Іноземці отримали допуск до оренди держмайна. Як виграють громади? | VoxUkraine

Іноземці отримали допуск до оренди держмайна. Як виграють громади?

31 Жовтня 2017
FacebookTwitterTelegram
73

Прихід нових орендарів матиме цілком конкретні вигоди: інвестиції, притік валюти, створення нових робочих місць.

Фонд держмайна дозволив іноземцям орендувати державне майно.

Цей крок призведе до розширення попиту та зростання конкуренції. На цьому ланцюжкова реакція не зупиниться. Потенційно це може призвести до збільшення ціни оренди об’єктів та, як наслідок, зростання доходів держави.

Прихід нових орендарів може мати й непрямі вигоди: інвестиції, притік валюти, створення нових робочих місць.

На сьогодні Фондом вже укладено близько 19 тисяч договорів оренди державного майна та існує 5991 об’єктів, доступних для оренди. Усі вони можуть зацікавити нерезидентів. Формування каталогу об’єктів, які можна буде здати в оренду, триває.

Насамперед іноземних інвесторів можуть цікавити великі об’єкти з можливістю довгострокової оренди, які можна буде використовувати як виробничі майданчики.

Для отримання прибутку потенційний орендар, як правило, повинен буде інвестувати в об’єкт власні кошти. Саме тому чим довшим буде строк оренди, тим менше ризиків для орендаря з точки зору інвестицій.

Важливий момент пов’язаний з захистом прав орендарів в умовах відсутності верховенства права в Україні. Адже, попередні орендарі, що могли отримати майно за допомогою корупційних важелів за заниженою ціною, не будуть зацікавлені у додатковій конкуренції. Так само як і ті, хто допоміг їм таку ціну отримати. Як свідчить український досвід, це може призводити до рейдерства, судових тяжб із купленими рішеннями, що будуть зменшувати й без того низьку інвестиційну привабливість країни.

Тому потрібно зробити процес максимально прозорим та справедливим.

Прозорість може досягатись за допомогою виставлення об’єктів на конкурентні торги на майданчиках типу Prozorro. Також для особливо великих об’єктів потрібно розглянути можливість застосування іноземного права для підвищення захисту прав орендаторів.

Важливу роль у залученні нових орендарів можуть відіграти й місцеві органи влади.

Вони повинні допомогти потенційному орендарю із отриманням дозвільної документації, підведенням комунікацій (електрика, вода, газ, каналізація), будівництвом доріг.

Громади завдяки децентралізації отримали значні кошти. Важливо, щоб вони використовували їх не лише для поточних потреб, а для розвитку інвестиційної привабливості власних територій.

Втім, навіть довгострокова оренда не здатна повністю нівелювати корупційні ризики, пов’язані із володінням державним майном. Кінцевою метою має стати максимальна приватизація держактивів.

Автори