Уряд реорганізує ДФС: ризики майбутніх змін | VoxUkraine

Уряд реорганізує ДФС: ризики майбутніх змін

25 Липня 2017
FacebookTwitterTelegram
174

Кабмін взяв курс на повну реорганізацію державної фіскальної служби.

На своєму останньому засіданні міністри затвердили постанову “Про реформування територіальних органів ДФС”, яка передбачає, що з 1 січня 2018 року:

  • державні податкові інспекції в районах, містах (крім Києва), районах у містах, та об’єднані державні податкові інспекції приєднаються до головних управлінь ДФС в регіонах;
  • обласні митниці, Київська міська та Енергетична митниці приєднаються до Міжрегіональної митниці;
  • головні управління ДФС в регіонах та Києві, Офіс великих податків ДФС приєднаються до Міжрегіонального головного управління ДФС.

Мінфін пояснює реорганізацію тим, що вона дозволить провести комплексну реформу фіскальної служби, оптимізувати її функції. У кінцевому результаті, заплановані зміни повинні підвищити ефективність ДФС.

Однак можливі й інші наслідки.

Під гаслом “оптимізуємо процеси і проведемо реформу ДФС” проходить жорстка вертикальна структуризація ДФС.

Ми спостерігаємо народження двох стовпів – Міжрегіональної митниці та Міжрегіонального головного управління ДФС, які поглинуть всі регіональні підрозділи.

Подібна стратегія несе в собі ряд ризиків.

По-перше, вона породжує ще один бюрократичний прошарок в структурі ДФС – між центральним апаратом і низовими ланками виникає два нових функціональних підрозділи.

Що це означає? Більш тривалі процедури для бізнесу, маса нових наказів та методологій. Усе це ризики посилення адміністративного тиску на бізнес. Нових стимулів для зниження контактів між фіскалами і бізнесом не проглядається. Є просто “перестановка стільців” у вигляді зміни підпорядкування територіальних підрозділів, яку складно назвати “комплексною реформою”.

По-друге, формування двох нових підрозділів, які поглинуть територіальні органи ДФС різних рівнів, може призвести до відсутності “одного відповідального”, тобто до розмиття персональної відповідальності перших осіб відомств.

Третій ризикований момент, пов’язаний з офісом великих платників податків. Офіс забезпечує до 70% надходжень до бюджету. Його поглинання Міжрегіональним головним управління ДФС може значною мірою знизити якість і ефективність обслуговування найважливіших для бюджету платників податків, обмежити самостійність і функціональність офісу.

Автори