Буремний Брекзит: як вихід Британії з ЄС вплине на Україну | VoxUkraine

Буремний Брекзит: як вихід Британії з ЄС вплине на Україну

Photo: depositphotos.com / Gutzemberg
6 Серпня 2018
FacebookTwitterTelegram
9837

Два роки тому було проведено референдум щодо майбутнього Великої Британії у Європейському Союзі, відомий як Brexit. Втім, вестмінстерським парламентарям знадобилося два роки політичної штовханини, щоб дійти до спільного бачення, яким він має бути. Оскільки британська переговорна позиція поступово вимальовується у нещодавно опублікованій Білій книзі, ми вже можемо розглянути вплив Брекзиту на українсько-британські відносини.

Опитування читачів VoxUkraine

Вихід Великобританії з ЄС дещо змінить три основні стовпи, на яких базується вплив Британії на Україну. А саме: оборона, торгівля та дипломатичні партнерства. Хоча Брекзит можна вважати радикальним відхиленням від норми – подією, що має наслідки для всіх сфер британської політики, українські політичні діячі можуть використовувати Брекзит у своїх інтересах для подальшого розвитку британсько-українських відносин. Як шляхом зміцнення існуючих політичних і культурних зв’язків так і для залучення інвестицій в країну.

Теоретично вплив Брекзиту на Україну має бути цілком передбачуваним – британський уряд повинен діяти, як і було узгоджено, шляхом Collective responsibility, або шляхом відкритих переговорів.  Втім, відставка міністра з питань виходу Великобританії з Європейського Союзу Девіда Девіса і міністра закордонних справ Бориса Джонсона вносить деякі сумніви. Ці відставки можуть призвести до посилення тиску на Великобританію щодо її включення до так званого “Загального правила”, що визначає регулювання торгівлі. Тим не менше, можна провести гіпотетичний аналіз і припустити, що торгівля з Україною може покращитися після Брекзиту.

Враховуючи, що Україна вже торгує з Європейським Союзом і Великобританією, можлива зміна регулювання, навряд чи перешкоджатиме поточній торгівлі. Це хороша новина як для британського, так і для українського бізнесу. Сьогодні Великобританія є 11-м найбільшим торговельним партнером України, а британський імпорт склав $799 млн у 2017 році, зрісши з 709 млн   за попередній рік. Це супроводжувалося збільшенням зусиль Департаменту міжнародної торгівлі по сприянню торгівлі між двома країнами. Крім того, Британія підтримує поточний діалог між ЄС та Україною щодо забезпечення безперервності у виконанні Угоди про асоціацію, коли Великобританія залишить ЄС. Угода про асоціацію включає Угоду про глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, що сприяла зростанню торгівлі між Україною і Британією на більш ніж 1,7 млрд. фунтів стерлінгів.

Після зустрічі у резиденції Чекерс 7-8 липня уряд погодив курс, що дозволяє певний контроль з боку ЄС в сфері промислового виробництва і агро товарів зі зобовязанням Британії прийняти позицію “приймача правил” вслід за “продовженням гармонізації з правилами ЕС щодо товарів”. Це слід розглядати як спосіб підтримання вільного руху товарів та прокладання шляху для встановлення митних угод між двома сторонами. Оскільки Україна вже торгує з ЄС, британській торгівлі з Україною може нічого не перешкоджати, якщо вона залишатиметься в рамках політики. Отже, можна зробити висновок, що Брекзит таки створює можливість подальшої торгівлі між Британією та Україною, але ця можливість значно залежить від формату остаточного рішення.

Один з аспектів істотного впливу Британії на Україну – підтримка України з питань оборони і дипломатії. Британія сильний прихильник стримування російської агресії в Україні, і це проявилося через підтримку і участь у модернізації Збройних Сил України до стандартів НАТО, запровадження економічних санкцій проти російських громадян у Британії, надання британських військових радників та надання нелетальної зброї Києву. Міністерство закордонних справ збирається продовжити цю політику і під час, і після Брекзиту.

Можна зробити висновок, що Брекзит таки створює можливість подальшої торгівлі між Британією та Україною, але ця можливість значно залежить від формату остаточного рішення.

Хоча Британія ніколи не була активним учасником Нормандського формату, вона завжди була близьким союзником України, особливо після анексії Криму Росією. Незважаючи, що Брекзит неминуче створить труднощі для  Міністерства закордонних справ, але його команда дипломатів і службовців славляться своєю гнучкістю та здатністю розвивати співпрацю з іншими країнами. У минулому Лондон виявив значну прихильність реформаторським зусиллям Києва, зокрема щодо реформування поліції, антикорупційних органів та децентралізації.

В усіх органах ЄС Британія була гучним проукраїнським членом, тому Україні доведеться шукати нових союзників в ЄС для досягнення своєї зовнішньополітичної мети – приєднання до Європейського Союзу після виходу Британії. У будь-якому разі, Україна залишатиметься серед ключових політичних інтересів для Міністерства закордонних справ Великої Британії у справах Співдружності націй так, Відділу міжнародної торгівлі, а також країною, що набуває все більшого значення.

Попри це, підготовка до відносин після Брекзиту не може відбутися в односторонньому порядку. Щоб Британія та Україна могли повною мірою реалізувати потенціал їхніх відносин, Київ повинен активно діяти. Політики повинні бути готові посилити та поглибити існуючу політичну співпрацю між Києвом та Уайтхоллом, брати участь у культурній дипломатії та знайти додаткові шляхи залучення британських інвестицій в Україну.

Україна надала підтримку Великобританії у зв’язку з отруєнням Сейлсбері. Крім того, депутати прийняли  поправку типу закона Магнітського до Закону про санкції та боротьбу з відмиванням грошей 2018 року, який передбачає заморожування Британією активів осіб, що порушують права людини.

Дійсно, Київ вже зробив помітний прогрес у цих питаннях. Україна надала підтримку Великобританії у зв’язку з отруєнням Сейлсбері. Крім того, депутати прийняли  поправку типу закона Магнітського до Закону про санкції та боротьбу з відмиванням грошей 2018 року, який передбачає заморожування Британією активів осіб, що порушують права людини. Крім того, враховуючи багатство української літератури, мистецтва та яскравих українських діаспор у Великобританії, проведення святкування через культурну дипломатію має здійснюватися за допомогою ретроспективних посольств та консульств. Зрештою, що має ключове значення для України, політики повинні оптимізувати ділові практики та підсилювати зусилля у боротьбі з корупцією для залучення британських інвестицій в країну. Ці приклади демонструють чітке бажання України підтримувати партнерство з Британією і, в перспективі, це партнерство може посилитися і після Брекзиту.

Вихід Великобританії з Європейського Союзу призведе до зміни країною своїх міжнародних позицій і властивостей. Від торгівлі, оборони, імміграції, науки до нових відносин з європейськими партнерами. Сторони обговорюють принцип “ніщо не погоджується, поки не буде погоджено все”, тобто політика уряду, викладена в сьогоднішній Білій книзі, може і не призвести до остаточного результату. Попри це, Брекзит пропонує українським політикам деякі можливості, щодо торгівлі та тривалих двосторонніх відносин. Зрештою, Великобританія була прихильна Україні з початку її незалежності у 1991 році з прем’єр-міністрами та міністрами закордонних справ, десятиліттями висловлюючи своє прагнення до процвітання України. Це непорушна риса британської зовнішньої політики і вона не буде втрачена під впливом Брекзиту.

Автори