Чи зможе виробництво канабісу допомогти українській економіці

Чи зможе виробництво канабісу допомогти українській економіці

Photo: Allan Ziolkowski/CBC
21 Березня 2015
FacebookTwitterTelegram
3391

Перебуваючи в активному пошуку ліків для своєї економіки, Україна цілком може розглянути нові способи наповнення бюджету, нехай навіть дуже далекі від традиційних. У розвинених країнах існує тенденція до легалізації канабісу для медичного і, рідше, для рекреаційного використання. Згідно з переконаннями д-ра Роберта Морріса, доцента кафедри кримінології та провідного автора дослідження, опублікованого в журналі PLOS ONE, легалізація коноплі може знизити рівень вбивств і нападів. Цей висновок — додатковий аргумент на користь легалізації медичної коноплі в Україні, де поширені жорстокі злочини, пов’язані з насильством, а в регіоні поточного конфлікту в Східній Україні повно зброї.

Перебуваючи в активному пошуку ліків для своєї економіки, Україна цілком може розглянути нові способи наповнення бюджету, хай навіть дуже далекі від традиційних. В Україні сильним є сільське господарство, тому складовою стратегії з покращення економіки має стати вивчення світового попиту на сільськогосподарську продукцію. Пріоритет при цьому належить вирощуванню найменш витратних і найбільш рентабельних культур. Нова, хоч і нетрадиційна, галузь, на яку слід звернути увагу, — це виробництво канабісу як для вітчизняних, так і для зарубіжних ринків. На сьогодні Україна вже є четвертим за величиною виробником промислового насіння коноплі, але канабіс з великим вмістом ТГК (тетрагідроканабінол, один з основних канабіноїдів) і надалі заборонений законом. 

Безумовно, всі можливі наслідки політики щодо канабісу слід дуже ретельно пропрацювати. Проблемам охорони здоров’я та питанням соціальної сфери при розробці нового законодавства про легалізацію канабіса слід приділити особливу увагу. У світі, особливо в розвинених країнах, існує тенденція до легалізації канабісу для медичного і, рідше, для рекреаційного використання.

Виробництво канабісу в менш розвинених країнах ЄС

В Албанії Кочо Кокедхіма, бізнесмен і депутат правлячої соціалістичної партії, почав агітаційну кампанію, яка закликає до легалізації вирощування канабісу. «Наша країна вже вирощує істотні обсяги канабісу. Це мільярди доларів. Це реальність», – сказав Кокедхіма. 

Авіаційні та морські підрозділи фінансової поліції Албанії опублікували результати багатомісячної аерофотозйомки, які підтвердили слова Кокедхіми про «мільярди доларів». Вони підтверджують наявність 500 нелегальних плантацій, де вирощують близько 1000 тонн канабісу, роздрібна ціна якого, за наявними даними, сягає 4,5 мільярда євро. Управління ООН з наркотиків і злочинності повідомило, що фермери в Албанії масово продають канабіс за ціною 300 євро за 1 кг. Інше джерело надає інформацію, що за 300 євро можна купити 2 кг канабісу. Кілька дорослих рослин (або ділянку землі площею 4 кв.м, згідно з іншими даними) приносять 1 кг врожаю. Для порівняння, 1 тонна пшениці коштує 200 євро і потребує 1/3 гектару землі для її вирощування. 

Два роки тому Румунія стала десятою за рахунком країною ЄС, яка легалізувала вживання канабісу в медичних цілях. Нові поправки до законодавства дозволяють Національному агентству з лікарських препаратів затверджувати виробництво певних препаратів, а саме знеболюючих засобів і препаратів, які скорочують частоту нападів.

Економічні вигоди від легалізації/декриміналізації медичного та/або рекреаційного канабісу в Нідерландах і деяких штатах США

  • Нідерландські так звані «кофешопи» платять €400 млн ($520 млн) у вигляді податків від валової суми продажів вище €2 млрд ($2,6 млрд).
  • $1,2-мільярдний оборот від продажів медичного канабісу в Каліфорнії приносить $109 млн доларів податкових надходжень.
  • Динаміка податкових надходжень від продажу рекреаційної і медичної марихуани в Колорадо після легалізації рекреаційного використання показана на діаграмі:

Цікаво, що в Нідерландах сферу канабісу не можна віднести до 100% успішних кейсів: легально вживати марихуану дозволяється тільки в «кофешопах», тому більша частина доходів надходить до кишень нелегальних торговців, а не до державної казни. 

Економічні переваги від легалізації канабісу для медичного і/або рекреаційного використання включають:

  • Виручку від видачі ліцензій на виробництво/розповсюдження канабісу, оподаткування роздрібних продажів, а також економію коштів за рахунок скорочення числа ув’язнених, які відбувають термін за звинуваченнями, пов’язаними з марихуаною;
  • Створення численних робочих місць і додаткових підприємств: магазинів, виробництва косметики на основі коноплі, тканин, обладнання для садіництва тощо;
  • Порівняно невеликі інвестиції за швидкої окупності.

Однак для досягнення позитивного економічного ефекту, для процесу легалізації канабісу необхідне дуже надійне правове поле. Ухилення від сплати податків та іншу корупцію потрібно суворо переслідувати в судовому порядку. Вирощування/поширення канабісу без відповідної ліцензії повинно стати неприйнятним. Зменшенню рівня корупції може послужити антимонопольна політика. Суспільство повинно мати можливість інформувати уповноважені контролюючі органи про будь-які корупційні дії з боку інспекторів, які контролюють процес вирощування/поширення канабісу. Необхідно розробити чітку і зрозумілу процедуру для надання інформації про факти корупції та ознайомити з нею громадськість. Неможливо добитися повного економічного ефекту від легалізації коноплі без ефективної і налагодженої роботи правоохоронної системи.

Основні лікувальні дії коноплі

З огляду на нинішні обставини, уряду України незабаром доведеться зіткнутися з проблемами охорони здоров’я, а саме з проблемами зі здоров’ям, отриманими в ході військових дій, і психічними розладами. До них відносяться клінічна депресія, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), хронічні болі, інвалідність, отримана в ході бойових дій/нападів, тривожний сон, надмірне збудження, тривога, некерований гнів, епізоди жорстокості, алкоголізм, зловживання сильнодіючими наркотиками тощо. Вживання канабісу може допомогти полегшити перебіг деяких медичних і психіатричних захворювань.

  • Дослідники в США і деяких інших країнах підтвердили, що канабіс може допомогти в лікуванні ПТСР. Результати дослідження показують, що топологія мозку людини, що відповідає за відчуття страху, змінюється після травми. Вчені дійшли висновку, що застосування канабіноїдів запобігає такій зміні. Поки ці дослідження попередні, попереду ще клінічні випробування на людях для вивчення медичних властивостей канабісу для лікування ПТСР.
  • Дослідження підтверджують, що канабіс є знеболюючим засобом. Канабіс добре втамовує хронічний біль, змінюючи спосіб функціонування нервової системи. Ця рослина може допомогти деяким пацієнтам, яким слабо допомагають інші ліки, але нинішні формули з канабіноїдами навряд чи витіснять традиційні методи лікування. В огляді за 2009 рік сказано, що поки неясно чи приносить вживання канабісу в медичних цілях більше користі, ніж ризику, тоді як огляд за 2011 рік показав, що він в цілому безпечний для таких цілей. 
  • Доведено, що застосування канабісу допомагає в лікуванні хвороби Альцгеймера, епілепсії, розсіяного склерозу, глаукоми, артриту, депресії і тривоги. 
  • Більш того, підтверджено, що канабіс менш небезпечний, ніж алкоголь. Він також може допомогти тим людям, які намагаються кинути пити.

Канабіс може допомогти зменшити рівень алкоголізму в Україні. Згідно з даними дослідження, проведеного вебресурсом www.projectknow.com «Розуміння залежності», Україна — світовий лідер за рівнем смертності від вживання алкоголю. 34,4% всіх смертей в Україні пов’язані зі споживанням спиртних напоїв. Рекреаційна конопля, як менш небезпечний замінник, може знизити рівень смертності від споживання алкоголю.

Канабіс замість сильнодіючих наркотиків

В Україні найнижчий рівень вживання коноплі в світі: 2,1%. (Якщо порівняти, у США — 14,8%, у Канаді — 12,2%, в Росії — 3,5%.) Перевага віддається важким і дешевим ін’єкційним синтетичним наркотикам, доступнішим за канабіс. Споживання ін’єкційних наркотиків істотно збільшує кількість ВІЛ-інфікованих людей. Епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні є однією з найбільш швидко поширюваних у світі. Тоді як кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед населення в цілому знижується, кількість ВІЛ-інфікованих серед наркоманів зростає

Полегшення доступу до коноплі порівняно з важкими і дешевими ін’єкційними синтетичними наркотиками може спричинити так званий ефект заміщення, коли споживач зміщується від менш доступних до більш доступних речовин. Наприклад, в ході досліджень випадків в реабілітаційних наркологічних центрах у 13 штатах США, де провели декриміналізацію рекреаційного споживання канабісу в 1970-х, було встановлено, що ті, хто раніше вживав важкі наркотики, перейшли на коноплю після того, як була проведена її легалізація. Результати Національного дослідження стратегії боротьби з наркотиками щодо сімей в Австралії 2001 року також підтвердили наявність ефекту заміщення: 56,6% споживачів героїну перейшли на споживання коноплі, коли доступу до героїну не стало.

Джерело

Легалізація може знизити рівень вбийств, нападів на людей

Згідно з переконаннями д-ра Роберта Морріса, доцента кафедри кримінології та провідного автора дослідження, опублікованого в журналі PLOS ONE, легалізація коноплі може знизити рівень вбивств і нападів. У ході досліджень відстежувася рівень злочинності у всіх 50 штатах США протягом 1990 і 2006 років, коли 11 з них легалізували споживання коноплі для медичного використання. По закінченню дослідження 20 штатів США і Вашингтон узаконили використання канабісу в медичних цілях. За словами доктора Морріса: «Основний висновок полягає в тому, що ми не знайшли взаємозв’язку між збільшенням рівня злочинності та легалізацією марихуани. Фактично, ми виявили навіть окремі свідоцтва зниження рівня деяких типів правопорушень, а саме вбивств і нападів».

Цей висновок — додатковий аргумент на користь легалізації медичної коноплі в Україні, де поширені жорстокі злочини, пов’язані з насильством, а в регіоні поточного конфлікту в Східній Україні повно зброї. 

Отже, можливі позитивні наслідки від легалізації медичної або/та рекреаційної коноплі в Україні включають:

— зниження рівня злочинності, повязанної з насильством;

— переваги для медичної сфери;

— створення нових робочих місць;

— скорочення вживання міцних алкогольних напоїв та ін’єкційних наркотиків;

— відповідно, скорочення кількості нових випадків інфікування ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків.

Вищезазначені переваги можуть також непрямо вплинути на економіку країни, а саме забезпечити економію коштів у правоохоронній системі, скорочення витрат на фінансування лікування ВІЛ-інфікованих і поліпшення стану тих, хто вживає коноплю в медичних цілях. Однак прямої значної економічної вигоди від податкових доходів очікувати не варто, враховуючи притаманний Україні рівень корупції та ухилення від податків. Повний економічний ефект від легалізації коноплі можливий тільки за умови ефективної і налагодженої роботи правоохоронної системи.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний