Чим керуються внутрішньо переміщені особи в Україні при вимушеній міграції? | VoxUkraine
Beta

Чим керуються внутрішньо переміщені особи в Україні при вимушеній міграції?

Photo: depositphotos / peterwey
15 Серпня 2019
FacebookTwitterTelegram
5852

Війна на сході України триває вже понад п’ять років. За оцінками, до початку конфлікту на окупованих територіях жили близько трьох мільйонів людей. З них понад мільйон перебралися на підконтрольну українській владі територію (див. карту на Малюнку 1). Ситуація, що склалася зумовила значне зростання кількості людей, які шукають нове місце проживання. Донецька і Луганська області є двома найбільшими регіонами, куди прямують внутрішньо переміщені особи (ВПО). Тому в цьому дослідженні ми акцентуємо увагу саме на цих регіонах. 

Рис. 1. Внутрішня міграція в Україні, станом на Жовтень 2018

Джерело: REACH

Згідно теорії міграції, її головними мотивами міграції економічні. Ця ідея знаходить широку підтримку в сфері трудової міграції, але ситуація кардинально змінюється, коли міграція стає вимушеною. У цьому випадку фінансові фактори не є першим пріорітетом. Жорстокість, бажання вижити, соціальні зв’язки і політичні інститути стають важливішими чинниками при прийнятті рішень щодо переїзду. (Balcilar and Nugent, 2018; Ibáñez and Vélez, 2008; Adhikari and Prakash, 2013;Verme, 2017).

Для того, щоб зрозуміти, як пов’язані міграційні мотиви сімей з їх характеристиками, ми проаналізували дані за трирічний період з 2016 по 2018, отримані від неурядової організації REACH. 

Мета цих досліджень – зрозуміти тренди та зміни у гуманітарних потребах людей. Вони проводилися влітку або на початку осені (в основному у серпні/вересні) 2016, 2017 та 2018. Домогосподарства обиралися на основі комп’ютеризованого випадкового підбору точок (випадкова стратифікована кластерізація) в межах кожного регіону на основі щільності населення всередині кожної страти. Дані щодо населення були отримані з Державної служби статистики України.

Кожного року досліджували різну кількість домогосподарств залежно від наявних ресурсів і мети програм підтримки IDP. Кожне домогосподарство аналізували лише один раз. Дослідження проводилося у форматі персональних інтерв’ю з особою, що представляла собою ціле домогосподарство. Ми використали дані цих досліджень. 

Дані включають блок питань стосовно вразливості, зайнятості, структури домогосподарства (вразливості та зайнятість членів домогосподарства), захисту, економічної безпеки та наявності їжі, житла, доступу до медичної допомоги та освіти, доходу, заощаджень та гуманітарної допомоги. До вибірки увійшли Донецька та Луганська області (5 км, 20 км та понад 20 км від лінії розмежування). 

У 2016 році було обстежено 2632 домогосподарства, з них 1149 внутрішньо переміщених, у 2017 році – 546 домогосподарств, з них 25 внутрішньо переміщених, у 2018 році – 2565 домогосподарств, з них 161 внутрішньо переміщених. Ми аналізували лише відповіді внутрішньо переміщених домогосподарств.

Наші дані включають 1335 внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей. На рисунку 2 показані мотиви переселення, вказані цими домогосподарствами (домогосподарства могли вибрати будь-яку кількість мотивів, і їх не просили класифікувати ці мотиви).

Рис 2. Частота мотивів вибору поточного місцезнаходження респондентів

Примітка: AoO – Area of origin (Місце походження)

 

З рисунку 2 можна зробити висновок, що соціальні зв’язки є найважливішими мотивами, якими керуються люди. Великий вплив також мають безпека і захищеність, в той час як інші мотиви не перевищують 20%. Лише для 14% домогосподарств, що переїхали, мотив працевлаштування є пріоритетним.

У таблиці 1 представлена кореляційна матриця мотивів переміщення. Як ми бачимо, стосунки родини та друзів трохи негативно співвідносяться з іншими мотивами, тоді як мотив доступу до води та електроенергії, охорони здоров’я, причин безпеки та безкоштовного/дешевого житла позитивно корелює з половиною інших мотивів. Безпека як причина переїзду позитивно корелює з базовими послугами. І єдине співвідношення вище 0,5 – це доступ до основних послуг та медичних послуг. Можливо, ці причини обирають домогосподарства, які переселилися з сильно пошкоджених районів.

Таблиця 1. Кореляційна матриця мотивів переміщення

Сім’я Друзі Вода та електрика Медичний догляд Недалеко від дому Робота Безпека Дешеве житло Інше
Сім’я 1
Друзі -0.3117 1
Вода та електрика -0.0764 0.0239 1
Медичний догляд -0.1300 -0.0076 0.5977 1
Недалеко від дому -0.2091 0.0052 -0.0106 0.0346 1
Робота -0.2147 -0.0811 0.1596 0.1217 0.0100 1
Безпека -0.1827 -0.0518 0.2195 0.2023 0.0962 0.0731 1
Дешеве житло -0.1878 -0.0427 0.0743 0.0465 -0.0196 0.0019 0.1098 1
Інше -0.1319 -0.0361 0.1064 0.0894 0.0713 0.1130 0.1122 0.0185 1

Аби зрозуміти, яким групам які мотиви відповідають, ми взяли до уваги наступні параметри: вік, стать та рівень освіти глави домогосподарства, розмір сім’ї, кількість дітей, наявність членів домогосподарства з вразливостями (люди похилого віку, люди з інвалідністю, ті, хто мають хронічні захворювання), отримання гуманітарної допомоги, заощадження, а також наявність офіційного статусу ВПО і місце походження людей (Донецька або Луганська області). Ми оцінили моделі, використовуючи, здавалося б, незв’язані оцінки з одним рівнянням для кожного мотиву. Праві бічні змінні у всіх рівняннях були однаковими. Ця специфікація моделі враховує, що люди можуть керуватися кількома мотивами.

Працевлаштування

Ми починаємо обговорення результатів з економічного мотиву – наявності можливостей для роботи. Домогосподарства, де голова є чоловіком, молодше 30 років і більш освіченими, швидше за все, будуть керуватися при переміщенні можливостями для працевлаштування. Таким чином, для домогосподарств, голова яких має університетську освіту, ймовірність вибору цього мотиву зростає на 17% порівняно з іншими рівнями освіти.

Базові та медичні потреби

Ці мотиви мають більше значення для сімей з вищим рівнем освіти (ймовірність обрання цього мотиву збільшується на 6% для університетської та на 4% для професійної освіти). Домогосподарства із заощадженнями також частіше вибирають нове місце для проживання через кращий доступ до основних комунальних та медичних послуг. Важливий склад сім’ї: наявність вразливого члена домогосподарства збільшує ймовірність вибору цього мотиву майже на 7%.

Мережа соціальних зв’язків (сім’я / друзі)

Соціальні зв’язки виявились вирішальним мотивом для більшості домогосподарств. Сімейні зв’язки дещо важливіші для великих сімей (кожен додатковий член домогосподарства збільшує ймовірність вибору цього мотиву на 3%). А для домогосподарств з дітьми ймовірність переїхати до друзів збільшується на 4%.

Домогосподарства з Луганської області на 11% рідше керуються цим мотивом, ніж домогосподарства з Донецької області. Ми не маємо правдоподібного пояснення цього статистично значущого результату.

Люди, які мають пошкоджений будинок у районі походження, на 6% рідше переїжджають через цей мотив, але ймовірність того, що вони виберуть безпеку як причину переїзду, зростає на 9%. Люди старшого віку (53+) частіше покладаються на своїх друзів.

Дешеве/безкоштовне житло і близькість до дому

В цьому випадку наявність в сім’ї людей, що мають вразливість є єдиним важливим фактором, що збільшує вірогідність переміщення через цей мотив на 5%. Якщо домогосподарство має пошкоджене житло, це зменшує шанси, що воно буде керуватись мотивом близькості до дому. 

Рекомендації

Ми з’ясували, що вибір місця переселенців визначається різними факторами. Знання цих факторів для кожного конкретного домогосподарства дозволило б надати їм більш цілеспрямовану допомогу.

Наприклад, ВПО під час реєстрації на офіційний статус можна безпосередньо запитати про їх мотиви. Залежно від мотивів їм можна надати додаткову допомогу.

Таким чином, домогосподарства, які керуються мотивом доступу до основних та медичних послуг, будуть вдячні за інформацію про заклади охорони здоров’я та про процес реєстрації/прийому в них. Цим ВПО можна протягом певного часу надавати додаткову натуральну підтримку (наприклад, ліки або житло) разом з регулярною грошовою допомогою.

Домогосподарства, які керуються фактором безпеки, потребують психологічної підтримки, особливо якщо вони включають вразливих членів, таких як діти, люди похилого віку та люди з особливими потребами.

Не менш важливим є і фактор адаптації ВПО, на який впливають мотиви переміщення. У цьому процесі важливі громади приймаючих. Вони можуть допомогти у створенні спільних ініціатив для ВПО та місцевих жителів. Адаптація домогосподарств, керована головним чином фактором безпеки, може зайняти більше часу.

Люди, для яких важливий чинник працевлаштування, можуть оцінити юридичні поради, психологічну підтримку та допомогу у пошуку житла.

Процес адаптації домогосподарств, які керуються сімейними зв’язками та друзями, буде простішим, і, таким чином, допомога повинна зосереджуватися на тому, щоб допомогти їм знайти роботу. Інформація про можливості роботи та програми перепідготовки допоможе цим людям адаптуватися на новому місці.

Нарешті, важливо продовжувати збирати дані про ВПО, щоб дослідити закономірності та виявити тенденції. Дані дають нам розуміння ситуації, і вони направлятимуть політиків у розробці правильної політики щодо ВПО.

Джерела

Balcilar, Mehmet, and Jeffrey B. Nugent. 2018. “The Migration of Fear: An Analysis of Migration Choices of Syrian Refugees”, Working paper No. 15-36.

Bradley, Miriam. 2017. The Impact of Armed Conflict on Displacement. Accessed on May 2019: researchgate.net/publication/327976746_The_Impact_of_Armed_Conflict_on_Displacement

Ibáñez, Ana María, and Carlos Eduardo Vélez. 2008. “Civil conflict and forced migration: The micro determinants and welfare losses of displacement in Colombia”, World Development, 36.4: 659-676.

Adhikari, Prakash. 2013. “ConflictInduced Displacement, Understanding the Causes of Flight.” American Journal of Political Science 57.1 (2013): 82-89.

Verme, Paul. 2017. The economics of forced displacement: an introduction. The World Bank.

REACH Initiative. Official website 2019. Accessed on May 2019: reach initiative.org/where-we-work/ukraine/

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний