Фармацевтична компанія AstraZeneca отримала замовлення на 400 мільйонів доз оксфордської вакцини | VoxUkraine

Фармацевтична компанія AstraZeneca отримала замовлення на 400 мільйонів доз оксфордської вакцини

Photo: Валерія Золотарьова, VoxUkraine
5 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
2531

Фармацевтична компанія AstraZeneca оголосила про замовлення на щонайменше 400 мільйонів доз вакцини Оксфордського університету, дієвість якої ще не підтверджена. Перші поставки очікують у вересні. 

Цю статтю було вперше опубліковано Financial Times за посиланням. Переклад на українську мову – VoxUkraine. Перепублікацію повної версії тексту заборонено.

В компанії кажуть, що на розробку вакцини від коронавірусу вони отримали більше 1 мільярда доларів США від Управління перспективних біомедичних досліджень і розробок (BARDA) Міністерства охорони здоров’я США. 

Британська фармакологічна група AstraZeneca, разом з кількома іншими гігантами, змагається за першість у створенні вакцини проти вірусу, який вже забрав життя більш ніж 300 000 осіб і завдав серйозного удару глобальній економіці. 

Процес розробки вакцини все ще на ранній стадії, однак створений в Оксфорді прототип є одним з лідерів серед потенційних рішень у боротьбі з пандемією. 

300 з 400 мільйонів доз відправлять до США. Тамтешнє Міністерство охорони здоров’я і соціальних служб вже заявило про співпрацю з AstraZeneca, які мають доставити перші дози вже у жовтні. 

Ця співпраця є частиною ініціативи Президента США Дональда Трампа під назвою «Операція надзвукова швидкість», яка має на меті прискорити виготовлення вакцини у США. 

Цього тижня AstraZeneca заявили про пошук постачальників, що дозволить виготовити до 1 мільярда доз вакцини, хоча досі немає жодних гарантій, що ця вакцина буде дієвою.

Перший етап клінічних випробувань Оксфордської вакцини на здорових волонтерах розпочали наприкінці квітня. Цього тижня в університеті сказали, що попередні результати будуть готові не раніше середини червня, коли розпочнуться більш масштабні випробування. 

Лідером у глобальній гонці на створення вакцини сьогодні є американська компанія Moderna, яка цього тижня оприлюднила позитивні результати випробувань, які підтверджують, що здорові люди добре переносять вакцину, а в організмі людини вона виробляє «нейтралізуючі антитіла», які необхідні для боротьби з хворобою. Компанія нічого не сказала про замовлення на виготовлення їх вакцини. 

Вакцина компанії Moderna базується на безпосередньому введенні в організм генетичного матеріалу (РНК), який стимулює роботу імунітету. 

Оксфордська вакцина працює по-іншому – в ній використовується ослаблена версія вірусу звичайної застуди у шимпанзе, а також генетичний матеріал Sars-Cov-2 – вірусу, що спричиняє Covid-19. Після вакцинації клітини реципієнта виробляють білки, які готують імунну систему до боротьби з вірусом, якщо той намагається проникнути в організм.

Розробка цієї вакцини включає три етапи клінічних випробувань за часті 30 000 осіб, а також педіатричні випробування. 

Фармацевтичні компанії намагаються першими виготовити дієву вакцину, а тому скорочують процеси, які зазвичай тривають роками, до кількох місяців. Цілком можливо, що жодна з вакцин, в тому числі і оксфордська, не буде ефективною. 

Паскаль Соріо, генеральний директор AstraZeneca, заявив: «Ми гордимося співпрацею з Оксфордським університетом, яка дозволить перетворити їх революційну роботу у вакцину, яку можна буде виготовляти в світовому масштабі».

Все більше людей занепокоєні через так-званий націоналізм у виготовленні вакцин, коли фармацевтичні компанії отримують фінансування від своїх урядів, що означає, що найбагатші нації матимуть найкращі вакцини. 

Мільярд доларів, які виділили BARDA – це гігантська сума в порівнянні з 65.5 мільйонами фунтів, які в неділю пообіцяв виділити на Оксфордський проєкт уряд Великобританії в рамках угоди щодо «забезпечення 30 мільйонів доз для населення Великобританії до вересня» при загальному замовленні на 100 мільйонів доз. 

«Таким чином, Великобританія стане першою країною, яка отримає доступ до вакцини, якщо все пройде успішно», – заявили в уряді. 

Однак, у четвер AstraZeneca сказали про початок співпраці з міжнародними організаціями, зокрема ВООЗ, «для справедливого розподілу вакцини в світі». 

ВООЗ підтримали ініціативу щодо більш широкого доступу до вакцини для всіх країн шляхом пом’якшення обмежень на інтелектуальну власність. Проти такого кроку виступили США.

В AstraZeneca кажуть, що вони також працюють з міжнародними дистриб’юторами, в тому числі Індійським інститутом сироваток, і обіцяють, що оксфордська вакцина «буде доступна у всьому світі на рівних умовах». 

Адам Баркер, аналітик інвестиційної групи Shore Capital: «У ситуації з вакцинами, успіх залежить від того, наскільки сильна найслабша ланка, тобто, якщо ми намагаємося пришвидшити розробку перспективної вакцини, щоб захистити населення всього світу, то ми тим самим захищаємо і населення власної країни».

«Риторика не обов’язково відображає дії, тому прекрасно, що BARDA допомагає забезпечити людей вакциною на глобальному рівні, навіть якщо в інших країнах риторика більш націоналістична».

Лідери галузі вже неодноразово повторювали, що потрібна одна ефективна вакцина, аби задовольнити шалений попит спричинений пандемією. 

Для створення потенційної вакцини від Covid-19, BARDA також надали фінансування французькій компанії Sanofi. Цього місяця її генеральний директор Пол Гадсон викликав незадоволення у Франції, після того як в інтерв’ю Bloomberg News заявив, що США «мають право на найбільше попереднє замовлення, бо вони інвестували в ризиковану ініціативу». 

За ці слова пана Гадсона гостро розкритикував Президент Франції Еммануель Макрон, який сказав, що будь-яку вакцину від Covid-19 слід вважати «загальним благом світу, яке не підпорядковується законам ринку». 

Акції AstraZeneca з лістингом на Лондонській біржі, які за цей рік зросли в ціні на 15 відсотків, під час ранкових торгів впали на 1.1 відсотка.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний