ФЕЙК: Американці мають звикнути до регулярних відключень світла заради розв'язання проблем з кліматом — Клаус Шваб

ФЕЙК: Американці мають звикнути до регулярних відключень світла заради розв’язання проблем з кліматом — Клаус Шваб

25 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
178

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали поширюють повідомлення, нібито президент Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб повідомив, що американці мають бути готовими до постійних відключень електроенергії в США заради «розв’язання проблем із кліматом».

Це — фейк. У мережі немає жодного повідомлення Клауса Шваба про нібито регулярні відключення світла в США заради подолання кліматичної кризи.

Автори дописів не використовують жодного посилання на інтерв’ю Шваба або статтю із його словами про регулярні відключення світла. Ми також не знайшли схожої заяви Клауса Шваба, яку поширюють пропагандисти.

Водночас видання The People’s Voice 27 липня 2023 року опублікувало статтю, у якій використало ідентичні слова, які поширюють російські медіа. Тож найімовірніше російські телеграм-канали вирвали «цитату Шваба» саме з тексту The People’s Voice. 

Аналітики ресурсу Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, зазначають, що The People’s Voice — ультраправий конспірологічний і псевдонауковий вебсайт. Це упереджене видання, яке поширює теорії змови та фейкові новини.

Також видання заявляє, що «недемократичні глобалістські організації» — Всесвітній економічний форум, ООН та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) — «агресивно нав’язують суверенним державам свою радикальну екологічну програму». Крім того, The People’s Voice посилається на статтю Los Angeles Times про те, що боротися зі зміною клімату було б легше, якби американці звикли жити з нерегулярними відключеннями світла.

Згідно з щорічним звітом Управління енергетичної інформації США, у 2021 році найбільше перебоїв зі світлом було у штаті Луїзіана та у Техасі. Загалом за 2021 рік перебої зі світлом у США тривали понад 7 годин.

Зокрема під час спеки збільшується навантаження на електроенергію через використання приладів охолодження або водонагрівачів чи сушарок. В інших штатах через високу температуру в людей вибухали кондиціонери, що спричиняло відключення світла. Згідно з дослідженням організації Climate Central, з 2000 по 2021 рік 83 % усіх відключень виникали через погодні явища — лісові пожежі, торнадо, урагани тощо. 

Також на відключення світла впливають кібератаки від хакерів, які проникають у диспетчерські та порушують систему подачі електроенергії в будинки. Проте ми не знайшли жодної заяви від Всесвітнього економічного форуму або Клауса Шваба про регулярні відключення задля боротьби із кліматом.

До того ж одразу декілька американських експертів кажуть, що для подолання проблеми із відключенням світла США мають збільшити кількість мікромережі, які працюють від відновлюваних джерел енергії. Тобто встановлювати сонячні батареї на дахах будинків або вітрові станції. Відновлювальні джерела не лише зменшують шкідливі викиди в атмосферу, а слугують певною «подушкою безпеки» для мешканців у разі відключення світла через погодні явища.

Ще у 2023 році в мережі вже поширювали неправдиві повідомлення про доньку Клауса Шваба, яка начебто закликала до «постійних кліматичних обмежень». Але Ніколь Шваб розповідала про пандемію, а не закликала до обмежень клімату. VoxCheck також спростовував слова нібито Клауса Шваба про початок «цифрової тиранії». Насправді заяви Шваба вирвали із двох різних інтерв’ю та видали як один матеріал.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний