Чому Україні потрібен незалежний Нацбанк | VoxUkraine

Чому Україні потрібен незалежний Нацбанк

25 Січня 2019
FacebookTwitterTelegram
59

16 січня 2019 року Національний банк України провів зустріч з партнерами та клієнтами, на якій керівництво регулятора озвучило свої плани та прогнози на передвиборчий рік. Заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко підсумувала ключові пункти зустрічі.

Головним викликом для економіки на цей рік можна вважати політичну нестабільність через подвійні вибори.

Коли політичний ландшафт змінюється, обов’язково трапляються зміни у підходах до управління країною, розбудови економіки, управління фінансами. Якщо такі зміни відбуваються раз на 5 років, будь-яку дійсно велику програму економічних реформ виконати вкрай складно. Для значного покращення життя людей потрібно не тільки щоб економіка зростала, але і щоб вона зростала стабільно – з року в рік.

У нас останні 20 років економіка або зростала високими темпами, або не зростала зовсім чи навіть падала. Ліки від таких «стрибків» – послідовність. Тобто потрібно крок за кроком, хоча б на горизонті 7-10 років, проводити послідовну економічну політику.

Протистояти різким змінам, спричиненим виборчими циклами, можуть сильні та незалежні державні інституції. Це міністерства, відомства, суди та правоохоронні органи, регулятори, в яких за гідні зарплати працюють освічені, професійні, патріотичні люди, наділені необхідними повноваженнями та ресурсами, люди, готові доводити справу до кінця та відповідати за свої рішення.

Зміна керманичів після виборів не приводить до розвороту політики таких інституцій на 180 градусів. Там панує верховенство права, а не «телефонне право». Все це можливо, коли існує незалежність інституцій від політиків. Незалежність не означає свавілля: навіть сильні та незалежні інституції підзвітні громадянам через різні механізми – підзвітність Верховній Раді, перевірки Рахункової палати тощо.

На презентації планів Нацбанку багато говорили саме про збереження незалежності НБУ після виборів 2019 року. Його незалежність означатиме, що він зможе якісно виконувати свої функції, не друкувати гроші на вимогу уряду,  не роздавати на вимогу політиків рефінансування чи навіть кредити вибраним підприємствам, не робити преференцій для банків, пов’язаних з тими, хто прийде до влади. До збереження незалежності Нацбанку закликають і міжнародні партнери України, як-от МВФ та Світовий банк.

Автори
  • Марія Репко, гостьовий редактор «Вокс Україна», Центр економічної стратегії