Чому Захід має допомогти Україні перемогти: економічні аргументи

Чому Захід має допомогти Україні перемогти: економічні аргументи

Photo: ua.depositphotos.com / Sonyachny
21 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1200

Україна зазнала жорстокого вторгнення з боку росії під керівництвом володимира путіна. Є багато вагомих причин, чому Захід має допомагати Україні протистояти цьому неспровокованому нападу, у тому числі моральні, юридичні, політичні, військові, історичні, культурні та економічні.

З морального погляду – це правильний шлях. З політичного погляду – перемога мирної демократії над імперіалістичною диктатурою має важливе значення (Roland, 2023). З юридичного погляду – Україна захищає свої міжнародно визнані кордони. З військового погляду – не можна допускати свавілля з боку ядерної держави, якщо ми хочемо не допустити поширення ядерної зброї (Gorodnichenko, 2023). З історичного погляду – український народ веде свій початок з 10-го століття, від Київської Русі. З культурного погляду – Україна має багату культуру (література, релігія, традиції), яка зможе зробити свій внесок до світової культурної різноманітності. Однак цю статтю присвячено економічним причинам підтримки України.

Україна з територією понад 603 000 квадратних кілометрів стала б найбільшою за територією країною ЄС, а також однією з найбільших за чисельністю населення (приблизно 40 мільйонів людей). Україна має великі сільськогосподарські угіддя, крім того, вона багата на мінеральні та енергетичні ресурси. Водночас вона має значний людський капітал із високоосвіченою робочою силою. Вона має розгалужену інфраструктуру, до якої входять нафтопроводи, газопроводи та сховища, а також значний комплекс електростанцій. Усі зазначені економічні ресурси розташовані біля кордонів теперішніх членів ЄС, у тому числі Румунії, Угорщини, Словаччини та Польщі, та мають безпосередні зв’язки з іншими. Незалежну та демократичну Україну справді варто захищати.

Одним із ключових економічних внесків України є виконання функції світової житниці, постачальника зерна, олії, м’яса та інших харчових продуктів усьому світу. Порушення постачання, викликане російським вторгненням, значною мірою спровокувало зростання продовольчої інфляції на глобальному рівні. І навіть більше: скорочення експорту з України спричинило голод у найбідніших частинах світу (Artuc et al., 2022). Незалежна Україна, яка досягла процвітання, зробила б вагомий внесок у викорінення голоду у світі та зниження світових цін на харчові продукти.

В останні роки Україна стала одним із основних постачальників послуг з ІТ-аутсорсингу в світі (Schnitzer, 2023). Україна з її відкритим та вільним ІТ-сектором змогла стати суттєвою силою в секторі, що визначає майбутнє. Ураховуючи розвинену систему освіти України, вона змогла підготувати висококваліфіковані професійні кадри, вплив яких зростатиме. На сьогодні відкрита економіка дала змогу створити велику кількість інноваційних стартапів, інтеграція яких до світової індустрії стає помітною в таких компаніях, як Grammarly. Українські ІТ-фахівці беруть участь у захисті демократичного світу в критично важливих сферах (кібербезпека та навіть військове планування).

Оскільки світ підійшов до більш непередбачуваного та автократичного правління, світова торгівля рухається в напрямі перенесення виробництва до сусідніх країн. Крім того, ЄС потерпає від серйозного дефіциту робочої сили, пов’язаного з наслідками епідемії Covid-19 та низьким рівнем народжуваності в країнах із розвиненою економікою. Незалежна Україна без загроз для безпеки створила б широкі можливості для розроблення планів виробництва безпосередньо поруч із європейськими країнами, що допомогло б ліквідувати деякі найбільш складні ланцюги постачання з Азії. У цьому сенсі потенційне членство України в ЄС дало б змогу значною мірою посилити таку співпрацю.

У сфері енергетики залежність Європи від російської нафти та особливо природного газу визнано значним стратегічним недоліком. Неможливо уявити ймовірність зміни поточної політики ЄС щодо відмови від імпорту російських нафти та газу в найближчому майбутньому. Навіть за умов, що значна частина світу взяла на себе зобов’язання щодо декарбонізації, визнано, що попит на викопні види палива зберігатиметься протягом тривалого перехідного періоду. Україна може зробити значний внесок у цей перехід, оскільки вона має значні нерозроблені газові ресурси (як у східній частині країни, так і на кримському шельфі). Крім того, Україна має широку інфраструктуру для транспортування та зберігання газу, яка вже зараз значною мірою інтегрована з мережами країн ЄС та використовується у межах відмови від російського газу. Такі ресурси могли б виконувати функцію додаткових ресурсів для диверсифікації імпорту скрапленого природного газу (СПГ), що використовується для заміни російського газу.

На ринку електроенергії до російського вторгнення Україна була значним експортером електроенергії до енергосистеми ЄС, до якої вона під’єднана. Більша частина електроенергії вироблялася на атомних електростанціях, без викидів вуглецю. Внаслідок масованих ракетних атак росії проти української енергетичної інфраструктури експортні можливості в цій сфері суттєво погіршилися. Після становлення України як мирної та демократичної держави можна буде відновити такий експорт, що дасть змогу знизити ціну на електроенергію. Звичайно, зважаючи на вік та рівень руйнування багатьох об’єктів, знадобляться значні інвестиції для відновлення потужності системи.

Ураховуючи велику територію та наявні мінеральні ресурси України, цілком імовірно, що є потенціал для видобування рідкоземельних мінералів, надзвичайно важливих для сучасних технологій. Більшість таких мінералів наразі видобувається в Китаї – віддаленій країні з автократичним режимом, надійність якої викликає все більше сумнівів. Диверсифікація постачання у цій сфері має не менш критичне значення, як раніше показала надмірна залежність від росії у сфері енергетики. Розроблення таких ресурсів в Україні сприяло б економічній диверсифікації та безпеці на глобальному рівні.

З огляду на значні руйнування, спричинені російськими обстрілами українських міст та інфраструктури, відновлення України потребуватиме масштабного фінансування, але також створить серйозні можливості для західних компаній. Потрібно буде змусити росію до виплати репарацій за рахунок значних активів на Заході (Cocozza et al., 2023). Зазначені активи, очевидно, мають включати 300 мільярдів доларів заморожених резервів російського центрального банку, але також мільярди незаконного походження, що належать російським олігархам та були заморожені в результаті санкцій. Крім того, після війни знадобиться новий “план Маршалла”. Використання цих коштів дасть змогу відбудувати Україну із залученням західних компаній та технологій. Таким чином, може з’явитися країна з високим рівнем модернізації, яка зможе запропонувати широкі можливості у сфері торгівлі та інвестицій.

На завершення слід визнати, що з допомогою Заходу Україна після війни зазнає значних перетворень. Під сильним керівництвом Президента України Володимира Зеленського країна об’єдналася, також має місце потужна підтримка від країн ЄС та НАТО. Після заборони ганебної проросійської партії Віктора Медведчука політичну систему було очищено від найбільш кричущого російського впливу. Олігархічні клани, які значною мірою контролювали економічне та політичне життя в Україні, серйозно ослаблені новими законами, що обмежують їхній контроль над ЗМІ та політичними партіями. Реформа судової системи почалася зі звільнення з Верховного Суду судді, який незаконно мав російське громадянство, та звільнення інших суддів. Влада Зеленського швидко відреагувала на недавно виявлені корупційні схеми масштабними звільненнями та кримінальним переслідуванням відповідних осіб. Хоча багато чого ще потрібно зробити у сфері реформ, влада чітко демонструє відданість ідеї реформ та ініціативність. Спираючись на постійну підтримку, Україна стане сильною демократією та майбутнім членом ЄС, який зміцнить позицію всього Заходу.

Список літератури

Artuc, E., G. Falcone, G. Porto and B. Rijkers (2022), “War-induced food price inflation imperils the poor“, VoxEU.org, 1 April.

Cocozza, E., F. Corneli, V. Della Corte and M. Savini Zangrandi (2023), “In search of Russia’s foreign assets“, VoxEU.org, 10 January.

Gorodnichenko, Y. (2023), “The peace dividend can be saved in Ukraine“, VoxEU.org, 20 February.

Roland, G. (2023), “Helping Ukraine is not only crucial for peace in Europe but also for world peace“, VoxEU.org, 7 February.

Schnitzer, M. (2023), “Why the West needs Ukraine and its IT business“, VoxEU.org, 13 February.

Ця публікація входить до збірки есе, створеної за ініціативи НБУ. У ній відомі економісти, політологи та історики – визнані світом експерти – на волонтерських засадах діляться своїми думками та аргументами про те, чому, допомагаючи Україні, ви допомагаєте всьому світу. Повну збірку есе можна прочитати за посиланням 

#допомогаУкраїні_допомогасвіту

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний