БЕЗПІДСТАВНО: «Українські націоналісти» замінували ємності з аміаком та хлором у Сумах

БЕЗПІДСТАВНО: «Українські націоналісти» замінували ємності з аміаком та хлором у Сумах

29 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
1566

Перевірка фактів в рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють інформацію, нібито «українські націоналісти» замінували ємності з аміаком та хлором у Сумах і планують отруїти жителів, як тільки до міста увійдуть російські війська.

Це фейк, вкинутий збройними силами рф майже за день до того, як російські війська обстріляли завод «Сумихімпром». Внаслідок цього стався витік аміаку. 

Допис у Facebook 

О 04:30 21 березня внаслідок обстрілів російських військ по заводу «Сумихімпром» у Сумах стався витік аміаку. Про це повідомив голова місцевої ОВА Дмитро Живицький. Зона ураження спочатку була радіусом 5 км, але потім її зменшили до 2,5 км. 

Через обстріли у повітря потрапила значна кількість аміаку, згодом повідомив виконувач обов’язків міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. І додав, що аміак — один із найнебезпечніших компонентів, який шкодить не тільки довкіллю, а й здоров’ю людей. Водночас не варто плутати аміак із хлором. У разі викиду хлору треба навпаки — підійматися якомога вище.

Аміак — безбарвний газ із різким задушливим запахом, добре розчинний у воді, вибухонебезпечний, токсичний. Аміак легший за повітря, тому для захисту необхідно використовувати укриття, підвали та нижні поверхи будинків.

Примітно, що після витоку аміаку в Сумах російські пропагандистські сайти написали: «…раніше повідомлялося про мінування, яке проводили на території заводу українські військові». 

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО неодноразово заявляли, що російські військові готують хімічні атаки. А тому періодично запускають фейки, ніби українські військові готуються «підірвати склади аміаку» чи інших хімічних речовин. Небезпечність таких провокацій підтверджують і в СБУ. 

У ЦПД нагадують, що в разі хімічної атаки необхідно:

  • виходити із зараженого району необхідно перпендикулярно напрямку вітру;
  • якщо немає можливості вийти з району зараження, необхідно укритися в укриттях, підвалах, квартирах (будинках), попередньо загерметизувавши вікна, двері, вентиляцію (бажано тканиною, змоченою в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту чи води);
  • в помешканні бажано пройти до ванної кімнати та включити душ на мілке розпилення (вода поглинає аміак із повітря), вентиляцію не вмикати (витягує чисте повітря та затягує забруднене);
  • якщо відчуваєте запах аміаку, дихати через зволожену марлеву пов’язку (бажано змочити 5% розчином оцтової або лимонної кислоти).

Перша допомога при отруєнні аміаком:

  • виведіть ураженого на свіже повітря;
  • дайте йому теплого молока з харчовою содою;
  • одягніть ватно-марлеву пов’язку, змочену водою, краще 5% розчину оцтової або лимонної кислоти;
  • при потраплянні в очі — промийте водою або протріть вазеліном чи оливковою олією;
  • при ураженні шкіри — обмийте чистою водою, зробіть примочки з 5% розчину оцтової або лимонної кислоти.

Раніше VoxCheck спростовував фейк пропагандистів про те, що ЗСУ замінували склади з аміаком у Сєвєродонецьку. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний