ФЕЙК: Хмельницька АЕС забезпечує електроенергією Польщу – документ

ФЕЙК: Хмельницька АЕС забезпечує електроенергією Польщу – документ

23 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
305

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали знову дискредитують Україну. Вони поширюють лист від президента держпідприємства «НАЕК “Енергоатом”», у якому він повідомляє міністерці клімату та навколишнього середовища Польщі «Пауліне Хенніг-Клоске» про готовність із 30 червня 2024 року постачати електроенергію. Президент «Енергоатому» буцімто пише, що Україна ухвалила остаточне рішення «відімкнути» 1-й і 2-й енергоблок Хмельницької АЕС задля їхньої переорієнтації на експорт в Польщу.

Це — фейк. «Лист» підробили, на це вказують численні помилки. В «Енергоатомі» також спростували фейк та зазначили, що керівник компанії не направляє держорганам іноземних країн такі листи.

Скриншот публікації

Росіяни підробили лист, на це вказує ряд помилок. У «документі» пишуть «цім листом», тоді як правильно — «цим листом». Останнє речення росіяни також сформулювали неправильно. Спочатку вони пишуть, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України ухвалило рішення відімкнути два енергоблоки Хмельницької АЕС, а далі без будь-яких розділових знаків зазначають, що «буде повністю переорієнтовано на експорт електроенергії». Щонайменше в реченні не узгоджені слова, адже правильно було б «два енергоблоки будуть переорієнтовані…».

До того ж в Україні з 2019 року не існує Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Спочатку його об’єднали із Міністерством екології та природних ресурсів (Міністерство енергетики та захисту довкілля), а у 2020 році назву змінили на Міністерство енергетики України. 

Помилилися росіяни й у звертанні. Вони пишуть «Міністру клімату та навколишнього середовища Польщі Пауліне Хенніг-Клоске», тоді як правильно — «Міністру клімату та навколишнього середовища Польщі Пауліні Хенніг-Клосці».

Держпідприємство «Енергоатом» із 30 грудня 2023 року змінило форму власності на акціонерне товариство. Тобто правильна його назва — Акціонерне товариство (АТ) «НАЕК “Енергоатом”», а не ДП «НАЕК “Енергоатом”». Крім того, посада Петра Котіна, який начебто направив листа, звучить інакше — наразі він виконуючий обов’язки голови правління АТ «НАЕК “Енергоатом”».

На сайті «Енергоатома» ми також знайшли старий наказ Котіна, коли він ще був президентом компанії. В оригінальному документі можна побачити коротке найменування посади «Президент» та підпис, тоді як росіяни ще додали назву компанії.

Помилки, яких припустилися росіяни в «документі»

Приклад оригінального наказу Котіна із зазначенням посади та без згадки назви компанії поряд

У коментарі Центру протидії дезінформації «Енергоатом» також спростував фейковий лист росіян. У компанії зазначили, що підпис Котіна підробили, а керівник «Енергоатома» не направляє іноземним держорганам такі листи, адже це є порушенням етики та правил ділового міжнародного листування.

Після масованих російських обстрілів та знищення енергооб’єктів України українці зіштовхнулися із відключеннями світла. Цією темою скористалися пропагандисти, які намагаються посіяти ворожі настрої та паніку серед українців. Зокрема росіяни намагаються показати, що українці сидять без світла не через обстріли армії рф, а через «продаж» електроенергії за кордон. Фейки про «продаж електроенергії» ми неодноразово спростовували у своїх матеріалах, також про це заявляли у Міністерстві енергетики. Перевірити експорт електроенергії з України можна й на сайті європейської енергосистеми ENTSO-E. Зараз, за даними ENTSO-E, Україна не продає електроенергію іншим країнам.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний