Що відбулося з бюджетом у червні? Чи виконаний план доходів за основними податками? Чи достатньо було міжнародної підтримки? Які ризики будуть актуальними в наступні місяці? Про ці та інші бюджетні питання читайте у Бюджетному барометрі за червень 2025 року.
Що вийшло?
- У червні 2025 року до загального фонду держбюджету надійшло на 14,2 млрд грн (6,2%) більше, ніж планувалося — передусім завдяки отриманому від Світового Банку гранту в розмірі 43,9 млрд грн.
- Вчергове було перевиконано план (на 10,6%) за надходженнями ПДФО та військового збору, що, ймовірно, пов’язано зі швидшими від очікуваних темпами зростання середньої заробітної плати в Україні.
- 30 червня місія МВФ успішно завершила восьмий перегляд програми в рамках Механізму розширеного фінансування для України (EFF). А 1 липня до держбюджету надійшов девʼятий транш обсягом близько 500 млн дол. США (373,53 млн СПЗ).
Що не вийшло?
- Незважаючи на високу інфляцію, яка у травні досягла 15,9%, не вдалося виконати план із внутрішнього ПДВ — його чисті надходження становили 21,7 млрд грн (96% від плану). Причиною недовиконання могли бути як нижче споживання, так і більші за очікувані суми бюджетного відшкодування — 15,3 млрд грн.
Що далі?
- Уряд подав до Парламенту проект змін до Держбюджету-2025, яким передбачено збільшення загального обсягу видатків держбюджету на 397,5 млрд грн. У результаті загальна сума видатків виросте на 10% – з 3 983,1 млрд грн до 4 380,6 млрд грн.
- Уряд схвалив Бюджетну декларацію на 2026-2028 роки, а також Середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій держави на 2026–2028 роки. Обсяг фінансування публічних інвестицій на 2026–2028 роки становить 581,3 млрд грн. Далі Стратегічна інвестиційна рада має схвалити Єдиний проектний портфель публічних інвестицій. Фінансування з бюджету зможуть отримати лише ті проєкти, що відповідають визначеним напрямам та гарантують прозорість і результативність витрат.
- Мінфін і Світовий банк готують нову угоду про позику на підтримку політики розвитку «Основи зростання» обсягом щонайменше 1 млрд дол. США. Передбачені проектом кошти надійдуть до загального фонду держбюджету за результатами виконаних умов, які стосуються зміцнення основ економічної політики, спрямованої на забезпечення сталого зростання. Серед іншого фінансовий ресурс буде використано на заходи в соціальній сфері.
- У червні Мінфін розпочав розробку нової Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2026–2030 роки (затвердження заплановано на грудень 2025 року). Очікується, що ключовими напрямами оновленої Стратегії стануть запровадження інтегрованого підходу до планування ресурсів, посилення як внутрішнього, так і зовнішнього фінансового контролю, інституціоналізація незалежного нагляду за бюджетним процесом, а також модернізація систем обліку та звітності в публічному секторі.
Ключові ризики
- Затримка внесення змін до державного бюджету, необхідних для збільшення видатків на сектор безпеки та оборони. Потенційна зміна складу Уряду може уповільнити ухвалення рішень, що створить ризик несвоєчасного фінансування критичних потреб вже на початку осені (високий ризик).
Загальне виконання державного бюджету
У червні 2025 до загального фонду державного бюджету надійшло 241,2 млрд грн (+6,2% до плану). Видатки профінансовано на 330 млрд грн, що на 11,1% менше від плану. Обсяг залучених коштів, спрямованих на фінансування дефіциту бюджету, становив 162,6 млрд грн або 149,6% від запланованих на червень 108,7 млрд грн.
Рисунок 1. Виконання загального фонду державного бюджету у червні 2025 року, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Доходи державного бюджету
- Доходи загального фонду державного бюджету в червні становили 241,2 млрд грн, що на 6,2% або 14,2 млрд грн більше за план, через отримання гранту від Світового Банку в сумі 43,9 млрд грн. Водночас у червні за окремими податками — внутрішнім та імпортним ПДВ, рентою, митом – не вдалося досягти планових показників.
- Сукупні доходи загального фонду державного бюджету від податку на прибуток підприємств у червні склали 5,2 млрд грн (+12,2% до плану), що, найімовірніше, пов’язано зі сприятливішою, ніж очікувалося, ситуацією в економіці протягом І півріччя 2025 року – стабільне постачання електроенергії, здатність бізнесу адаптуватися до складних ситуацій позитивно позначилися як на ділових очікуваннях, так і на фінансових результатах бізнесу. Згідно з опитуваннями НБУ, індекс очікувань ділової активності у травні виріс до 50,8 (у квітні – 49,4, у травні 2024 року 48,0). Вперше з травня 2024 року зростання очікували підприємства всіх секторів, що беруть участь у щомісячних опитуваннях Національного банку. Проте залишаються і негативні чинники – безпекові ризики, які стримували оптимізм бізнесу в оцінках майбутньої діяльності.
- Надходження від ПДФО та військового збору до загального фонду держбюджету становили 30,1 млрд грн (+10,6% до плану). Перевиконання плану надходжень цих платежів у червні, як і у попередні місяці 2025 року, можна обґрунтувати кращими від очікуваних показниками середнього рівня оплати праці. Зокрема, згідно з даними work.ua, середня зарплата стабільно зростає: з січня по червень 2025 року вона виросла на 11,1% (з 22500 до 25000 грн), що спричинило зростання податкової бази для сплати ПДФО та військового збору. Окрім цього, як зазначає НБУ, на тлі зростання попиту на кваліфіковану робочу силу в Україні знижується рівень безробіття.
- Надходження від акцизу до загального фонду бюджету в червні майже повністю відповідали плановим показникам — 24,4 млрд грн (на 1,9% або 0,4 млрд грн більше плану).
- Чисті надходження внутрішнього ПДВ у травні становили 21,7 млрд грн (-4% або -0,9 млрд грн до плану). Платникам відшкодували 15,3 млрд грн, що на 2,5 млрд грн більше, ніж у червні 2024 року, й лише на 0,2 млрд грн менше, ніж у травні поточного року. Попри все ще високі темпи інфляції, яка у травні сягнула 15,9% у річному вимірі проти планових 9,7% (місячне зростання – 0,8%), це не забезпечило виконання плану надходжень з ПДВ у червні. Як і місяць тому, вирішальним фактором, імовірно, стали більші, ніж очікувалося, обсяги відшкодування ПДВ – у середньому на 2 млрд грн більше, ніж у лютому–квітні 2025 року, і на 2,5 млрд грн більше, ніж у червні 2024 року, що і зумовило від’ємне сальдо ПДВ відносно плану. Ймовірними причинами перевищення очікуваних обсягів відшкодування ПДВ стало поєднання двох ринкових тенденцій: суттєвого зростання експорту електроенергії (у квітні обсяги експорту сягнули понад 150 тис. МВт·год, що вдвічі більше, ніж у березні; у травні – 92,5 тис. МВт·год) та зміцнення курсу євро відносно гривні – з 43,5 грн/євро у січні до 47,8 грн/євро у червні. Надходження імпортного ПДВ становили 43,5 млрд грн (-8,9% до плану). Основною причиною, найімовірніше, є менші від очікуваних обсяги оподатковуваного імпорту, які протягом І півріччя 2025 року становили 76% від усього імпорту або 28,9 млрд дол. США, (для порівняння – минулого року частка за аналогічний період становила 86%).
- Сплачені суми ввізного й вивізного мита у червні становили 4,4 млрд грн (93,7% від плану), що можна обґрунтувати дещо завищеними очікуваннями при плануванні надходжень від цих платежів.
- Від рентної плати за користування надрами до загального фонду держбюджету надійшло 3 млрд грн (76% плану). Причиною менших за очікувані надходження у червні, як і в попередні місяці, стала важка безпекова ситуація по всій країні, зокрема в регіонах, де зосереджені основні видобувні потужності України. Окрім цього зберігається складна ситуація у видобутку газу, пов’язана із руйнуваннями газовидобувних потужностей внаслідок агресивних дій РФ.
- Недовиконання плану за податками вдалося компенсувати за рахунок 43,9 млрд грн (1,1 млрд дол. США) грантової допомоги, яка надійшла від Світового Банку в рамках реалізації проекту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» (PEACE in Ukraine).
Рисунок 2. Надходження за основними податками до загального фонду державного бюджету в червні 2025 року, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Рисунок 3. Бюджетне відшкодування ПДВ у 2022–2025 роках, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Видатки державного бюджету
- Касові видатки загального фонду державного бюджету в червні становили 330 млрд грн, що на 11,1% менше від плану (371,3 млрд грн). У червні вчергове були внесені зміни до розпису, які збільшили планові показники на 34,7 млрд грн (за травневим розписом недовиконання плану становило б лише 2%).
- Водночас уряд уже виніс на розгляд парламенту законопроект про зміни до державного бюджету, який передбачає виділення додаткових 397,5 млрд грн, більша частина з яких буде спрямована на підтримку сектору оборони й безпеки. Такі видатки планують покрити за рахунок:
- додаткових 88,6 млрд грн податків:
- 56,0 млрд грн ПДФО та військового збору,
- 23,8 млрд грн податку на прибуток підприємств,
- 8,8 млрд грн акцизного податку.
- додаткових 58,9 млрд грн неподаткових надходжень:
- 20,3 млрд грн прибутку НБУ,
- 15,0 млрд грн чистого прибутку державних підприємств,
- 23,6 млрд грн інших неподаткових доходів.
Окрім цього уряд планує залучити додаткові 184,9 млрд грн на внутрішньому ринку запозичень і зменшити суми погашення внутрішнього боргу на 65,1 млрд грн. Імовірно, уряду вдастся залучити визначену законопроектом суму доходів – за підсумками І півріччя, доходи уже перевиконано на 4,4% або 55,2 млрд грн. Проте ймовірність залучити додаткові 184,9 млрд грн за рахунок ОВДП виглядає невисокою, адже у І півріччі 2025 року обсяги запозичень були на 11,4% (або на 29,9 млрд грн) меншими за план. У таких умовах уряд, найімовірніше, вдаватиметься до додаткових заходів для стимулювання попиту на державні облігації.
Рисунок 4. Фактичний розподіл видатків держбюджету в січні-червні 2023–2025 років, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Дефіцит і борг
- У червні дефіцит загального фонду державного бюджету планувався в розмірі 143,9 млрд грн. Фактичну суму дефіциту загального фонду державного бюджету Міністерство фінансів у оперативній інформації не оприлюднило. За нашими приблизними оцінками (припускаємо, що у червні були надані та повернуті усі передбачені планом суми кредитів із загального фонду державного бюджету, а це 1,2 млрд грн повернутих та 0,8 млрд грн наданих у червні кредитів), у червні, ймовірно, державний бюджет за загальним фондом виконано із дефіцитом у розмірі 89,7 млрд грн (62,3% від плану). Такого показника вдалося досягти, у тому числі, завдяки отриманому у червні гранту в розмірі 43,9 млрд грн, який надійшов від Світового Банку, і меншими від планових на 11,1% або 41,3 млрд грн видатками.
- Загалом у червні на покриття дефіциту бюджету залучено 162,6 млрд грн зовнішнього та внутрішнього фінансування, що становить 149,6% від запланованих на червень 108,7 млрд грн.
- У червні до державного бюджету надійшло 126,7 млрд грн (3 млрд дол. США) зовнішньої допомоги: 1 млрд євро від ЄС та 2,3 млрд кан. дол від Канади в рамках механізму ERA та ще 190,8 млн дол. США від МБРР в рамках проекту «Створення стійкої інфраструктури у вразливих середовищах в Україні» (DRIVE).
- У червні до державного бюджету було залучено 35,9 млрд грн від розміщення ОВДП. Кошти від продажу бенчмарк-ОВДП, які банки можуть включати в покриття обовʼязкових резервів, у червні не залучалися, як і від продажу валютних ОВДП. У червні дохідність гривневих ОВДП виросла до рівня березня – 16,4% (у квітні й травні вона становила 16,2%, у лютому 16,0%, а в січні 14,9%).
- Протягом червня сума ОВДП в обігу, якими володіють банки, дещо зменшилася (-7,6 млрд грн), і на кінець місяця становила 847,2 млрд грн, а це 46,1% від усіх облігацій (1,8 трлн грн). Банки залишаються найбільшими власниками ОВДП в Україні. На другому місці – НБУ, якому належать 36,6% ОВДП в обігу на загальну суму 672,5 млрд грн, із яких 400 млрд грн – це військові облігації, куплені Нацбанком напряму в уряду в 2022 році. Протягом червня частка ОВДП у власності фізичних осіб залишилася такою ж, як і у травні, – 5,1% всіх ОВДП в обігу (на кінець квітня показник становив 4,9%). Проте сума ОВДП, якими володіють фізичні особи, трохи зменшилася – з 94,8 млрд грн до 94,1 млрд грн.
- Уряд продовжує політику пом’якшення внутрішнього боргового навантаження й надалі проводить заходи з рефінансування державного боргу. Так, у червні відбувся третій аукціон з обміну ОВДП. ОВДП з терміном погашення 06.08.2025 року замінили на нові облігації, які будуть в обігу до 18.04.2029 року. Сума обміну становила 8,5 млрд грн. Проведення аукціонів з обміну цілком очікуване, адже з початку повномасштабного вторгнення внаслідок випуску ОВДП було залучено 1,7 трлн грн, що суттєво збільшило навантаження на державні фінанси та потребує додаткових заходів для зниження витрат на обслуговування й погашення цього боргу.
- За січень-червень 2025 року залучених від розміщення ОВДП коштів на фінансування державного бюджету не вистачило для здійснення платежів з погашення ОВДП: надійшло 232,5 млрд грн, погашено 257,4 млрд грн (можливе настання такої ситуації ми передбачали наприкінці минулого року). Сумарно витрати на погашення й обслуговування внутрішнього державного боргу в першому півріччі 2025 року на 148,8 млрд грн перевищили суму залучених коштів.
- Всього у червні на погашення та обслуговування боргу витрачено 112,8 млрд грн, із яких 65,2% (73,5 млрд грн) припадали на внутрішній борг. Загалом надійшло на 49,9 млрд грн більше коштів, ніж витрачено на погашення та обслуговування державного боргу. У І півріччі 2025 року сума залучених коштів на 353,9 млрд грн перевищила суму витрат на погашення та обслуговування державного боргу (залучено 856,2 млрд грн, витрачено 502,3 млрд грн).
Рисунок 5. Фінансування бюджету в січні-червні 2023-2025 років, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Рисунок 6. Обсяг запозичень, погашення та обслуговування державного боргу України в січні-червні 2023–2025 років, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Місцеві бюджети
- За червень 2025 року до загального фонду місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) надійшло майже 37,3 млрд грн (+14% до попереднього року). Основними джерелами коштів були:
- 25,8 млрд грн від ПДФО (+17,1% до червня попереднього року),
- 2,6 млрд грн від єдиного податку (+9,8%),
- 2,8 млрд грн від акцизного податку (+30%).
- Міжбюджетні трансферти становили 29,5 млрд грн (94,9% плану), зокрема базова дотація – 2,1 млрд грн (виконано 100% плану), додаткові дотації перераховано в сумі 2,4 млрд грн (100% плану), освітня субвенція – 20,2 млрд грн (97,6% плану).
Рисунок 7. Основні джерела доходів місцевих бюджетів у червні 2023–2025 років, млрд грн
Джерело: Міністерство фінансів України
Соціальні фонди
- У червні 2025 року надходження від сплати ЄСВ досягли 57,4 млрд грн, що перевищує показник за червень 2024 року на 9,4 млрд грн (на 19,6%). Таке зростання пояснюється такими факторами:
- з 1 січня 2025 року ЄСВ стали сплачувати всі категорії ФОП;
- максимальна база нарахування ЄСВ збільшена з 15 до 20 МЗП (до 160 тис. грн);
- середня зарплата, з якої сплачується ЄСВ, виросла на 21,6%, передусім через дефіцит кадрів.
- У червні 2025 року доходи Пенсійного фонду України становили 77,5 млрд грн — на 6 млрд грн (+8,4%) більше, ніж за аналогічний період минулого року (рис. 8, 10). Основне зростання забезпечили власні надходження ПФУ (частка ЄСВ та інші надходження), які збільшилися на 9,2 млрд грн (+18,6%). Натомість обсяг трансферту з державного бюджету на пенсійні виплати скоротився на 3,1 млрд грн (-15,3%) і склав 17,3 млрд грн. Крім того, з держбюджету було спрямовано 1,2 млрд грн на житлово-комунальні субсидії та пільги, а також 107 млн грн — на компенсації за безоплатне розміщення ВПО та субсидії на оренду житла для ВПО.
- Видатки Пенсійного фонду в червні 2025 року виросли на 6,2 млрд грн (+9,4%) порівняно з червнем 2024 року та досягли 72,9 млрд грн (рис. 9, 10). Основну частину становили пенсійні виплати — 67,5 млрд грн, що на 5,7 млрд грн (+9,3%) більше завдяки цьогорічній індексації пенсій. Видатки на соціальне страхування виросли до 3 млрд грн (+13,2%), а фінансування субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг зменшилося на 202 млн грн (-15,4%) до 1,1 млрд грн (рис. 9).
Рисунок 8. Динаміка та структура доходів Пенсійного фонду України в січні-червні 2023–2025 років, млрд грн
Джерело: Пенсійний фонд України, розрахунки Центру
Рисунок 9. Динаміка та структура видатків Пенсійного фонду України в січні-червні 2023–2025 років, млрд грн
Джерело: Пенсійний фонд України, розрахунки Центру
Рисунок 10. Доходи та видатки Пенсійного фонду, сукупних надходжень від ЄСВ
за січень-червень 2023–2025 років, млрд грн
Джерело: Пенсійний фонд України, Міністерство фінансів України
Таблиця 1. План та факт виконання державного бюджету (за загальним фондом) у січні-червні 2025 року*, млрд грн
Січень | Лютий | Березень | Квітень | Травень | Червень | Всього | ||||||||
план | факт | план | факт | план | факт | план | факт | план | факт | план | факт | план | факт | |
Доходи, в т.ч. | 117,7 | 128,2 | 141,0 | 132,6 | 305,4 | 320,8 | 250,8 | 274,7 | 205,3 | 204,8 | 227,0 | 241,2 | 1 247,1 | 1 302,3 |
ПДФО | 20,6 | 24,1 | 23,1 | 26,3 | 24,4 | 27,2 | 25,0 | 29,7 | 27,3 | 30,4 | 27,2 | 30,1 | 147,6 | 167,7 |
Податок на прибуток | 2,0 | 2,3 | 9,5 | 11,2 | 81,2 | 86,0 | 3,1 | 5,6 | 43,1 | 45,4 | 4,6 | 5,2 | 143,6 | 155,7 |
Рентна плата за користування надрами | 2,3 | 2,0 | 3,7 | 2,7 | 5,6 | 3,4 | 4,0 | 3,2 | 5,6 | 4,4 | 3,9 | 3,0 | 25,1 | 18,8 |
Акцизний податок | 14,0 | 15,9 | 17,3 | 21,5 | 21,7 | 22,6 | 23,2 | 24,2 | 23,9 | 24,2 | 24,0 | 24,4 | 124,0 | 132,7 |
«Внутрішній» ПДВ (сальдо) | 33,5 | 37,5 | 19,1 | 21,6 | 21,1 | 26,1 | 25,9 | 27,6 | 23,2 | 21,7 | 22,6 | 21,7 | 145,4 | 156,1 |
«Імпортний» ПДВ | 36,3 | 36,6 | 38,0 | 37,4 | 42,8 | 44,9 | 44,4 | 40,6 | 46,0 | 42,3 | 47,8 | 43,5 | 255,2 | 245,3 |
Ввізне і вивізне мито | 4,1 | 4,2 | 4,4 | 4,0 | 5,2 | 4,4 | 4,4 | 4,1 | 4,6 | 4,3 | 4,7 | 4,4 | 27,5 | 25,3 |
Видатки | 284,5 | 214,1 | 392,1 | 324,1 | 304,6 | 317,7 | 357,1 | 329,9 | 398,9 | 352,8 | 371,3 | 330,0 | 2 108,5 | 1 868,7 |
Дефіцит (-) / профіцит (+)** | -167,0 | -85,4 | -250,8 | -190,3 | -0,04 | 3,5 | -105,4 | -53,7 | -191,9 | -145,7 | -143,9 | -89,7*** | -859,0 | -561,3 |
Джерела фінансування дефіциту | ||||||||||||||
Чисті запозичення | 73,1 | 121,4 | 205,2 | -23,9 | 4,1 | 107,5 | 70,9 | 173,9 | 192,6 | 62,0 | 64,0 | 93,1 | 609,8 | 533,9 |
Запозичення | 110,8 | 157,8 | 268,4 | 26,5 | 73,3 | 180,6 | 128,7 | 239,2 | 250,3 | 89,7 | 108,7 | 162,6 | 940,3 | 856,3 |
Погашення | -37,7 | -36,4 | -63,2 | -50,4 | -69,2 | -73,1 | -57,9 | -65,3 | -57,7 | -27,7 | -44,8 | -69,5 | -330,5 | -322,4 |
* дані скориговано через уточнення показників Міністерством фінансів
** розмір дефіциту не дорівнює арифметичній різниці між доходами та видатками, оскільки на розмір дефіциту додатково впливає обсяг надання кредитів з державного бюджету, та їх повернення
***розрахунок Центру
Джерело: Міністерство фінансів України, розрахунки Центру
Таблиця 2. Основні показники фінансування державного бюджету, млрд грн
Показники | Січень | Лютий | Березень | Квітень | Травень | Червень |
Всього надійшло млрд грн, у тому числі: | 157,8 | 26,5 | 180,6 | 239,2 | 89,6 | 162,6 |
у % до плану (за весь період) | 142,4 | 9,9 | 246,3 | 185,9 | 35,8 | 149,6 |
Від розміщення ОВДП, млрд грн, у тому числі: | 27,1 | 26,5 | 46,6 | 53,8 | 42,6 | 35,9 |
у гривнях, млрд грн | 27,1 | 15,8 | 30,0 | 45,8 | 33,2 | 35,9 |
у іноземній валюті у перерахунку в млрд грн (млн дол. США+ млн євро) |
– | 10,7
($255) |
16,6
($195 і €188,8) |
8,0
($192) |
9,4
(€200) |
– |
Із зовнішніх джерел, млрд грн | 130,7 | – | 133,9 | 185,4 | 47,0 | 126,7 |
Платежі з погашення державного боргу, млрд грн | 36,4 | 50,4 | 73,1 | 65,3 | 27,7 | 69,5 |
у % до плану за весь період | 96,3 | 79,8 | 105,8 | 112,8 | 48,0 | 155,1 |
Платежі з обслуговування, млрд грн | 14,5 | 32,7 | 11,3 | 34,0 | 44,1 | 43,3 |
у % до плану за весь період | 53,7 | 77,3 | 70,8 | 84,0 | 54,2 | 119,2 |
Джерело: Міністерство фінансів України, розрахунки Центру
Таблиця 3. Зовнішні джерела залучення фінансових ресурсів* за січень-червень 2025 року
Джерела | Обсяг, млрд грн
(млн дол. США; млн євро; млн CAD) |
Кошти від ЄС в межах ініціативи країн G7 ERA | ₴316,2
(€7000) |
Позика ЄС в рамках Ukraine Facility | ₴139
(€3100) |
Кошти від Канади в межах ініціативи країн G7 ERA | ₴142,7
(CAD 4800) |
Кошти від МВФ | ₴16,5
($400) |
Кошти від Світового Банку за проєктом «Створення стійкої інфраструктури у вразливих середовищах в Україні» (DRIVE) | ₴8,0
($190,8) |
Кошти від Світового Банку за проєктом «Трансформація охорони здоров’я шляхом реформ та інвестицій в ефективність» (THRIVE) | ₴2,1
($50) |
*за винятком грантів
Джерело: Міністерство фінансів України
Фото: depositphotos.com/ua
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний