ФЕЙК: Мешканці Одеси в Техасі хочуть перейменувати місто через його російську назву

ФЕЙК: Мешканці Одеси в Техасі хочуть перейменувати місто через його російську назву

24 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
876

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали поширюють сюжет американського телеканалу ABC News про те, що мешканці Одеси в Техасі просять губернатора перейменувати їхнє місто. Мовляв, через війну в Україні жителі Одеси в Техасі не хочуть, аби їхнє місто мало «російську» назву.

Це — фейк. Мешканці міста не просили губернатора змінити назву, а сам репортаж змонтований із декількох різних фрагментів.

Скриншот публікації

У США справді є місто Одеса. Однак на офіційному сайті та на сторінці міста у фейсбуці немає жодних новин про те, що місцеві жителі хочуть його перейменувати. Зворотний пошук у Google Images показав, що відео повітряної кулі та стенду із написом Odessa опублікували ще у 2018 році. Зокрема в підробленому сюжеті використали перші кадри з відео змагання на биках у заміському клубі Одесса штату Техас.

Скриншот із відео, яке поширюють у мережі

Скриншот з оригінального відео змагань у 2018 році. Джерело: сторінка організації Backyard Bull Riders

Крім того, за допомогою зворотного пошуку у Google Images ми знайшли й інші кадри з підробленого сюжету. До прикладу, кадри стенда з оголошенням про голосування («vote center») насправді зняли під час виборів мера в окрузі Мідленд (Техас). В оригінальному репортажі від 18 жовтня 2022 року йдеться про те, що деякі місцеві жителі отримали неправильні бюлетені, тож це може затримати результати виборів.

Скриншот із відео, яке поширюють у мережі

Скриншот з оригінального відео. Джерело: медіа NewsWest9 

До того ж ми не знайшли жодного схожого сюжету ні на офіційному сайті ABC News, ні на сторінці телеканалу у ютубі, фейсбуці, чи інстаграмі.

Раніше ми вже спростовували схожий фейковий сюжет нібито від Deutsche Welle про те, що студенти із Сербії створили петицію, аби назвати чорну діру ім’ям Володимира Зеленського. Однак цей сюжет також змонтували із декількох фрагментів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний