ФЕЙК: Британським фермерам пропонують знищити врожай для створення штучного голоду

ФЕЙК: Британським фермерам пропонують знищити врожай для створення штучного голоду

28 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
325

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що британський уряд пропонує фермерам знищити свій врожай за ціну, що в 1,5 рази перевищує його вартість. У разі відмови уряд начебто позбавить цих фермерів податкових пільг. Кінцева мета уряду, згідно з авторами допису, — створити штучний дефіцит продовольства у світі. Згодом ця програма нібито може стати загальноєвропейською. Деякі користувачі соціальних мереж пов’язують тему штучного голоду з вакцинацією проти COVID-19 («окрім щеплень геноцидники готують голод») або зі всесвітньою змовою глобальної еліти («ляльководи хочуть створити дуже критичну ситуацію»).

Разом з текстом у дописі користувачі поширюють відео, головний «доказ» існування програми для створення штучного дефіциту. У відео чоловік, якого представляють як британського фермера, прогнозує, що «найближчим часом всі будуть говорити про дефіцит продовольства в Європі». Він попереджає: цей дефіцит продовольства є повністю надуманим, адже фермери мають достатній врожай. Уряд нібито збирається викупити їхній врожай і знищити його.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Однак це — фейк. Британський уряд не запроваджував цю програму і не намагався іншим чином створити штучний голод. 

Походження фейку

Цей фейк потрапив до українського сегменту Facebook через Telegram-канал «Ковид Сопротивление», що регулярно поширює фейки, маніпуляції, теорії змови. VoxCheck раніше спростовував дезінформацію, що надходила з цього каналу. Також фейк активно поширювали в іспаномовному сегменті Facebook (приклади тут і тут).

Незважаючи на схожість головної тези «уряд штучно створює дефіцит продовольства», зміст відео з «британським фермером» відрізняється від основного тексту в дописі:

  • чоловік у відео не називає ціну, за яку уряд збирається купити врожай; у тексті чітко вказано «в 1,5 рази більше вартості врожаю»;
  • у тексті стверджують, що у разі відмови фермерів позбавлять податкових пільг; у відео ця інформація відсутня .

Тож звідки виникли нові деталі фейку? Найімовірніше їх запозичили з іншого фейку, який поширювався в англомовній мережі в травні та червні 2021 року. 18 травня 2021 року автор TikTok-каналу @randellburton1 (який, окрім поширення фейків, веде консервативну пропаганду) опублікував відео з подібною тезою. Ось що він каже:

  • цього року федеральний уряд пропонує американським фермерам знищити врожай за ціну, що перевищує його вартість у 1,5 рази;
  • у разі відмови від пропозиції фермери не отримають державні субсидії;
  • в американців є всього 8 місяців на те, щоб підготувати запаси продовольства, інакше вони постраждають від масового голоду;
  • єдине джерело інформації у відео  — слова батька автора, який нібито тривалий час працює в аграрному секторі.

Це відео також поширили у Facebook. Автори фейку про британського фермера запозичили інформацію про ціну врожаю в американського фейку, а «державні субсидії» замінили на «податкові пільги».

Перевірка тези

Утім, ні США, ні Велика Британія не запроваджували програми щодо знищення врожаю та створення штучного дефіциту. Якщо подібний план чи програма справді існували та реалізовувались у масштабах всієї країни, про цю подію написали би великі англомовні ЗМІ. Ба більше, про це мала би бути інформація на офіційних урядових ресурсах. Проте така інформація відсутня.

Уряди можуть платити фермерам за те, щоб ті не вирощували на конкретних територіях сільськогосподарські культури. Наприклад, у США діє добровільна програма Conservation Reserve Program, у рамках якої фермери можуть щорічно отримувати плату, якщо припинять використовувати вразливі землі для сільськогосподарського виробництва і почнуть розвивати культури, корисні для навколишнього середовища (дерева, кущі, квіти тощо). Це дозволить запобігти ерозії ґрунту, поліпшить якість води та розвиток дикої природи. Також в рамках цієї програми особливу увагу приділяють зменшенню викидів парникових газів для боротьби зі змінами клімату. У Великій Британії фермерів теж заохочують дбати про навколишнє середовище.

Фермери дійсно можуть знищувати власний врожай, але не з тих причин, що вказані в дописі. Одна із поширених причин — несприятливі погодні умови, як-от засуха. Друга причина — боротьба з шкідниками на кшталт мишей. Третя — падіння попиту під час економічної кризи. Наприклад, на початку пандемії COVID-19 частина фермерів змушена була знищувати свої запаси, оскільки вони не змогли реалізувати їх на ринку.

Проблема голоду у світі

Проблема голоду залишається актуальною для країн з низьким рівнем доходів. Однак це не пов’язано зі штучним дефіцитом або всесвітньою змовою еліт. Проблема голоду є похідною від високих показників бідності, нерівності, невирішених збройних конфліктів у цих країнах. Так, у 2019 році близько 650 млн людей у світі страждали від голоду.

Частка населення, що страждає від недоїдання в різних країнах, 2017-2019 (червоним виділено країни з найбільшою часткою недоїдання)

На тлі пандемії COVID-19 проблема ще більше загострилася, оскільки пандемія призупинила глобальний прогрес у боротьбі з бідністю та нерівністю. У 2020 році в середньому 768 млн людей стикались з проблемою голоду, а це на 118 млн більше, ніж середній показник 2019 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний