ФЕЙК: Командування ЗСУ приховує великі втрати та не виплачує кошти родинам загиблих — листування дружин військових

ФЕЙК: Командування ЗСУ приховує великі втрати та не виплачує кошти родинам загиблих — листування дружин військових

31 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
397

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських телеграм-каналах поширюють нібито листування двох «дружин військових ЗСУ». У ній вони вказують, що українське військове командування приховує величезні втрати та не платить родичам загиблих бійців ЗСУ відповідні кошти. 

Це фейк. Дане листування поширюють лише російські та проросійські джерела. Крім того, воно містить помилки та російські наративи.

Скриншот допису 

Дане листування поширюють лише російські та проросійські джерела. Уперше воно з’явилося у російському телеграм-каналі «Херсонский Вестник», куди його начебто надіслали через бота. Це пропагандистський канал, який неодноразово поширював фейки, зокрема несправжні листування. Самі повідомлення виглядають штучними та формальними.

На фото помітно, що всі повідомлення під час спілкування надсилалися регулярно з інтервалом в одну хвилину, хоча вони мають різну кількість знаків. Малоймовірно, що жінка, яка щойно почула про смерть свого чоловіка, зможе відразу чітко відповідати подрузі з однаковим часом між повідомленнями.

Також у тексті повідомлень регулярно припускаються помилки з ім’ям «Артем». Спочатку одна з «дружин» називає так свого чоловіка. Далі у листуванні його ім’я згадують скорочено — «Тема». Українською зазвичай пишуть «Тьома», а російською це буде «Тёма». Тобто, найімовірніше, текст неправильно переклали з російської мови. 

Фото фейкового листування

Саме листування наповнене російськими наративами про великі втрати ЗСУ, невиплату коштів, некомпетентність командирів та підготовки до їхнього вбивства чи бунту проти них. Насправді українські втрати набагато менші, ніж заявляють у російських джерелах.

З відкритих даних автори «Книги пам’яті полеглих за Україну» з’ясували про 24,5 тис. померлих військових, чиї імена відомі, 15 тис. зниклих безвісти, 3400 полонених у період із 24 лютого 2022 року по 14 листопада 2023 року. Кількість померлих, яку вказують дослідники, за їхніми оцінками складає не менше ніж 70% від загальної кількості бойових та небойових смертей зі ЗСУ, СБУ та МВС. Тобто справжня цифра померлих може складати трохи більше як 30 тис. Кількість поранених становить близько 90-100 тис. осіб, проте переважна більшість воїнів з пораненнями або контузією продовжують службу або згодом повернуться до своїх побратимів після лікування. Схожу оцінку наводив і Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції 25 лютого 2024 року — тоді він повідомив про 31 тис. українських військових, які загинули за два роки російського повномасштабного вторгнення.

Раніше ми вже спростовували фейки про те, як у листуванні розповіли, нібито Харківську лікарню №3 закрили для цивільних, бо лікують польських військових, або як бійців спецпідрозділу «Кракен» відправили ловити та катувати угорців на Закарпатті.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний