Національний банк України підвищив облікову ставку до 16%. Що це означає? | VoxUkraine

Національний банк України підвищив облікову ставку до 16%. Що це означає?

2 Лютого 2018
FacebookTwitterTelegram
159

В кінці січня НБУ різко підвищив облікову ставку з 14,5 до 16%. За останні півроку регулятор підвищує облікову ставку вже втретє. Головна причина більш жорсткої монетарної політики прискорене зростання цін.

Рішення НБУ підвищити облікову ставку відразу на 1,5% до 16% стало несподіванкою для всіх. Очікувалося, що якщо підвищення і відбудеться, то коливатиметься в діапазоні від 0,5 до максимум 1%.

Причина такого рішення – висока інфляція. За підсумком 2017 року вона становила 13,7%, у той час коли ціль Національного банку була 8% ± 2 відсоткових пункти.

Як висока облікова ставка стримує інфляцію?

У першу чергу вона впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вища ставка, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування. Як результат – банки підвищують кредитні ставки, що не вигідно позичальникам. Зниження кредитування зменшує попит на товари і послуги, які купуються в кредит. Відповідно, виробники і продавці утримуються від нарощування виробництва та підвищення цін.

НБУ прогнозує, що цьогоріч інфляція продовжить залишатися на високому рівні, загальний її показник складе 8,9%.

Серед основних чинників, які прискорюватимуть інфляцію: активне зростання споживчого попиту через збільшення доходів населення (очікується підвищення соцстандартів і подальше зростання заробітної плати в приватному секторі), а також підвищення зовнішньої вразливості економіки України через затримку у продовженні співпраці з МВФ.

Нагадаємо, останнім часом співпраця України зі своїм головним кредитором зайшла в глухий кут через неготовність офіційного Києва виконати дві ключових умови – прийняти закон про Антикорупційний суд та переглянути ціни на газ в прив’язці до імпортної ціни на блакитне паливо.

За оцінкою НБУ, якщо ми не отримаємо транш від МВФ у квітні-травні, можна говорити що програма співпраці закінчена, і до виборів у 2019 році макрофінансової допомоги не буде.

Разом із тим, очікування НБУ щодо продовження співпраці з МВФ – оптимістичні. Загалом Україна може отримати від кредитора 1,9 млрд доларів у цьому році.

НБУ зробив черговий сигнал Кабміну – варто призупинити неконтрольоване зростання соціальних видатків. Ціна позичання для уряду зросла, це має обмежити плани по підвищенню соцвиплат.

Автори