ФЕЙК: Бельгійські депутати сміялись над Зеленським під час пресконференції у Брюсселі — France 24

ФЕЙК: Бельгійські депутати сміялись над Зеленським під час пресконференції у Брюсселі — France 24

12 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
179

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють сюжет із логотипом французького медіа «France 24», у якому розповідають про пресконференцію за участі Президента України у Бельгії. На одному з кадрів можна побачити, як на задніх рядах у залі сміються чоловіки у костюмах. Пропагандисти стверджують, що це бельгійські депутати, і вони сміються з Володимира Зеленського. 

Утім, це — фейк. France 24 не публікували такого сюжету, відео змонтували з роликів, які можна знайти у відкритих джерелах.

Скриншот допису

У пропагандистському відео можна побачити кадри зі спільної пресконференції Президента України Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Бельгії Александра Де Кроо, що відбулася 28 травня у Брюсселі після підписання безпекової угоди між країнами. Однак France 24 не публікував вказаного сюжету —  подібного відео немає ні на офіційному сайті медіаресурсу, ні на сторінках France 24 English у фейсбуці, інстаграмі, твіттері (X), тіктоці та ютубі

Зворотний пошук відео з нібито бельгійськими депутатами не приніс результатів, проте інші деталі свідчать про те, що кадр зробили не під час цієї пресконференції. Насправді у цій конференцзалі розташовані інші крісла, ніж ті, на яких сидять чоловіки у кадрі пропагандистів. 

Фото зали, у якій проводилася пресконференція

Скриншот трансляції пресконференції

Скриншот з пропагандистського допису   

Крім того, ми продивились фотографії усіх депутатів двох палат федерального парламенту Бельгії — Палати представників та Сенату. Облич цих чоловіків немає у списках депутатів скликання 2019-2024 років, тож вони не є чинними депутатами парламенту. 

Відео змонтували з роликів, які можна знайти у відкритих джерелах. Ми знайшли трансляції пресконференції на інших медіаплатформах і виявили, що репортаж видання Reuters містить ідентичні кадри із Зеленським. Ймовірно, на основі них фейкороби створили початок фейкового репортажу.

Вгорі — скриншот із допису пропагандистів, внизу — скриншот з оригінального репортажу Reuters

Останній кадр привернув увагу тим, що ведучий розповідає, що Президент України Володимир Зеленський давав конференцію разом з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та Премʼєр-міністром Бельгії Александром Де Кроо. Проте 28 травня Зеленський проводив пресконференцію тільки з Премʼєр-міністром Бельгії. За пошуком за ключовими словами вдалося знайти оригінальне відео, з якого змонтували сюжет, — це репортаж каналу France 24 English спільної пресконференції Президента України та Прем’єр-міністрів Нідерландів та Бельгії, яка відбулась 4 травня 2023 року в Гаазі. Пропагандисти взяли за основу старий сюжет і наклали на нього іншу новинну стрічку. 

Вгорі — скриншот із допису пропагандистів, внизу — скриншот з оригінального репортажу France 24

Отже, поширюване в мережі відео виявилося компіляцією трьох не пов’язаних між собою  відеофрагментів: кадру з пресконференції Зеленського та Де Кроо у Брюсселі з трансляції видання Reuters від 28 травня 2024 року, кадру нібито «бельгійських депутатів» з іншої зали та частини репортажу France 24 річної давності.  

Російська пропаганда не вперше створює подібні підробки з логотипом France 24 з метою дискредитувати Президента України. Раніше ми спростовували фейк, нібито France 24 повідомили, що українські спецслужби за наказом Зеленського планували замах на Президента Франції Еммануеля Макрона під час його візиту до Києва.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний