Економіка змін: підбірка онлайн-курсів, які навчать сучасній економіці | VoxUkraine

Економіка змін: підбірка онлайн-курсів, які навчать сучасній економіці

6 Квітня 2018
FacebookTwitterTelegram
5323

Сучасна економіка – не сухі абстракції, обтяжені нудною математикою. Це наука, що показує, як влаштоване суспільство і як можна змінити його на краще; дослідження поведінки людей; аналіз даних і процесів реального світу. Хоча доступна вітчизняна освіта часто корумпована і відірвана від життя, нам пощастило жити в час, коли знання найкращих професорів і університетів світу можна отримати безкоштовно, не виходячи з дому і не відриваючись від екрану смартфона. Деякі з цих знань цілком можуть допомогти змінити справи на краще.

  1.  Пол Коліер. «From Poverty to Prosperity: Understanding Economic Development»

Перший онлайн-курс легендарного Оксфордського університету, присвячений економіці розвитку. Якщо вас цікавить, чому одні країни стають історіями процвітання, поки інші застрягають у бідності чи скочуються в цілковитий хаос, цей курс – найкомплексніша і найцікавіша відповідь з тих, що я зустрічав. Автор курсу – людина, що надзвичайно багато знає про економічне зростання, розвиток і вирішення проблем бідності з точки зору економічної науки. До того ж, він займається цим на практиці. Пол Коліер – директор Міжнародного центру економічного зростання, що в науковий спосіб шукає рішення суспільних проблем і консультує уряди країн, які прагнуть вирватися з пастки бідності.

Крім інтелектуальної цінності, курс – чудова демонстрація мистецтва сторітелінгу. Здатність автора перетворювати складну теорію у захоплюючі історії робить курс доступним для більшості і цікавим для викладачів.

2. Core Econ Project. Economics for a changing world

Core Project – дещо більше, ніж курс. Це освітня платформа відкритого доступу для тих, хто хоче вивчати економіку в її найсучаснішій і практичній формі. До того ж, абсолютно безкоштовно. The Economist назвав проект «довгоочікуваним капітальним ремонтом» економічної освіти. Core Project буде цікавий як для початківців, так і для тих, хто хоче осучаснити знання. Як тим, хто бажає вчитися, так і тим, хто навчає. Core має окрему програму для полісімейкерів, яким цікаві лише практичні аспекти економіки, що застосовуються на практиці.

Його освітня унікальність – підхід до вивчення економіки з позиції вирішення світових проблем. Крім класичної економічної програми Core розглядає економіку інновацій, поведінкову економіку, проблеми нерівності і кліматичних змін та багато іншого.

Перевага Core в його інтерактивності. Це не формат онлайн-курсу, а швидше інтерактивний підручник, який включає круту інфографіку, інтерв’ю з зірками-економістами, цікаві завдання і практичні кейси по роботі з даними реального світу. Хочете навчитися аналізувати зміни клімату, оцінювати масштаби світової нерівності чи аналізувати економіку власної країни, як це роблять видатні економісти? Хочете навчитися працювати з економічними даними в Excel чи R? Вам сюди.

Хоча Core є лише на англійській, він дуже простий для сприйняття. На мій погляд, це краще, що є у вільному доступі для тих, хто хоче вчити економіку, але не потрапив в Оксфорд на курси професора Коліера.

3. Сергій Гурієв. «Дорога к рынку»

Курс головного економіста Європейського банку реконструкції і розвитку, видатного популяризатора економічної науки. З одного боку курс розглядає історію російської економіки, з іншого – труднощі трансформації пострадянських країн і як їх подолати.

Курс більш, ніж актуальний для України і будь-якої іншої країни, що зіштовхнулася зі складністю побудови життєздатної ринкової економіки. Крім того, це професійний огляд провідних економічних ідей для реформ, що об’єднуються під куполом політичної економіки реформ.

4. Cristina Bicchieri. «Social Norms, Social Change»

Курс Пенсильванського університету і ЮНІСЕФ про соціальні норми, що «склеюють суспільство докупи». Одні норми здорові і корисні, інші – отруюють суспільство і ускладнюють життя людей. Такі проблеми, як дитячі шлюби арабських країн чи повальна корупція не можуть бути вирішені, поки не зміниться поведінка людей і норми, що її підтримують. Харизматична Крістіна Біч’єрі розкриває, як соціальні норми влаштовані і як їх змінити.

5. Richard Thomas Griffiths. «Political Economy of Institutions and Development»

Політична економіка інституцій і розвитку – курс Лейденського університету – найстарішого університету Нідерландів. Курс відкривається в кінці квітня 2018, тому я не поділюся власними враженнями. Цей довгоочікуваний курс виглядає дуже багатообіцяючим для тих, хто цікавиться інституційною економікою.

6. VoxUkraine, EdEra, KSE. «Як писати про економіку без помилок»

Одна справа вивчати економіку. Інша – поширювати економічні знання, ідеї і писати про економіку без помилок. В першу чергу курс розрахований на журналістів, які створюють економічний контент. Але буде цікавий всім, хто бажає розібратися, як влаштована українська економіка, навчитися читати звітність компаній і банків, навчитися працювати з даними.

Курс складається з огляду базових економічних принципів, модуля журналістики даних і корпоративних фінансів. Містить уроки від відомих українських експертів і практичні кейси з аналізу звітності агрохолдингу «Мрія» і Приватбанку.

Автори

Що читати далі