Володимир Білоткач: “Не думаю, що європейські авіакомпанії поставляться до приходу Qatar Airways в Україну, як до знакової події” | VoxUkraine

Володимир Білоткач: “Не думаю, що європейські авіакомпанії поставляться до приходу Qatar Airways в Україну, як до знакової події”

5 Вересня 2017
FacebookTwitterTelegram
237

28 серпня на українському авіаринку з’явився новий перевізник – катарська авіакомпанія Qatar Airways. Компанія здійснюватиме з Києва сім рейсів на тиждень зі стиковками до Китаю, Індії, Сінгапуру, Шрі-Ланки, Африки, Австралії та Нової Зеландії.

Член редколегії VoxUkraine, лектор з економіки університету Ньюкаслу Володимир Білоткач розповів VoxConnector про те, чому, на відміну від ірландського лоукосту Ryanair, Qatar Airways вдалося зайти в Україну, про перспективи відкриття нових напрямків, а також про те, чи варто чекати після цього появи в Україні інших іноземних авіакомпаній.

За декілька тижнів до приходу Qatar Airways в Україну ірландський лоукост Ryanair зі скандалом відмовився від заходу на український ринок. Чому катарській компанії вдалось прийти в Україну, а ірландській ні?

Ryanair намагались отримати знижки зі сплати аеропортових зборів, більші, ніж це передбачалося українським законодавством.

“Бориспіль”, як аеропорт, який перебуває під ціновим регулюванням не міг ці знижки надати. Також Ryanair претендував на знижки за відкриті нові маршрути. Зрештою, авіакомпанія прийняла рішення, що вихід на український ринок для них задорогий. На сьогодні Ryanair – найбільш прибуткова авіакомпанія в Європі. Для них вихід на новий ринок – це бізнес і нічого, окрім бізнесу. Вони дуже добре вміють рахувати гроші.

Отже, можна говорити про те, що Qatar Airways ціна виходу на український ринок, через Бориспіль, влаштувала?

Від  “Борисполю” не так вже й багато можна усього вимагати. Усі можливі знижки і їх умови прописані в законодавстві. Правила для всіх однакові. Катарці вирішили, що для них це має сенс. Qatar Airways досить непогано представлена у світі в цілому, та Європі зокрема. Відкриття київського напрямку цілком вписується в їхню загальну стратегію розвитку.

Основні маршрути Qatar Airways – з Європи в Австралію та Азію. На цьому ринку вони конкурують з Emirates та Etihad Airways. Etihad частково представлена у Cхідній Європі, Emirates – ні. У Emirates широкофюзеляжні літаки і навряд чи, літаючи в Україну, вони зможуть отримати нормальне завантаження.

Під час публічних виступів представників Qatar Airways та міністерства інфраструктури України мова йшла про можливість відкриття інших напрямків, окрім Києва. Наскільки це можливо і що це можуть бути за напрямки?

Можливе відкриття рейсу в Одесу. Одеса може дати нормальне завантаження, оскільки немало моряків літає в Азію та Австралію і назад.

А Харків або Дніпро?

Харків, навряд. Дніпро – можливо, але мені здається, що основний потужний авіатрафік у азійському та австралійському напрямках можна забезпечити у прив’язці до морських перевезень.

Чи можна розраховувати на те, що прихід Qatar Airways стане позитивним сигналом для іноземних інвесторів, й інші авіакомпанії прийдуть на український ринок?

Катар зараз у складному політичному становищі. У них конфлікт з іншими арабськими країнами. (У червні цього року Саудівська Аравія, Королівство Бахрейн, Єгипет і Об’єднані Арабські Емірати розірвали дипломатичні відносини з Катаром, звинувативши його у підтримці тероризму – ред.)

Існує думка, що ця компанія сильно субсидується катарським урядом і тому їхні рішення щодо відкриття нових напрямків розглядається більше з політичної, а не економічної точки зору. Я не думаю, що європейські авіакомпанії та інші інвестори будуть орієнтуватися на прихід цієї авіакомпанії в Україну і поставляться до нього як до знакової події.

– Міністр інфраструктури України Володимир Омелян впевнено заявив про те, що Ryanair все ж таки вийде на український ринок у 2018 році. Це можливо?

– Це можливо, але детальніше все ж краще розпитати міністра інфраструктури.

Найперше, що Україні потрібно отримати – це угоду про Спільний авіаційний простір з ЄС. Тоді політична складова у питаннях про прихід іноземних авіакомпаній в Україну зменшиться, якщо не зникне зовсім. Коли угода про “відкрите небо” почне діяти, будь-яка авіакомпанія зможе прийти в Україну або залишити її, орієнтуючись виключно на власні бізнес-інтереси.

Нагадаю, угода досі не підписана через суперечку щодо статусу аеропорту на території Гібралтару між Іспанією та Великобританією. Після виходу Британії з ЄС цей фактор зникне.

І я сподіваюся, що угоду про “відкрите небо” буде підписано і введено в дію найближчим часом.

Автори