Антикорупційна реформа: чого насправді досягла Україна | VoxUkraine

Антикорупційна реформа: чого насправді досягла Україна

2 Квітня 2019
FacebookTwitterTelegram
91

Боротьба з корупцією лишається однією з найбільш актуалізованих тем в українському суспільстві. За даними Індексу реформ, з 2015 по 2019 було ухвалено 102 нормативні акти, які складають антикорупційну реформу. Однак ухвалення законодавства – це лише перший невеликий крок у реформі. Головне – це імплементація прийнятих змін. Саме тому VoxUkraine проаналізував, чи була досягнута мета антикорупційних законів та постанов, ухвалених у січні 2015 – грудні 2018.

Для аналізу ми відібрали ТОП-7 антикорупційних нормативних актів, які отримали найвищі оцінки експертів Індексу реформ за сферою «урядування» (оцінка +4,0 та більше). Ми попросили експертів Індексу реформ оцінити, чи була досягнута мета нормативного акта, за чотирибальною шкалою – «виконання відсутнє», «прогрес є, але недостатній», «прогрес суттєвий», «мети досягнуто».

Із семи відібраних законодавчих актів найуспішніше імплементуються, на думку експертів, зміни у сфері публічних закупівель. Найменше прогресу спостерігається у втіленні реформи корпоративного управління на державних підприємствах (створення наглядових рад та конкурсний відбір керівників), а також у реформуванні національної поліції.

Реформа №1: Запровадження електронної системи державних закупівель

Закон України «Про публічні закупівлі»

Загальна оцінка Індексу реформ +8, у тому числі за складовою «урядування» +4 та за складовою «держфінанси» +4

Закон впливає на такі напрямки: боротьба з корупцією, адміністративні послуги, держзакупівлі.

Мета реформи:

1 посилення конкуренції у сфері державних закупівель та зниження рівня корупції через запровадження системи електронних закупівель та електронної системи оскарження; здійснення  процедур закупівлі, обмін інформацією, документами та подання роз’яснень в електронній системі закупівель;

2 виконання Угоди про асоціацію в частині імплементації Директив 2014/24/ЄС і 2014/25/ЄС шляхом запровадження нових підходів до здійснення закупівель у частині оптимізації процедур закупівель та можливості створення центрального закупівельного органу (ЦЗО);

3 сприяння прозорості використання бюджетних коштів шляхом урегулювання здійснення допорогових закупівель;

4 підвищення професійності закупівельників шляхом надання можливості здійснювати закупівлі не лише тендерним комітетом, але й уповноваженою особою замовника.

Оцінка експертів: 20% опитаних вважає, що мети закону досягнуто. 73% відзначають, що прогрес суттєвий. 7% вважають, що прогрес є, але недостатній.

Реформа №2: Відкритість використання публічних коштів

Закон України «Про відкритість використання публічних коштів»

Оцінка Індексу реформ +4, у т.ч. за складовою «урядування» +4

Закон впливає на напрямки: боротьба з корупцією

Мета реформи: забезпечення публічного доступу та інформаційної відкритості використання коштів платників податків України, які витрачаються розпорядниками коштів державного і місцевого бюджетів, суб’єктами господарювання державної й комунальної власності, фондами загальнообов’язкового державного страхування, пенсійним фондом.

Оцінка експертів: 14% опитаних вважають, що мети закону було досягнуто. 43% кажуть, що є суттєвий прогрес, решта 43% – що прогрес недостатній.

Реформа №3: Оприлюднення інформації про бюджет у формі відкритих даних

Закон України «Про внесення змін до статті 28 Бюджетного кодексу України щодо доступу до інформації про бюджетні показники у формі відкритих даних»

Оцінка Індексу реформ +4, у т.ч. за складовою «урядування» +4

Закон впливає на напрямки: боротьба з корупцією

Мета реформи: забезпечення реалізації права особи на доступ до інформації про бюджет, забезпечення прозорості в діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом упровадження механізму оприлюднення бюджетних запитів, квартальної та річної звітності про виконання Державного бюджету України, паспортів бюджетних програм та звітів про виконання паспортів бюджетних програм, рішень про місцеві бюджети, інформації про виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів (крім бюджетів сіл і селищ) у формі відкритих даних.

Оцінка експертів: 8% опитаних вважають, що мети закону досягнуто, 42% вважають, що є суттєвий прогрес. Половина відзначають, що прогрес є недостатнім.

Реформа №4: Загальнодоступність відомостей державних реєстрів

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції»

Оцінка Індексу реформ +4, у т.ч. за складовою «урядування» +4

Закон впливає на напрямки: боротьба з корупцією

Мета реформи: запобігання корупції, забезпечення відкритості та прозорості правовідносин у суспільстві, а також встановлення громадського контролю за посадовими особами шляхом спрощення процедури доступу до відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, надання вільного доступу до Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.

Оцінка експертів: більшість (64%) вважає, що прогрес суттєвий. 29% вважає, що прогрес є, але недостатній. 7% вважають, що мети закону досягнуто.

Реформа №5: Корпоративне управління державних підприємств

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності»

Загальна оцінка Індексу реформ +4,3, зокрема за складовою «урядування» +4,3

Закон впливає на напрямки: боротьба з корупцією, державна власність

Мета закону: створення сприятливих умов для оптимізації структури державного сектору економіки та запровадження ринкових методів управління суб’єктами господарювання цього сектору економіки.

Оцінка експертів: більшість (71%) вважає, що прогрес є, але недостатній, 29% вважають, що прогрес суттєвий.

Реформа №6: Запровадження конкурсної процедури для призначення керівників великих держпідприємств

Постанова «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777»

Загальна оцінка Індексу реформ +4, у т.ч. за складовою «урядування» +4

Закон впливає на напрямки: боротьба з корупцією, державна власність

Мета реформи: оптимізація процесу проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки.

Оцінка експертів: більшість вважає, що прогрес є, але недостатній (85%). Ще 15% вважають, що прогрес суттєвий.

Реформа №7: Національна поліція

Закон України «Про національну поліцію»

Оцінка Індексу реформ +4, у т.ч. за складовою «урядування» +4

Закон впливає на напрямки: боротьба з корупцією

Мета реформи: створення Національної поліції в Україні – органу виконавчої влади, який служитиме суспільству і призначений для охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічного порядку та громадської безпеки.

Оцінка експертів: більшість (71%) вважає, що прогрес є, але недостатній. 29% вважає, що прогрес суттєвий.

Висновки

Антикорупційні реформи, які отримали найвищі оцінки експертів Індексу реформ,  спрямовані на мінімізацію сприятливих обставин для корупції. Фактично, всі вищенаведені реформи (як і більшість реформ у сфері боротьби з корупцією) впливають на відкритість інформації чи створення принципів управління, які унеможливлюють зловживання. Система покарань за корупційні вчинки наразі лишається недостатньо спроможною.

Вищенаведені реформи отримали високі експертні оцінки, оскільки вони мають високий потенціал для зміни «правил гри». Гарною новиною є те, що жодна реформа не залишилася «на папері». Однак, тільки одну (публічні закупівлі) можна вважати успішно втіленою. Прогрес з імплементацією інших реформ є, але їм іще далеко до завершення.

На жаль, жодна з реформ не є незворотньою. Періодично виникають законодавчі ініціативи, які намагаються «відкотити» ту чи іншу реформу. Також відбувається прихований чи відкритий саботаж реформ. У переддень виборів спроби загальмувати чи розвернути прогрес будуть з’являтися частіше. Без підтримки реформ суспільством (принаймні, його активною меншістю) ці спроби цілком можуть виявитися вдалими.

Автори