, мають однаковий вигляд.

Крім того, ми знайшли оголошення про продаж зимового взуття бренду Arbesko, який раніше передав Україні згадану гуманітарну допомогу. У повідомленні, що поширюють у мережі, звертають увагу на ціну взуття, яке у Швеції коштує 2800 крон (9821 грн по курсу станом на 29 грудня, дату публікації фейкового допису), а в Україні майже 8 тисяч гривень. Ми знайшли схоже взуття на сайті Arbesko, ціна якого складає 2 590 шведських крон (9065 грн). Немає підтвердження, що в Україні перепродають взуття шведського бренду саме з вантажу гуманітарної допомоги. До того ж якщо подивитися на сайт, де розмістили оголошення про продаж, можна побачити й інші варіанти взуття від бренду Arbesko.

Разом із гуманітарним вантажем від Ісландії приїхала допомога від Литви. Остання передала військовим теплі светри та термокомплекти. Також українські військові отримують зимову форму та одяг від Великої Британії, Канади, Данії та інших країн-партнерів.

Російська пропаганда не раз публікувала фейки, нібито Україна перепродає західну допомогу. Ми вже спростовували безпідставні повідомлення, мовляв, зброя з України потрапляє на чорний ринок та розповсюджується у країнах Західної Азії. Утім, немає офіційно зафіксованих випадків того, що Україна перепродавала та постачала на чорний ринок західну зброю.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний