Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Із кінця березня 2023 року російські телеграм-канали та ЗМІ поширюють інформацію, ніби в Україні 27 березня офіційно зареєстрували більше 1100 поховань військових.
Проте це — фейк. Українські державні органи або медіа не повідомляли про понад 1100 поховань військових 27 березня.
«Новина», яку поширюють у мережі
Фраза «офіційно зареєстрували» мала б означати, що таку кількість поховань повідомили в одному з державних органів України або принаймні українському медіа, яке взяло коментар у посадовців. Однак жодної згадки про цю новину немає на сайтах ні держорганів, ні українських ЗМІ.
Дані про військові втрати є засекреченими в Україні. Ба більше, під час воєнного стану Державна служба статистики не публікує статистику смертності в Україні в 2022-2023 роках.
Уперше «новину» про 1100 поховань опублікували 29 березня в російському медіа. При цьому в публікації не назвали джерело цієї інформації. Тож можна зробити висновок, що це повідомлення є повністю вигаданим.
Раніше VoxCheck спростовував фейк про те, що у Верховній Раді нібито запропонували заборонити зйомку на кладовищах для приховування військових втрат. Насправді це повідомлення теж виявилося вигаданим.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний