Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито онлайн-платформа зі збору та аналізу даних Statista, з посиланням на дані Інституту вивчення війни (ISW), опублікувала статистику поранень «іноземних найманців» у війні в Україні. Згідно з їхніми даними, щонайменше 60% бійців зі США, Франції, Німеччини, Польщі та Колумбії повертаються з України з інвалідністю.
Утім, це — фейк. Statista та ISW не публікували таку інфографіку. Іноземні громадяни, що воюють на боці України, не є найманцями і прирівнюються у правах до українських військовослужбовців.
Скриншот допису
Пропагандисти стверджують, що інфографіку опублікували на платформі Statista. Проте її немає ні на офіційному сайті агенції, ні на її сторінках в інстаграмі, фейсбуці та твіттері (X). Щобільше, Statista взагалі не публікувала жодної інфографіки про «іноземних найманців», які нібито воюють на боці України. Зворотний пошук за зображенням інфографіки показав, що в надійних джерелах її не публікували. Ми також не знайшли ці дані на сайті Інституту вивчення війни (ISW) — американського аналітичного центру, що від початку повномасштабного вторгнення аналізує бойові дії в Україні та публікує щоденні звіти з оцінкою ситуації на фронті.
В Україні дійсно воюють деякі громадяни інших держав. Вони входять до складу Інтернаціонального легіону або інших підрозділів Сил оборони України на контрактній основі. Тому, відповідно до міжнародного права, вони вважаються військовослужбовцями, а не «найманцями», як стверджують пропагандисти. Найманці не є військовослужбовцями офіційних збройних сил та беруть участь у війнах з метою отримати особисту, найчастіше матеріальну, вигоду.
Росіяни використовують наратив про участь іноземних найманців на боці України від початку повномасштабного вторгнення. У такий спосіб вони намагаються показати, нібито росія воює не лише проти української армії, а й з усім «колективним Заходом» — цим виправдовують і агресію, і можливі поразки у війні.
Раніше ми спростовували фейк, буцімто Україна очікує прибуття великої кількості найманців з Латинської Америки.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний