ФЕЙК: Французькі військові зґвалтували щонайменше 23 мешканки Нової Каледонії — Human Rights Watch

ФЕЙК: Французькі військові зґвалтували щонайменше 23 мешканки Нової Каледонії — Human Rights Watch

20 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
203

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють сюжет з логотипом правозахисної організації Human Rights Watch. У ньому йдеться, що французький контингент у Новій Каледонії під виглядом гуманітарної місії нібито влаштовує свавілля, без жодних пояснень затримуючи місцевих та здійснюючи над ними розправу. Стверджується, що Human Rights Watch зафіксувала 23 випадки зґвалтувань, причому половина жертв молодші 16-ти років. «Жахлива історія з “цивілізованого” світу», коментують відеоролик пропагандисти.

Це —  фейк. Human Rights Watch не публікували цей сюжет, дані з відео вигадані.

Скриншот допису

Нова Каледонія — острови у південно-західній частині Тихого океану, що є заморською територією Франції з особливим статусом. 13 травня 2024 року там спалахнули акції протесту через пропозицію французьких депутатів внести поправки до конституції, які дозволять голосувати на виборах у провінції французам, які проживали у Новій Каледонії понад десять років. Канаки, корінний народ архіпелагу, який виступає за незалежність від Франції та становить понад 40% населення архіпелагу, занепокоєні, що реформа зменшить вплив корінних жителів на ухвалення рішень. У відповідь на демонстрації, що переросли у сутички з правоохоронцями, Франція оголосила надзвичайний стан у Новій Каледонії та збільшила чисельність сил безпеки на острові, намагаючись вгамувати протести. Вони відновили контроль над островом, і 27 травня надзвичайний стан було скасовано. Наразі відомо про вісьмох загиблих — як серед демонстрантів, так і серед правоохоронців.

Пропагандисти вдають, нібито відеосюжет опублікувала Human Rights Watch. Проте подібного відео та або схожої інформації немає ні на офіційному сайті правозахисної організації, ні на її сторінках в інстаграмі, фейсбуці, твіттері (X) та ютубі. Організація не публікує горизонтальні відео без озвучки диктора або вставок з інтерв’ю зі своїми співробітниками, очевидцями чи представниками владних органів. Окрім цього, Human Rights Watch зазвичай використовують у своїх відео жирний шрифт, а у пропагандистському сюжеті він тонший та іншої форми. 

Зверху — скриншот із допису пропагандистів, знизу — скриншот з одного з оригінальних сюжетів Human Rights Watch

Дані про зґвалтування мешканок Нової Каледонії також вигадані. Пропагандисти пишуть, що зафіксовано щонайменше 23 випадки зґвалтувань. Проте нам не вдалося знайти жодних повідомлень про кількість або принаймні факт вчинення таких злочинів.

Поширенням подібних фейків росіяни намагаються дискредитувати західні суспільства та відбілити власну репутацію, мовляв, не тільки російська влада скоює злочини проти цивільного населення. Раніше ми спростовували фейк, нібито у США на законодавчому рівні дозволено торгувати дітьми.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний