Навіщо Уряд розтягнув у часі повернення боргів Нацбанку | VoxUkraine

Навіщо Уряд розтягнув у часі повернення боргів Нацбанку

2 Червня 2017
FacebookTwitterTelegram
139

Уряд схвалив реструктуризацію (репрофайлінг) частини внутрішнього державного боргу. Кабінет міністрів розтягнув на 30 років – до 2047 року – виплати за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) на суму 221,6 млрд грн, які знаходяться у портфелі Національного Банку.

Мета цієї боргової операції – рівномірно розподілити виплати ОВДП, що знаходиться в портфелі Національного банку. Для цього не обов’язково “подовжувати” всі папери, можна обмежитися тими, які створюють зайве навантаження в найближчі роки. Саме такий підхід використовували Мінфін та НБУ.

Ставки за виплатами по ОВДП, на які поширюється репрофайлінг, залежать від рівня інфляції.

Оскільки тарифи на газ були приведені до імпортного паритету, динаміка інфляції тепер залежить в основному від ринкових факторів, в першу чергу від динаміки валютного курсу. Українська економіка залишається вразливою до зовнішніх шоків і коливання курсу виключати не можна. Але з іншого боку, після репрофайлінгу уряд буде більш зацікавленим у проведенні стриманої бюджетної політики, яка не створюватиме додаткових валютних та інфляційних ризиків.

Економія від репрофайлінгу відбудеться за двома напрямками.

Перший – зниження виплат основної суми боргу (погашення) на 26 млрд грн в цьому році.

Другий – зменшення процентних платежів (обслуговування) – у 2017 році очікується скорочення видатків на 10,1 млрд грн.

Ці 10,1 млрд грн економії на відсотках будуть витрачені на обслуговування ОВДП, випущених у минулому році для націоналізації Приватбанку і видачі кредитів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. На це потрібно близько дев’яти млрд грн, які не передбачені у бюджеті.

Як відомо, уряд уже докапіталізував Приватбанк на суму 116,8 млрд грн. За результатами аудиту Приватбанку, проведеного компанією EY, Кабмін визначиться з подальшими планами щодо його підтримки.

Докапіталізація Привату може знизити суму економії від репрофалінгу, адже випуск додаткових ОВДП передбачає збільшення видатків на обслуговування. Думаю, що додаткові витрати не перевищать 2 млрд грн.

Автори
  • Олена Білан, Директорка аналітичного департаменту, головна економістка Dragon Capital