Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соціальних мережах поширюють колаж із фотографій німецького економіста, засновника Всесвітнього економічного форуму Клауса Шваба (Klaus Schwab) та нібито його батька Ойгена Шваба (Eugen Schwab), одягнутого у форму нацистського офіцера. Фотографії доповнюють фактами з біографії Ойгена Шваба: він займав керівну посаду на стратегічному підприємстві нацистської Німеччини Escher Wyss, мав власний концтабір та був наближеним до самого Гітлера.
Скриншот публікації
Однак це — фейк. По-перше, німецький військовий на фото не є родичем Клауса Шваба. По-друге, справжній батько Клауса Шваба не був ні військовим, ні членом нацистської партії.
Фото німецького військового можна перевірити за допомогою зворотного пошуку зображень у Bing. У результаті пошуку отримуємо посилання на історичний блог, в якому перераховані генерал-майори Вермахта з 1933 по 1945 роки. На сайті вказують, що військового, якого намагалися зобразити як «родича» Клауса Шваба, звали Карл Август Вальтер Дибілаш (Karl August Walther Dybilasz).
Результати пошуку зображення у Bing
Фото німецького офіцера у переліку генерал-майорів Вермахта
На інших історичних ресурсах фото цього офіцера підписують тим самим ім’ям і не зазначають про його зв’язок із родиною Швабів. Про його біографію відомо небагато: народився у 1892 році, вперше вступив до лав німецької армії у 1913 році, помер у таборі військовополонених у 1950 році в Донецьку.
Натомість справжній батько Клауса Шваба, Ойген Вільгельм Шваб (Eugen Wilhelm Schwab) народився в 1899 році та помер у 1982 році. Саме йому та матері (Еріці Еппрехт) Клаус Шваб присвятив одну зі своїх книжок.
Фото Ойгена Шваба
Оскільки у відкритих джерелах недостатньо даних про біографію Ойгена Шваба, фактчекери з AFP Fact Check звернулися до Силке Шоттле, директорки архіву у німецькому місті Равенсбург. У цьому місті Ойген працював менеджером у філії компанії Escher Wyss. Як і багато інших німецьких компаній того часу, це підприємство використовувало працю в’язнів. Проте Ойген Шваб не мав власного концтабору, як стверджують у дописах у фейсбуці.
Нілс Вайсе, дослідник Мюнхенського інституту сучасної історії, у коментарі для AFP Fact Check заявив, що немає жодних доказів членства Ойгена в нацистській партії чи його наближеності до Гітлера. Водночас він був членом організацій, контрольованих нацистами, як-от Націонал-соціалістичної організації добробуту (NSV) чи Німецького трудового фронту (DAF).
Раніше VoxCheck спростовував фейк, що Клаус Шваб нібито належить до родини Ротшильдів.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний