Експеримент для молодих батьків та розвиток фондового ринку. Якими були реформи у ІІІ кварталі? | VoxUkraine

Експеримент для молодих батьків та розвиток фондового ринку. Якими були реформи у ІІІ кварталі?

5 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1945

Маємо дві антиреформи, 4 нормативні акти із оцінкою «нуль», а загалом реформаторських змін у третьому кварталі влада прийняла близько півсотні.

Ні в сих, ні в тих. Реформи, що містили як позитивні, так і негативні риси

Це, по-перше, новий Виборчий кодекс, який був необхідний у зв’язку з завершенням децентралізації та проведенням місцевих виборів. Проте він запровадив складний дизайн відкритих списків, зависоку виборчу квоту для зміни позиції у списку (25%) та право партій відкликати місцевих депутатів, що створює ризик політичного тиску на них.

Ще один закон, що отримав 0,0 балів від експертів iMoRe – це закон, який дозволяє використовувати гроші державного бюджету на погашення боргів місцевих бюджетів, які брали під будівництво доріг. З одного боку, він може пришвидшити модернізацію інфраструктури на місцевому рівні, а з іншого – заохотити місцеву владу брати завеликі борги, які вона не здатна погасити. Через це зросте тиск на державний бюджет, який і так має суттєвий дефіцит цього й наступного року.

Через протилежні оцінки 0,0 балів отримало і запровадження збору за кожного авіапасажира та за кожну тонну вантажу в авіаперевезеннях. Частина експертів оцінила закон негативно, тому що він збільшує вартість авіаперевезень, а частина – позитивно, тому що він розв’язав існуючу правову колізію: за Конституцією розмір зборів міг регулювати лише закон, прийнятий Верховною Радою, а фактично це робив Кабінет Міністрів.

Таку ж оцінку отримав довгоочікуваний закон з організації та проведення азартних ігор в Україні. Частина експертів оцінили закон позитивно, тому що він сприяє виведенню цієї діяльності із тіні, частина негативно через небезпеку поширення залежності від азартних ігор. Адже крім створення реєстру лудоманів (залежних від гри людей), яким заборонений доступ у казино та до гральних автоматів, закон не містить інших запобіжників проти катастрофічних програшів, як-от обмеження розміру максимальної ставки чи встановлення періоду «охолодження» – тобто проміжку часу між ставками і програшами гравця.

Антиреформи кварталу – монетизація пакунку малюка та вступ дітей з ТОТ в українські виші

Українцям, що чекали на народження дитини в другій половині літа, «пощастило» стати учасниками експерименту від уряду. Замість коробки з речами першої необхідності (пакунку малюка) батьки мали отримати банківську картку з 5000 грн на рахунку, які можна було витратити лише в певних онлайн та офлайн магазинах. Це нововведення суттєво обмежило доступ до допомоги малозабезпечених родин, які не користуються інтернетом, та тих, хто проживає в сільській місцевості. Адже для оформлення картки треба було кілька разів завітати у найближче банківське відділення, яке часто знаходиться в іншому населеному пункті. Те саме стосується і офлайн магазинів, які знаходяться лише у великих населених пунктах. Експеримент виявився невдалим, і на початку жовтня його скасували.

Також досить контраверсійним виявився ініційований президентом закон про полегшену процедуру вступу дітей з тимчасово окупованих територій в українські університети – попри його соціальну важливість. Цей закон отримав від експертів -0,5 бала через високі корупційні ризики. Фактично закон повернув уже забуту практику складання вступних іспитів власне у навчальному закладі, де немає можливості перевірити, чи дійсно абітурієнт самостійно складав екзамен, та забезпечити однакову оцінку рівня знань вступників у різних закладах вищої освіти. 

Що змінилося у ключових сферах?

Гарний прогрес відбувся у регулюванні бізнес-середовища. Нарешті з’явилася можливість подавати заявки для реєстрації торговельних марок і промислових зразків в електронній формі, а також реєструвати колективні торговельні марки. Полегшено й процедуру скасування реєстрації тепер це можна робити не в суді, а в Апеляційній палаті. Закон про посилення прав на торговельні марки і промислові зразки експерти оцінили в 2 бали.

Завдяки реформі патентного законодавства значно ускладнюється життя для «патентних тролів», які раніше через законодавчу прогалину могли обійти права інтелектуальної власності на винаходи і набути, натомість, права на корисну модель – заборонивши таким чином використовувати товар чи спосіб виробництва, який існує в світі вже тривалий час. Новий закон має вирішити цю проблему за рахунок впровадження переліку об’єктів, які можуть бути винаходами чи корисними моделями, а також можливості швидкого припинення дії «недобросовісного» патенту. 

Також Україна нарешті приєдналася до актуальної класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності від Всесвітньої митної організації. Раніше через розбіжності у товарних кодах України та її партнерів виникали складнощі при митному оформленні товарів.

Фондовому ринку та госпітальним округам бути!

Попри важливість змін у бізнес-середовищі справжнім проривом кварталу є реформи в монетарній системі та державних фінансах. Це закон про регулювання ринку капіталу, який отримав від експертів 3 бали та прийнятий порядок створення госпітальних округів з опорними закладами охорони здоров’я із 2,5 балами. 

Чому ці зміни важливі?

Закон про регулювання ринку капіталу покликаний розвинути в Україні фондовий ринок. Переважна більшість людей, які мають кошти, інвестують свої заощадження у банківські депозити або нерухомість і не використовують інші фінансові інструменти на кшталт деривативних контрактів. Новий закон створює передумови для функціонування таких фінансових інструментів. Окрім того, він дасть поштовх розвитку сировинних бірж та дозволить виробникам хеджувати (обмежувати) ризики здешевлення сировини, укладаючи угоди наперед. 

Закон також спрямований на захист споживача фінансових послуг, який не є професійним (кваліфікованим) інвестором. З огляду на падіння ставок за депозитами, частина українців «мігруватиме» в альтернативні інструменти заощадження, зокрема цінні папери. Нескладно спрогнозувати появу найближчим часом мобільних додатків для купівлі та продажу цінних паперів та інших інвестицій. Тому цей закон, який не лише про деривативи, а про розвиток ринків капіталу загалом, мав би допомогти становленню фондового ринку, вважає експерт iMoRe Михайло Демків.

Госпітальний округ – це мережа медичних закладів, які надають допомогу на певній території. До цієї мережі можуть входити лікарні та лікарі, які здійснюють власну медичну практику. Раціональна організація госпітальних округів є однією із умов успішного впровадження медичної реформи. Оновлений порядок затвердив процедуру створення госпітальних округів, зафіксував поняття «опорні заклади охорони здоров’я» та чітко визначив кількісний та персональний склад госпітальних рад (тепер туди обов’язково мають входити представники облдержадміністрацій та обласних рад). З інших важливих реформ у сферах монетарної політики та державних фінансів можна виділити впровадження єдиного стандарту виїзних перевірок банків та небанківських фінансових установ та закон про оборонні закупівлі, який також отримав від експертів 2 бали. Він запроваджує конкурентні процедури під час закупівлі продукції під грифом «таємно», а також відкриває реєстр виробників продукції оборонного призначення.

Підсумовуючи, можна сказати, що владі вдалося утримати темп реформ. Порівняно з попереднім кварталом середня оцінка раунду експертами iMoRe майже не змінилася – +0,73 бала. Головними ініціаторами реформ став парламент (20), уряд (16) та Нацбанк (5). Проте вдалося це зробити скоріше кількістю поданих законопроектів, ніж якістю – значення Індекса реформ не перевищувало 1,2 бала з 5-ти.

Графік 1. Середньоквартальне значення індексу

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний