Уряд ухвалив проект закону про створення служби фінансових розслідувань.
Закладений у документі підхід до створення СФР схожий до підходу, прописаного у законі про Національне бюро розслідувань. Керівника органу призначатиме на конкурсі комісія з представників парламенту та президента. Тобто майбутній голова служби буде максимально незаангажований.
Керівника СФР та його заступників неможливо буде звільнити з політичних мотивів – через зміну уряду, парламенту чи президента. Враховуючи це, політичним лідерам держави буде важко тиснути на керівника СФР.
Штатна чисельність та структура СФР визначені законом, тобто з СФР неможливо буде боротися з допомогою бюрократичних трюків – наприклад, обмежуючи фінансування.
Високий рівень заробітку та соціальні гарантії для працівників СФР дозволять взяти на роботу в службу найкращих. Передбачається, що вони зможуть ефективно працювати не думаючи про шматок хліба.
Крім того, автори закону врахували помилки, які були допущені при створені НАБУ і внесли певні запобіжники. Мова про те, що СФР з самого початку матиме всі необхідні оперативні функції, в тому числі право прослуховування.
Інші правоохоронні органи будуть зобов’язані передати в СФР розслідування про всі економічні злочини. У нас же дотепер військова прокуратура розслідує злочини пов’язані з корупційними діянням не поспішаючи передати їх в НАБУ.
Крім того в СФР буде заборонено служити слідчим та оперативним працівникам, які після 2010 року займалися розслідуваннями економічних злочинів. На мою думку, ці норми є запорукою створення незалежного, професійного та ефективного органу з протидії злочинам в економічній сфері.
Однак саме ці обставини роблять дуже складним, майже неможливим проходження цього проекту в парламенті. В свій час створення НАБУ було ініційоване президентом і саме тому проект вдалось реалізувати. СФР також може бути створена лише за ініціативи та при підтримці з боку глави держави.