Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито акваторію Чорного та Азовського морів замінувала Україна, а не росія, адже йдеться про якірні міни застарілої конструкції 730.00.000, що нібито стоять лише на озброєнні України. Деякі з мін помітили біля берегів Румунії та Одеси. Як доказ відповідальності України за мінування користувачі соцмереж разом із повідомлення розповсюджують два фото морських мін.
Насправді ж мінування здійснювала саме росія.
Скриншот допису
Перше фото з дописів — це скриншот відео процесу знешкодження міни в Одесі. Його опублікував Генштаб ЗСУ 16 травня 2022 року. За словами начальника Одеської обласної військової адміністрації Максима Марченка, ворожу морську міну винесло на узбережжя Одеси в результаті шторму 14 травня.
Зворотний пошук зображень у Google показує, що друге фото (дрейфуюча в морі міна з написом «вир. 730.00.000 П.11 №009 ПР-11-20») почали поширювати наприкінці березня 2022 року разом із повідомленнями про виявлення мін у Чорному морі біля берегів Туреччини, Румунії та Болгарії. Міну на фото знайшли в територіальних водах Румунії та пізніше знешкодили румунські ВМС.
29 березня МЗС України повідомило, що ці дрейфуючі міни були захоплені збройними силами рф у 2014 році під час військового вторгнення та окупації міста Севастополь. Станом на початок 2022 року, відповідні міни не перебували на обліку Військово-морських Сил Збройних Сил України.
Звинувачення України у замінуванні Чорного моря — це типова російська інформаційна атака, ціль якої — підірвати довіру країн Чорноморського регіону до України. Ці атаки розпочалися щонайменше з березня 2022 року. Наприклад, 18 березня капітан морського порту Сочі попередив судновласників та капітанів суден у регіоні, що через шторм якірні міни, які начебто встановили українські ВМС на підходах до українських портів, відірвалися та дрейфують у південно-західній та північно-західній частинах Чорного моря. У листі російського капітана наводиться кількість виявлених мін — 420. Однак підрахувати кількість дрейфуючих мін під час шторму неможливо. Знати, скільки дрейфує мін, може лише той, хто їх встановив.
Андрій Клименко, керівник проєкту «Інститут Чорноморських стратегічних досліджень» та головний редактор BlackSeaNews, назвав ці дії прикриттям росією власних злочинів. Він зазначив, що росія замінувала таким чином комерційні шляхи від Босфору до Одеси.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний