ФЕЙК: 86-річній медикині з Бахмута прийшла повістка — відео

ФЕЙК: 86-річній медикині з Бахмута прийшла повістка — відео

19 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
602

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські медіа та телеграм-канали поширюють відео, на якому нібито донька 86-річної медикині показує паспорт своєї матері та заявляє, що їй прийшла повістка про мобілізацію. За словами доньки, вони з матір’ю жили в Бахмуті, але через російські обстріли були змушені переїхати до Дніпра.

Утім, це фейк. На так званій повістці зробили одразу декілька помилок, а військова частина, із якої нібито прийшов лист, розташована в Луганській області.

Скриншот публікації

Насправді цю повістку підробили. На це вказують одразу декілька помилок, яких допустилися пропагандисти. По-перше, військова частина, номер якої вказали на повістці — А7284, розташована в Рубіжному, Луганської області. На початку широкомасштабного вторгнення рф тодішній голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації у фейсбуці закликав вступати до Сил територіальної оборони та надавав перелік військових частин, серед яких був номер і цієї частини. Отже, жінка з Бахмуту Донецької області ніяк не могла отримати повістку від військової частини з Луганщини. Крім того, майже вся територія Луганщини окупована росією.

По-друге, під надписом військової частини вказують неправильний номер військово-облікової спеціальності (ВОС). Зазвичай ВОС мають шестизначне позначення, де для рядового, сержантського та старшинського складу перші три цифри — номер ВОС, а три останні цифри — код посади. Згідно з наказом Міноборони, посада під номером 100915 належить стрільцю. Тоді як жінка-медикиня мала б номер своєї спеціальності у категорії 9.4, перші три цифри її військово-облікової спеціальності мали б бути 878, 879 або 880.

По-третє, у повістці спеціальність «рядовой» пишуть російською. До того ж звання «рядовий» в Силах оборони немає з 2019 року, тоді його замінили на солдата.

Навіть якби повістка надійшла 86-річному чоловіку, то мобілізація до лав армії у такому віці не відбувається. Мобілізації підлягають громадяни 18-60 років. Військовослужбовцям вищого офіцерського складу за власним бажанням можуть дозволити служити після 65 років. У такому випадку вони не можуть перебувати на службі довше ніж 5 років, тобто кінцевий термін служби — 70 років.

Подібними фейками пропагандисти вкотре намагаються дискредитувати Україну. Раніше ми вже неодноразово спростовували схожі фейки, нібито жінкам-медикиням приходять повістки про мобілізацію до лав армії. Немає підтверджень, що в Україні мобілізують жінок. Проте до 2026 року жінки-медикині мають стати на військовий облік.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний