«Половина доходів кожного українця йде на утримання держави». Так скільки коштують «безкоштовні» державні послуги? | VoxUkraine

«Половина доходів кожного українця йде на утримання держави». Так скільки коштують «безкоштовні» державні послуги?

21 Грудня 2018
FacebookTwitterTelegram
200

18 грудня 2018 року відбулася презентація  проекту Case-Ukraine «Рахунки від держави», який присвяченний інформуванню українців, скільки саме вони сплачують за «безкоштовні» державні послуги. Виконавчий директор Центру соціальних досліджень Case-Україна Дмитро Боярчук розповів, чому громадянам важливо розуміти свою роль у наповненні держбюджету та скільки податків сплачує середній українець.

Українці принципово не розуміють, що все, що відбувається у країні, насправді відбувається за їхній рахунок. Вони платять за освіту та медицину, оплачують армію, роботу поліції і не тільки.

Відсутність цього розуміння — одна з ключових причин, чому люди толерантно ставляться до корупції, чому на виборах вони спокійно беруть 200 чи 500 гривень та голосують невідомо за кого. Людям потрібно пояснювати, що гроші в бюджеті — їхні, прищепляти почуття власності щодо державних фінансів: через це ми навіть кажемо не «державний бюджет», а «громадські гроші».

Кожного разу, заходячи в магазин, ви не лише купуєте товар, але й віддаєте гроші державі на послуги. В цьому році ми запустили проект з видачі людям «рахунків від держави» при купівлі у великих торгових мережах. З цих рахунків люди можуть дізнатися, скільки вони платять за освіту, медицину та інші державні послуги. Мета цієї програми — показати людям, що вони не безправні. Що вони платять за якість послуг і мають право очікувати від чиновників відповідних зусиль.

Загалом за «безкоштовні» державні послуги українці сплачують до 50% свого доходу. А отже, фактично, безкоштовних послуг як таких не існує. Все, що робить держава, вже оплачено з податків громадян, і саме вони є головними спонсорами державних установ.

Наприклад, українець отримує зарплату у 7 000 гривень. Працедавець сплачує за нього 22% Єдиного соціального внеску у Пенсійний фонд та 18% податків на доходи, а також 1,5% військового збору.

Решту податків українці сплачують непомітно для себе: 20% ПДВ у магазинах, акцизи на заправках та при купівлі алкоголю чи тютюнових виробів.

Податки від населення складають 72%, або 3/4 доходів українського бюджету:  

Джерело: cost.ua

 

Із кожної заробленої тисячі працівник сплачує близько 500 гривень податків. Отже, половина доходів кожного українця йде на утримання держави.

Ці гроші розподіляються наступним чином:

Джерело: cost.ua

 

Отже, при зарплаті у 7000 гривень на місяць за рік українець сплачує більш ніж 63 700 гривень податків у державний бюджет.

У нас дуже часто розповідають, що Україна є європейською країною за рівнем сплати податків, адже вони складають близько 45% від нашого ВВП. Таким чином, ми опиняємося між гарними країнами Швеція та Німеччина, і, дивлячись на цей рейтинг, говоримо, що вже є європейською країною.

Проте проблема полягає ось в чому: те, що ми платимо, не відповідає якості послуг, які ми отримуємо. І якщо накласти на наші виплати якість отриманих від держави послуг, ми опинимося в рейтингу на набагато нижчих позиціях.  

Тому дуже важливо дати людям зрозуміти, що вони не просто проходять повз державу дорогою з роботи додому та навпаки, а є повноправними громадянами цієї держави.

Але права — це лише інструмент. Потрібне розуміння та вміння боротися за ці права.  В Європі головна цінність — це життя людини. А у нас, на жаль, досі вважається, що держава та  група мають право домінувати над людиною. Щоб вирішити цю проблему, людина має зрозуміти, що вона вже оплатила безкоштовну медицину, освіту та решту «безкоштовних» послуг. Держава не дарує ці послуги людині — людина сама є головним спонсором держави.

Автори