Тимчасове житло для ВПО – що передбачає програма та як стати на облік? | VoxUkraine

Тимчасове житло для ВПО – що передбачає програма та як стати на облік?

12 Грудня 2019
FacebookTwitterTelegram
152

У серпні Кабмін підтримав постанову №769, що затверджує «Порядок та умови надання субвенції з держбюджету місцевим бюджетам». Завдяки Постанові, програма тимчасового житла для ВПО та Центрів надання адміністративних послуг буде фінансуватись на 70% з держбюджету і на 30% – з місцевого бюджету. Які регіони вже подали заявки та як переселенцям отримати тимчасове житло розповідає експерт з прав людини Остап Гункевич.

Відмінною рисою української системи надання тимчасового житла завжди було те, що часто таке «надання» закінчувалося на етапі постановки потребуючих на облік. 26 червня 2019 року Постановою Кабміну №582 було затверджено новий Порядок формування фондів житла для тимчасового проживання ВПО та новий Порядок надання ВПО такого житла. На відміну від попередніх, які були загальними, ці Порядки стосуються конкретно ВПО – і багато питань, які раніше врегульовувалися на рівні місцевих органів влади, тепер врегульовано постановою Кабміну. 

Порядки містять три основні нововведення.

Перше нововведення – скасовується вимога недостатності доходу для купівлі житла переселенцями. Тепер єдиною вимогою є відсутність у особи придатного для життя житла на контрольованій території. Якщо житло на непідконтрольній території, або ж на підконтрольній, але зруйноване війною, то особа має право на тимчасове житло.

Друге нововведення – створення житлових комісій при місцевих органах влади, які і займатимуться розподілом тимчасового житла.

Третє нововведення – запровадження системи балів за рівнем вразливості особи. Чим більше балів у особи – тим більше шансів на отримання тимчасового житла. Два останні нововведення мають на меті підвищити прозорість розподілу житла та належним чином визначати того, хто найбільше його потребує.

Починаючи з 2017 року, бальна система застосовувалася як пілотний проект у ряді прифронтових міст. Застосування було успішним – не було жодного оскарження рішень, прийнятих за такою системою. Тепер така система буде діяти по всій країні.

За даними МТОТ, близько 600 внутрішньо переміщених осіб отримали житло у тимчасове користування в 2017-2018 роках та планується ще близько 200 у 2019 році.

Що потрібно для того, щоб стати на облік?

Щоб особі надали житло, вона повинна бути на обліку в конкретному місцевому органі владі (міській раді, райдержадміністрації і т.д.) в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб протягом року. Тобто, змінивши місце проживання у довідці ВПО, особа має прожити на новому місті рік, аби отримати тимчасове житло (п.1 Порядку). Ця норма автоматично перешкоджає отриманню тимчасового житла тими, хто був змушений часто переїжджати. Також перебування на обліку для отримання житла для ВПО не впливає на перебування особи на інших житлових обліках (як-от соціальний квартирний облік) (п.4).

Важливо зазначити, що ефективність навіть удосконаленого порядку надання тимчасового житла залежатиме від кількості коштів у місцевих та державному бюджетах. У формулюванні Постанови Кабмін «рекомендує» місцевим органам влади передбачати у відповідних місцевих бюджетах кошти на формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб з урахуванням потреби в наданні такого житла.

Не 50/50, а 70/30

Другою позитивною зміною є те, що тепер частка державного фінансування програми надання тимчасового житла для ВПО становитиме 70% (а не 50%) у відношенні до 30% – з місцевого бюджету. Загальний обсяг субвенції становить 34,0 млн грн.

Станом на 14 листопада 2019 року до МТОТ надійшло 20 пропозицій від органів місцевого самоврядування Житомирської, Харківської, Донецької, Луганської, Львівської, Вінницької, Тернопільської, Одеської, Дніпропетровської областей. Передбачається придбання 59 квартир за пропозиціями п’яти органів місцевого самоврядування (м. Маріуполь, м. Слов’янськ Донецької області, м. Бердянськ, Приморська міська ОТГ Запорізької області), реконструкцію громадської будівлі (колишнього дитячого садка селища Троїцьке) під житлову будівлю 12 квартир (с. Єфремівка Харківської області) та придбання 4 комплектів обладнання для 4 міст (ОТГ Званівка, м. Костянтинівка, м. Курахово Донецької області, м. Сєвєродонецьк Луганської області). Також зараз проходить погодження проєкт щодо придбання 6 квартир на вторинному ринку житла міста Житомир.

Проблеми із взяттям на облік

Внутрішньо переміщені особи, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання, подекуди стикаються з відмовою при взятті на облік – посадовці аргументують відмову тим, що такий облік ще не запущено. Однак, відповідно до п.13 Порядку, рішення про взяття або відмову у взятті на облік приймає комісія, яка, відповідно до цього ж пункту, має бути створена уповноваженим органом. Комісія може відмовити у взятті на облік лише із двох підстав:

  • неподання необхідного пакета документів;
  • подання документів, що містять недостовірні відомості.

Особа, якій було відмовлено у взятті на облік, вправі звернутися до адміністративного суду. Для цього потрібно спочатку отримати письмову відмову від органу, який відмовив у взятті на облік. Потім звернутися з позовною заявою до адміністративного суду з оскарженням дій органу.

Важливим чинником для успішності програми з надання тимчасового житла для ВПО є активність громад та окремих переселенців. Це передбачає, в тому числі постановку ВПО на облік тих, хто має право на тимчасове житло. За наявності правових інструментів та певних ресурсів така активність сприятиме збільшенню шансів переселенцям отримати таке житло.

Автори