Хто більше? ТОП-20 лідерів завершених закупівель через Prozorro | VoxUkraine

Хто більше? ТОП-20 лідерів завершених закупівель через Prozorro

22 Серпня 2017
FacebookTwitterTelegram
67

Перед проведенням закупівлі у замовника є вибір (залежно від суми і ситуації), які торги проводити: відкриті надпорогові, допорогові або ж за переговорною процедурою. Остання застосовується у виняткових випадках. Вона передбачає, що замовник підписує з учасником договір про закупівлю після проведення переговорів.

У випадку з допороговими та надпороговими закупівлями, для більшості типів замовників діє просте правило. Якщо у тебе разова сума закупівлі будь-якого товару або послуги не перевищує 200 тис. грн, ти можеш вибрати допорогову процедуру. Якщо перевищує – надпорогову.

Для робіт цей поріг складає 1,5 млн грн.

Часто замовники спеціально “розбивають” свої закупівлі на дрібніші, щоб сума закупівлі не перевищувала 200 тис. грн і не потрібно було проводити відкриту процедуру.

Але це не обов’язково є ознакою корупції. Вибір допорогових процедур може бути обумовлений тим, що вони простіші та швидші для замовника. Якщо на відкриті надпорогові торги прийде лише один учасник, то такі торги будуть визнані такими, що не відбулись, і замовнику доведеться заново починати всю процедуру.

І весь цей час він змушений буде обходиться без необхідного товару або послуги.

У той же час якщо у допороговій процедурі прийде лише один учасник, то вона автоматично перейде в переговорну і мета – провести закупівлю – буде досягнута.

Втім, мотивація замовника може бути й іншою.

Часто замовник розбиває лоти для того, щоб обмежитися так званим “звітом про укладення договору”.

Поясню сам механізм.

За законом, якщо сума закупівлі до 200 тис. грн, замовник вибирає сам – проводити закупівлю через допорогову відкриту процедурою або через підписання договору напряму з постачальником послу. У таких випадках сама закупівля проходить поза системою Prozorro, замовник самостійно обирає постачальника товару або послуги, а потім завантажує у систему “звіту про укладення договору”.

Якщо замовник постійно практикує закупівлі “поза системою”, це ознака того, що він не бажає заощаджувати гроші платників податків і, що навіть важливіше, розкрити громадськості те, як відбирає постачальника товарів або послуг.

Автори