Більше гречки та проблеми маловоддя. Як коронавірус вплине на посівну кампанію? | VoxUkraine

Більше гречки та проблеми маловоддя. Як коронавірус вплине на посівну кампанію?

9 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
53

Цьогоріч посівна почалася раніше, ніж зазвичай. За даними Мінекономіки, в Україні станом на 02 квітня вже посіяно понад 1,3 млн га ярих культур, темпи сівби відносно стабільні другий тиждень поспіль. Традиційно визначальними залишаються гідротемпературні фактори. 

За останній тиждень активізували посівні роботи в Сумській (+31,3 тис. га або у понад 3,5 рази більше від показника попереднього тижня), Хмельницькій (+30,6 тис. га або +83%), Харківській (+30,2 тис. га або 34%), Вінницькій (+28,7 тис. га або у понад 2 рази більше ніж показник попереднього тижня), Чернігівській (+23,2 тис. га або +40%), Черкаській (+23,1 тис. га або +78%), Кіровоградській (+21,7 тис. га або +50%) та Запорізькій (+21,1 тис. га або +29%) областях.

В Одеській, Херсонській, Донецькій та Миколаївській областях практично завершили посів ярих ранніх зернових культур.

Загалом по Україні посіяно 9% від прогнозованих площ ключових зернових та технічних культур. Активна фаза посівної кукурудзи та технічних культур стартуватиме за тиждень.

Пріоритетні культури на цей рік

У поточному році прогнозується посів 7,4 млн га ярих зернових та зернобобових культур, що майже на рівні показника минулого року. Проте цього року структура зернового клину зміниться, скоротять площі під ярим ячменем та збільшать під кукурудзою. Гречки планується посіяти у понад два рази більше, ніж торік. Також очікується збільшення більше ніж у півтори рази посівів гороху (+57%) та на чверть – проса (26%). Посіви вівса вполовину скоротяться.

Цієї весни під технічні культури планується відвести майже 7,9 млн га, що на 203 тис. га перевищує показник минулого року. Так, порівняно з минулим роком прогнозується зростання площ під соняшником (+6%), скорочення посівів сої (-8%) та цукрового буряку (-5%).

Зважаючи на зазначені прогнози посіву ключових ярих зернових та олійних культур, загальні масштаби їх вирощування передбачаються не нижче, а навіть більше попереднього року. А це маркер! Землероби в полях, і за сприятливих погодних умов нарощуватимуть посівні площі, адже «один весняний день рік годує»!

Ризики посівної кампанії-2020

Пандемія додала ризиків і без того непростій посівній кампанії. Зараз ключовий для аграріїв ризик із запасами вологи у ґрунті та їх поповнення посилюється ймовірними кадровими, логістичними, фінансовими та іншими ризиками, у тому числі:

  •  ймовірність обмеження перевезень техніки та людей під час посівної,
  •  захворювання працівників на COVID-19;
  • курсова динаміка гривні, що обмежує обігові кошти на закупівлю необхідних товарно-матеріальних цінностей (добрив, насіння, засобів захисту рослин, запчастин, пального тощо);
  •  порушення зовнішньої та локальної торгівлі товарами (можливості реалізувати врожай, оперативність постачання та доступність товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) для посівної);
  •  чергове подорожчання ТМЦ, вантажоперевезень тощо.

Крім того, зараз ймовірна економія аграріїв на ресурсах (добривах тощо), а це програмуватиме менший врожай. Також зрозуміло, що можливості коригування посівних робіт аграріями цьогоріч мінімальні.

Набагато складніше ніж зазвичай цього року буде промисловому плодово-ягідному, овочевому сегментам та виноградарству. Їх вирощування більш трудомістке та менш механізоване, на відміну від зернових та технічних культур. Через велику кількість людей, задіяних у весняно-польових роботах у цих сегментах збільшується ймовірність захворювань на виробництві. Тому тут більші ніж для польових культур ризики проведення необхідного фронту робіт вчасно. Відповідно, як складеться ситуація з вирощуванням плодоовочевих культур у сільськогосподарських підприємствах цього року, зараз сказати складно. Вірогідність, що це компенсує сегмент домогосподарств населення – слабка.

Вплив цьогорічного маловоддя річок на врожай

Гідрометеоумови цієї зими (малосніжність та теплий фон) зменшили формування весняного стоку до річок і, відповідно, рівень води у річках та водоймах низький.

Проблеми маловоддя річок не додають оптимізму, оскільки для землеробства будь-які джерела вологи важливі. Проте це не проблема тільки цього року. Останніми роками через зміну клімату ситуація із забезпеченням необхідною вологою рослин під час посіву та вегетації погіршується. Наразі аграрії корегують це всіма можливими технологічними та технічними інструментами: застосовуючи посухостійкі сорти та гібриди рослин, переглядаючи технології обробітку ґрунту, мульчуванням поверхні рослинними рештками, дотримуючись оптимальних строків сівби та регулюючи густоту стояння рослин, зрошення тощо. 

Проблема недостатності зрошення в Україні виникла давно. Так, минулого року лише 2% зібраних площ сільськогосподарських підприємств були поливними. Відповідно, промислове вирощування сільгоспкультур в Україні здійснюється переважно на богарі (вид рільництва, при якому оброблювані землі не поливають, а чекають дощів – ред.) Найбільш відчутним ймовірне загострення проблеми маловоддя річок буде для залежних від поливу плодо-овочевого сегменту та домогосподарств населення.

За прогнозом Українського Гідрометцентру, у період 14-18 квітня з переміщенням атмосферних фронтів очікуються невеликі дощі по всій території. Маємо надію, що це допоможе здійснити посівні роботи ранніх ярих зернових у оптимальні строки.

Автори