Вісім сайтів із офіційними даними для фактчекінгу | VoxUkraine

Вісім сайтів із офіційними даними для фактчекінгу

14 Грудня 2018
FacebookTwitterTelegram
1251

В Україні залишилось 24 мільйони людей, решта вимерла чи виїхала. Правда чи вигадка? Таким твердженням можна вірити чи не вірити, але найкраще — перевіряти, як це зробив VoxCheck. Нещодавно VoxUkraine та EdEra запустили безкоштовний онлайн-курс «Фактчек: довіряй-перевіряй», на який ми радимо зареєструватись. Цей курс відкриє вам чимало українських та зарубіжних джерел даних. А поки що тримайте добірку ресурсів, де можна брати надійні офіційні дані про Україну, від лідерки проекту VoxEd Марії Крючок.

Статтю вперше було опубліковано на medialab.online

Державна служба статистики України

На відміну від радянської статистики, яку часто спотворювали задля пропаганди, українській таки можна вірити. «За радянських часів Держстат збирав багато статистики, але порівнювати її з даними інших країн було неможливо: методологія була абсолютно різна. Тепер дані українського Держстату можна сміливо порівнювати з показниками інших країн, бо наша статистика є гармонізованою з їхньою», — коментує експертка VoxUkraine, лідерка проекту «Індекс моніторингу реформ» Тетяна Тищук. За її словами, методологія збирання, обробки, обчислення й подання даних, яку використовує Державна служба статистики України, є достовірною і адекватною. Тому українську статистику використовують, наприклад, Міжнародний валютний фонд і Світовий банк.

Коли падає валовий внутрішній продукт, зростає інфляція, знижується народжуваність тощо, Державна служба статистики — найкраще офіційне джерело інформації для перевірки.

На верхній панелі сайту можна обрати вкладку «експрес-випуски». Тут також є посилання «статистична інформація» та «публікації», де можна знайти найбільш актуальні дані за багатьма темами: від макроекономічних показників до демографії.

Звіти можна скачувати в форматі pdf, дані — в excel-таблицях, зручних для аналізу, якщо ви хочете простежити певні тенденції в часі. Також до всіх даних є методологічні пояснення, тож можна розібратися, як формується база даних.

Головне — не лякайтесь, коли вперше потрапите на сайт. Він не дуже дружній до користувача, до того ж, його дані не індексуються ґуґлом. Тому вам залишається досліджувати його самотужки.

Національний Банк України

На сайті Нацбанку можна знайти огляд платіжного балансу України та загальну статистику зовнішнього сектору. Заяви політиків та експертів про експорт, імпорт і прямі інвестиції в країну, варто перевіряти саме тут. Ці дані є й на сайті Державної служби статистики, але Нацбанк супроводжує цифри цікавою аналітикою.

Державна Казначейська служба

Тут можна знайти дані про виконання державного бюджету України та місцевих бюджетів. Можна робити огляди та власну аналітику про те, де бюджет виконується найефективніше.

Пенсійний фонд

Фонд викладає вже зверстані звіти про свою роботу з планом робіт, фінансовими показниками тощо. Дані зі звіту копіювати незручно, але можливо. На сайті є архів даних за попередні роки.

Генеральна прокуратура

Генпрокуратура має власну добірку статистичних даних із 2011 року. Щомісячні звіти про злочинність, роботу прокуратури та прокурорів, про карні злочини, вчинені на підприємствах, та результати боротьби з організованими групами та злочинними організаціями. Корисно для журналістів-розслідувачів.

Сайти міністерств

Адреси сайтів міністерств і державних служб можна знайти тут. На кожному з них є законодавча база, а також корисна інформація про галузь або сферу, за яку відповідає міністерство. Наприклад, Міністерство фінансів щомісяця оновлює інформацію про державний та гарантований борг України.

Верховна Рада

На сайті парламенту є дуже багато корисної інформації, від новин про роботу комітетів до текстів законів. Якщо зазирнути у вкладку «головна», можна знайти інформацію про депутатів за всю історію роботи Верховної Ради періоду незалежності. У вкладці «законотворчість» є законопроекти, які депутати вже розглянули або тільки планують. «Законодавство» — всі ухвалені закони з усіма правками. А вкладка «Ресурси» пропонує список веб-сайтів державних органів та інших офіційних джерел.

Портал відкритих державних даних data.gov.ua

Цього року Україна посіла сімнадцяте місце у світі в рейтингу  відкритих даних Open Data Barometer зокрема й завдяки цьому ресурсу. Тут можна знайти дані в різних форматах від Верховної Ради, міністерств, державних служб і агентств, національних комісій, державних підприємств тощо.

Автори
  • Марія Крючок
    Марія Крючок, Лондонська школа економіки та політичних наук, член Європейського Альянсу Цифрового Розвитку (EDDA)