Через повільний темп антикорупційної реформи Україна може не отримати від ЄС 600 млн євро допомоги | VoxUkraine

Через повільний темп антикорупційної реформи Україна може не отримати від ЄС 600 млн євро допомоги

28 Листопада 2017
FacebookTwitterTelegram
137

Якщо Київ генеруватиме дедалі більше поганих новин про корупцію, то у ЄС можуть знайтися голоси, які почнуть виступати за перегляд рішення про надання безвізу.

Україна може втратити можливість отримати макрофінансову допомогу від ЄС у розмірі 600 млн євро.

Голова представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі заявив, що Україна не виконала вимоги для отримання цих коштів. За його словами основних вимог чотири: зняття заборони на експорт лісу-кругляка, запуск автоматичної перевірки е-декларацій, прийняття закону про кредитний реєстр НБУ та перевірка інформації про бенефіціарних власників компаній.

Втрата права на макрофінансову допомогу – це погана новина для наших відносин з ЄС.

Питання навіть не у впливі на фінансові відносини – адже ЄС, як повідомляють, вже розглядає питання про виділення коштів на нову програму макрофінансової допомоги Україні. Ця нова програма також міститиме умови, які потрібно буде виконати, щоб отримати кошти. До того ж, факт зриву траншу макрофінансової допомоги ЄС буде негативним сигналом для МВФ, чиї вимоги багато в чому схожі до вимог ЄС. Вимоги МВФ Україна повинна виконати для того, щоб отримати від кредитора черговий транш.

Найбільша проблема – у впливі такого зриву на політичний діалог України з ЄС в цілому.

Невиконання раніше даних чітких обіцянок руйнує довіру. Це дуже небезпечно у час, коли у Брюсселі вже стало звичайною справою критикувати Україну за недостатній темп реформ, з особливим наголосом на невирішенні проблеми корупції.

За таких обставин ненадання макрофінансової допомоги ЄС через те, що Україна не виконала низку умов, половина з яких стосується питань боротьби з корупцією – це просто подарунок нашим скептикам. Якщо Україна нездатна виконати те, що обіцяє, і отримати те, що їй пропонують вже зараз – то який смисл розмовляти про будь-які нові амбітні плани, про будь-які натяки на відкриття перспективи членства у ЄС?

Для ЄС зняття заборони на експорт лісу-кругляка – це питання вільної торгівлі, однак найбільше турбує не вона.

Можна з впевненістю прогнозувати, що найближчим часом ЄС дедалі більше посилюватиме принциповий політичний акцент на вимогах змін саме у сфері антикорупційної політики.

Згадаймо, що і в питанні надання безвізового режиму головні проблеми були з виконанням умов Україною стосовно дієвості антикорупційних інституцій.

Багато в чому тоді реальне впровадження в Україні електронного декларування доходів політиками та чиновниками стало одним з ключових аргументів, що переконав ЄС таки надати Україні безвіз.

Але якщо e-декларації не будуть перевірятися – це поставить під сумнів весь сенс цього критерію.

Якщо Україна не активізується в напрямку антикорупційної реформи, можливі два сценарії розвитку.

Найбільш негативний – Київ генеруватиме дедалі більше поганих новин про корупцію. У такому випадку у ЄС цілком можуть знайтися голоси, які почнуть виступати за перегляд рішення про надання безвізу.

Помірно негативний – ЄС не чіпатиме безвіз, але більш скрупульозно виписуватиме антикорупційні умови до всіх програм фінансової співпраці з Україною, і принциповіше ставитиметься до виконання цих умов. Цей сценарій вірогідніший.

Автори
  • Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду "Відродження"