Ембарго для російського газу та нафти: потрібно повністю зруйнувати ланцюжок постачання

Ембарго для російського газу та нафти: потрібно повністю зруйнувати ланцюжок постачання

Photo: ua.depositphotos.com / 3dmentat
21 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1238

Ембарго на російську нафту і газ – це хоча й необхідний, але болючий крок, який ще більше підвищить ціни на енергоносії. Багато європейських країн до цього не готові (у найкращому випадку вони обіцяють скоротити споживання нафти до кінця 2022 року). Однак, щоб зупинити російську військову машину, потрібно розглянути не лише доходи, які Росія отримує від продажу енергії, а й на те, як вона витрачає ці доходи. Країни Заходу мають змусити Росію витрачати ці гроші лише на гуманітарні товари, а не на танки та бомби. Далі ми пояснюємо це детальніше.

У підручнику “Економіка 101” міжнародна торгівля іноді пояснюється як заміна технології: наприклад, продаж пшениці й купівля металу еквівалентні наявності технології, яка перетворює пшеницю на метал. Зараз у Росії є технологія, яка перетворює нафту й газ на танки та ракети, які вона використовує для вбивства українців. Цю технологію уможливлює Європа, яка не лише застосувала дуже м’які санкції до Росії, коли вона розпочала війну проти України в 2014 році, але й фактично збільшила свою залежність від російських нафти та газу за останні вісім років. Сьогодні Європа купує в Росії 20% нафти і 40% газу.

Більше того, донедавна Європа просувала проєкт газопроводу «Північний потік-2» в обхід України, щоб іще більше посилити свою залежність від «Газпрому» – незважаючи на попередження, що щойно будівництво газопроводу буде завершено, у Путіна будуть розв’язані руки для повномасштабного наступу на Україну.

Зараз країни ЄС обговорюють нафтогазове ембарго. Хоча цей крок обійдеться їм дорого, економісти стверджують, що він буде найбільш ефективним порівняно з вартістю довготривалої війни. Згідно з економічними оцінками, вартість ембарго для Німеччини становитиме від 0,5% до 3% ВВП, а для Єврозони – до 2% ВВП, що менше вартості “ковідної” рецесії. При цьому збитки для України вже становлять $500-600 млрд – це близько 3% ВВП ЄС 2021 року. І ця цифра зростає щогодини (ця оцінка не включає компенсації постраждалим, витрати на біженців тощо).

Європейське енергетичне ембарго дорого коштуватиме Росії, оскільки вона спрямовує до Європи 60% свого експорту нафти і 75% експорту газу, а доходи від нафти і газу становлять 45% державного бюджету Росії. Навіть якщо вона продовжить продавати нафту та газ до Китаю та Індії, її доходи будуть нижчими, тому що вона продаватиме їх зі знижкою та в менших кількостях, оскільки там відсутня необхідна інфраструктура.

Багато урядів та приватних компаній пообіцяли припинити купувати російську нафту до кінця 2022 або наступного року. Але до того часу тисячі українців будуть убиті, інфраструктура та виробничі потужності на мільярди доларів будуть зруйновані, й додатково 8-13 млн людей у світі страждатимуть від голоду, якщо Україна не зможе зібрати та експортувати врожай. Тому в інтересах усього світу – якнайшвидше припинити війну.

Для цього потрібно брати до уваги всю «технологію» перетворення нафти на зброю, а не лише її частину (постачання енергоносіїв). Зокрема, Європа може і повинна замінити її «технологією», яка перетворює нафту й газ на гуманітарні товари.

Це означає запровадження програми «нафта/газ в обмін на продовольство» – подібної до тієї, що діяла в Іраку в 1990-х роках. Механіка цієї програми досить проста:

  1. всі російські банки відключаються від SWIFT,
  2. один депозитний рахунок відкривається у банку однієї з країн ЄС,
  3. всі платежі за російські енергоносії надходять на цей рахунок,
  4. регулятор (або спеціально сформований орган) контролює вихідні платежі з цього рахунку, щоб забезпечити те, що російський уряд витрачає ці гроші лише на товари гуманітарного характеру, такі як продукти харчування, ліки чи засоби гігієни.

Насправді, остання частина – найскладніша для втілення. Вона була найбільш корупційною в іракській програмі. Отже, мають бути створені належні механізми для прозорості та контролю цієї програми. Зокрема, думаю, багато висококваліфікованих українців, які втратили роботу через війну, були б готові переглядати контракти за цією програмою. Щоб допомогти своїй країні, вони робили б це за помірну платню чи як волонтери.

Запровадження цієї програми дозволить Європі одночасно отримувати енергоносії та перешкоджати Росії купувати зброю чи матеріали та запчастини, які можна  б було використати для виробництва зброї. Більше того, якщо всім російським банкам заборонять проводити платежі, інші країни будуть змушені брати участь у цій програмі.

У цієї програми є й інші переваги: європейці не відчуватимуть докорів сумління від того, що російські бабусі не отримають свої таблетки, а російській владі нарешті доведеться дбати про добробут своїх людей, а не про вбивства громадян інших країн.

Запровадження цієї програми не позбавить Європу від її зобов’язань зменшити залежність від викопного палива (особливо російського). Нарощування «зелених» потужностей, включно з АЕС, – необхідна умова для довгострокової безпеки та добробуту ЄС. Але негайне впровадження програми “нафта/газ в обмін на продовольство” дозволить виграти необхідний час для адаптації. Проте важливіше, що це врятує життя мільйонам українців, яких Росія пообіцяла вбити.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний