На що впливає облікова ставка і чи дозволить її підвищення вповільнити зростання цін.
15 грудня Нацбанк підвищив облікову ставку до 14,5% річних.
Такий крок обумовлений намірами вповільнити темпи інфляції. Як вказано у повідомленні регулятора, протягом останніх двох місяців темпи споживчої інфляції знижувалися, проте повільніше ніж прогнозував Національний банк. У листопаді 2017 року вона становила 13,6% річних.
Це вже друге підвищення облікової ставки за останні два місяці. Востаннє Нацбанк підвищив облікову ставку на 1 процентний пункт: до 13,5% – у жовтні.
Отже на що впливає облікова ставка і чи дозволить вона вповільнити зростання цін?
Підвищення облікової ставки має призвести до зростання процентних ставок по депозитах. Це зробить депозити більш привабливими: населення отримає стимул покласти більше коштів на депозит і менше витрачати на поточні потреби.
А отже попит на товари і послуги повинен зменшити темп. Таке вповільнення стримуватиме зростання споживчих цін. Крім того, високі процентні ставки в економіці стимулюють приплив іноземного капіталу, що допоможе знизити девальвацію гривні, а отже – і темпи зростання цін на імпортні товари.
На інфляцію в наступному році впливатимуть кілька факторів. На багато з них НБУ не може впливати. Наприклад, на погодні умови і врожай сільськогосподарської продукції, або на зростання світових цін на нафту, або на необхідність підняти тарифи на житлово-комунальні послуги. Однак впливаючи на споживчий попит через свою процентну ставку, Нацбанк може частково компенсувати негативний вплив цих факторів на інфляцію.