Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соцмережах поширюють інформацію про походження мавпячої віспи. Зокрема стверджують, що Національний інститут охорони здоров’я США (NIH) та лабораторія в китайському місті Ухань «працювали» над мавпячою віспою ще до спалахів цієї хвороби у 2022 році. Мовляв, є висока ймовірність, що новий спалах захворювань почався саме в уханській лабораторії.
Проте це — неправда. Насправді мавпяча віспа виникла природним шляхом, а американські та китайські вчені лише досліджували цей вірус після його виникнення.
Учені з Уханського інституту вірусології досліджували геном вірусу мавпячої віспи для того, щоб отримати шаблон для ПЛР-тестування. Автори спеціально обмежили свою роботу фрагментом геному мавпячої віспи (замість всього геному) з міркувань безпеки, про що й зазначили в описі статті. Їхнє дослідження доступне онлайн із лютого 2022 року.
Фахівці Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID), що входять до складу Національного інституту охорони здоров’я США, теж досліджували мавпячу віспу. Вони відіграли ключову роль у розробці вакцини та противірусних засобів проти цієї хвороби, допомагали у діагностуванні хворих на мавпячу віспу в країнах Африки. Також NIAD проводить геномне секвенування вірусу, щоб краще зрозуміти його властивості та можливі варіанти.
Мавпячу віспу вперше зареєстрували серед мавп у 1958 році, а серед людей — у 1970 році. Природне джерело вірусу невідоме, проте зафіксована передача вірусу від африканських гризунів (білок, гамбійських хом’якових щурів тощо) та приматів (як-от мавп) до людини. Головна зона поширення хвороби — це території поблизу тропічних лісів в Центральній та Західній Африці. Жодних доказів штучного створення мавпячої віспи немає.
Отже, вчені знали про існування мавпячої віспи щонайменше з кінця 1950-х років. Тож цілком логічно, що наукова спільнота проводить дослідження хвороби, яка досі загрожує громадському здоров’ю.
VoxCheck уже спростовував схожі фейки та теорії змови про походження COVID-19.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний