ФЕЙК: Для українців закривають безвіз із країнами ЄС

ФЕЙК: Для українців закривають безвіз із країнами ЄС

28 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
490

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють публікації із заголовками про закриття безвізу з ЄС для українців. Далі в тексті уточнюють, що безвізовий режим закривається для тих, хто не зробив щеплення проти COVID-19 тими вакцинами, які сертифіковані в Євросоюзі, – кажуть, що серед них немає Covishield та Coronavac, якими серед інших вакцинують в Україні.

Скриншот новини, яку поширюють у мережі

Але це – фейк, який базується на нерозумінні безвізового режиму для України, а також на інформаційному вакуумі, який є навколо розробки правил в’їзду в ЄС та «ковідних» сертифікатів. Далі – розбираємо ситуацію.

Українці мають право на безвізовий в’їзд до країн Шенгенської зони – і це право не скасували, але поки цим правом здебільшого користуватися не можуть через обмеження в’їзду через поширення COVID-19.

Безвізовий режим дозволяє короткотермінове перебування у країнах Шенгенської зони – сумарно кількість днів у Шенгені не має перевищувати 90 днів протягом останніх 180 днів – без додаткового оформлення візи. Короткострокове перебування – це ділові поїздки, туризм, подорож із приватною метою, поїздки з метою навчання або інших видів підготовки. Безвізовий режим не означає права на проживання чи на працевлаштування в ЄС.

На час пандемії Європейська комісія для попередження поширення вірусу тимчасово заборонила в’їзд у країни ЄС. Заборона стосувалася лише необов’язкових подорожей (наприклад, туризм). Деякі країни ЄС у певні періоди робили виняток для туристів, але це поодинока практика, яка стосується відкриття окремих країн (наприклад, для українців – це Хорватія вліткувосени 2020 року або ж Греції нині) .

Для того, щоб сприяти вільному пересуванню країнами ЄС 17 березня 2021 року Єврокомісія запропонувала введення «цифрових зелених сертифікатів» (Digital Green Certificate). Обговорювали, що їх видаватимуть не лише за наявності повного курсу вакцинації від COVID-19, а й за наявності негативного тесту чи підтвердження того, що людина перехворіла на COVID-19. 

29 квітня Європарламент попередньо вирішив, що держави-члени повинні приймати «ковідні» сертифікати (нова назва «цифрових зелених сертифікатів»), якщо особа щеплена вакциною проти COVID-19, яка дозволена для використання в ЄС, – на той час це вакцини Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca та Janssen. Інформація про прийняття для «ковідного» сертифікату лише схвалених у ЄС вакцин циркулювала з середини березня. Це і стало поштовхом для додумування та маніпуляцій. Утім, на момент поширення публікацій, не було остаточного рішення про те, які вакцини приймати для «ковідного» сертифікату, а які ні. 

Наразі планується, що держави-члени повинні приймати сертифікати про щеплення вакцинами, які авторизовані у ЄС. Держави-члени самостійно можуть вирішити приймати «ковідний» сертифікат від осіб, які отримали іншу вакцину.

У публікаціях також розрізняють вакцину AstraZeneca та вакцину Covishield (якою наразі вакцинують в Україні). Насправді, ці вакцини є ідентичними та взаємозамінними. Covishield є торговельною назвою вакцини AZD1222 проти COVID-19, яку розробили Оксфордський інститут та компанія AstraZeneca та виробили на потужностях Serum Institute (Індія). Інша торговельна назва цієї вакцини – Vaxzevria, саме під цією назвою її поширюють у ЄС.

До речі, фейки про втрату Україною безвізу з’являлися і в травні минулого року. Також ми спростовували фейк про те, що посли країн ЄС оголосили початок процедури відміни безвізу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний