ФЕЙК: Американський професор розповідає про шкоду вакцин від COVID-19

ФЕЙК: Американський професор розповідає про шкоду вакцин від COVID-19

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
1474

Перевірка фактів у рамках співпраці з Facebook

Мережею поширюють відео з виступом чоловіка на ім’я Шон Брукс, який представляється доктором філософії Оксфорда. Він стверджує, що вивчав медицину, фізіологію та анатомію більше 20 років. Незалежні іноземні фактчекери з Reuters з’ясували, що це відео було зроблено на шкільних зборах у штаті Огайо. На ньому Шон Брукс розповідає про “шкоду” мРНК-вакцин від нового коронавірусу, однак усі його твердження — неправдиві. 

Чоловік на ім’я Шон Брукс (Dr. Sean Brooks) обговорював освіту в подкасті “Quite Frankly podcast”. Він з’являється на 38-й хвилині, і дійсно нагадує чоловіка з відео зі зборів шкільної ради. В описі подкасту йдеться, що Шон Брукс отримав ступінь бакалавра в Університеті Маямі в Огайо (містечко Оксфорд). Із Оксфордським університетом в Англії він ніяк не пов’язаний.

Із кінця 2020 року Брукс веде освітній подкаст. На сайті проєкту він описує свій досвід роботи: колишній вчитель математики, природничих наук, санітарної освіти, анатомії й фізіології в державній школі. На Amazon також є автор книг про освіту на ім’я Шон М. Брукс, серед його доробку немає медичної літератури.

VoxCheck спростовує головні фейки з цього відео.  

Роберт Малоун не створював мРНК-вакцину

Роберт Малоун не є творцем мРНК-вакцини. Більш того, він навіть не причетний до технології, яка лежить в основі вакцини. Технологію розробили американські вчені Каталін Каріко та Дрю Вайсман

На своєму сайті, а також у соціальних мережах, Малоун називає себе винахідником вакцин за технологією мРНК. Ці ж заслуги йому приписують і різні медіа, які розповсюджують фейки про вакцини. Однак це вже неодноразово спростовували іноземні ЗМІ.

Наприкінці 80-х років Малоун вивчав мРНК-технологію, але його результати були далекими від створення повноцінних вакцин. Малоун брав участь у дослідженнях із лікування коронавірусу препаратом проти печії й антипаразитним засобом, одне з них навіть фінансувалося державою. Вчена спільнота назвала ці роботи антинауковими та смішними. Зараз у Малоуна власна консалтингова компанія, яка надає великий спектр послуг: від приватної медичної консультації до державних замовлень.

Раніше Роберт Малоун поширював фейки про небезпечність спайк-білка з мРНК-вакцин. 

Вакцинація не вбиває імунітет людини

У Всесвітній організації охорони здоров’я та Центрах з контролю та профілактики захворювань США наголошують, що вакцинація якраз таки зміцнює імунну систему. Вакцина вчить організм формувати антитіла, які можуть створити імунітет до хвороби. Іноді після вакцинації процес можуть виникати незначні побічні ефекти, наприклад, лихоманка. Це означає, що вакцина працює і формується імунітет. 

Після вакцини від COVID-19 можна робити щеплення від грипу

Брукс стверджує, що ті, хто отримав вакцину від COVID-19, не можуть щепитися від грипу. Інакше вони “помруть через 3-5 років”.

Це твердження безпідставне. Доктор медицини з Університету штату Юта та член Товариства інфекційних хвороб Америки Ендрю Павіа (Andrew T. Pavia, MD) пояснює, що жодної небезпеки в цьому немає. У Центрах з контролю та профілактики захворювань США рекомендують щепитися від грипу в період пандемії COVID-19. Про те, що робити щеплення проти грипу після отримання вакцини від COVID-19 небезпечно, в рекомендаціях не йдеться.

Підтверджених дослідженнями чи статистикою даних про те, що вакцина від грипу в поєднанні з вакциною проти коронавірусу призводить до смерті, не існує.

Вакцина від COVID-19 не викликає цитокіновий шторм

VoxCheck спростовував зв’язок між вакцинами та цитокіновим штормом у цьому матеріалі. А нещодавнє дослідження показало, що цитокіновий шторм може виникати у хворих на COVID-19. Канадські вчені вважають, що білок Gal-9 спонукає імунні клітини виробляти та швидко вивільняти прозапальні цитокіни у відповідь на коронавірус. А оскільки через запалення пошкоджуються тканини, з клітин вивільняється ще більше Gal-9.

Цитокіновий шторм виникає, коли імунна система надто сильно і нерозбірливо реагує на інфекцію. Тоді відбувається викид цитокінів – молекул, за допомогою яких клітини імунної системи між собою “спілкуються і сигналізують”. А надмірний викид цитокінів може загрожувати життю. Деякі пацієнти мають більшу схильність до розвитку цитокінового шторму, а при захворюванні на COVID-19 із цитокіновим штормом існує ризик летальних випадків. Утім, немає підтверджень тому, що вакцини від COVID-19 спричиняють явище цитокінового шторму в організмі.

Тромбоз — дуже рідкісний побічний ефект після вакцин від COVID-19

Брукс стверджує, ніби в усіх, хто вакцинувався, виникає тромбоз. Це неправда.

У рідкісних випадках деякі вакцини проти COVID-19 (AstraZeneca та Johnson&Johnson) можуть викликати утворення тромбів. Антитіла, які організм виробляє після щеплення, призводять до неконтрольованої активації тромбоцитів. За даними CDC, станом на кінець червня на понад 12 мільйонів введених доз вакцини J&J у США зареєстрували 35 випадків утворення тромбів. Тобто 2-3 випадки на мільйон щеплень. У Сполученому Королівстві повідомили про понад 300 підтверджених випадків утворення тромбів після AstraZeneca. 

Вакцинація не впливає на репродуктивне здоров’я

Брукс заявляє, що щеплення — це стерилізація. Цей фейк вже спростували незалежні фактчекери з USA Today. Хибне припущення про те, що вакцини від COVID-19 викликають безпліддя, виникло через те, що в білках-шипах SARS-CoV-2 та білках плаценти жінки нібито є схожа амінокислотна послідовність. Але експерти пояснюють, що спайковий протеїн коронавірусу — це не той самий білок, який допомагає формувати плаценту в жіночому організмі. Тому негативних наслідків для репродуктивного здоров’я бути не може. 

VoxCheck також вже пояснював, що немає доказів, що вакцини від коронавірусу, які зараз застосовують у різних країнах, могли б викликати безпліддя. Клінічні дослідження впливу вакцини від коронавірусу на фертильність поки тривають і ще не мають результатів.  

Вакциновані люди можуть здавати кров

У відео стверджують, що вакцина робить кров людини токсичною та отруйною, тож вакциновані не можуть здавати кров. Це неправда.

Вакцинація проти коронавірусу взагалі не впливає на можливість стати донором крові. У МОЗ зазначають, що кров можна здавати вже навіть на наступний день після щеплення. У Червоному хресті пояснюють, що термін, на який треба відкласти здачу крові, може відрізнятися залежно від марки вакцини, якою вас щепили. Але в більшості випадків, якщо людина має нормальне самопочуття, чекати не потрібно.

Крім цього, у відео згадують кілька фейків, які VoxCheck спростовував раніше. Про те, що спайк-білок коронавірусу з мРНК-вакцин вбиває людину чи перетворює її на іншу істоту або що у США у 80% жінок після вакцинації сталися викидні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний