Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські медіа поширюють сюжет видання BBC, у якому йдеться про журналістів Bellingcat, які нібито від анонімних джерел у Міжнародному кримінальному суді дізналися про справу проти Давида Арахамії. Його підозрюють у начебто продажі зброї палестинським бойовикам ХАМАС.
Це — фейк. Журналісти Bellingcat спростували заяви росіян та зазначили, що нічого не повідомляли на тему продажу зброї ХАМАСу.
Скриншот допису
На жодній зі сторінок видання BBC ми не знайшли повідомлень про нібито кримінальну справу проти голови фракції «Слуги народу» Давида Арахамії. Щобільше, новину від «анонімних джерел» спростували журналісти Bellingcat, які, за версією росіян, цю інформацію перші й отримали. Bellingcat зазначили, що всі твердження, цитати й саме відео сфальсифіковані.
Також пропагандисти неправильно переклали прізвище Давида Арахамії англійською, написавши David Arahmia. Хоча правильно буде — David Arakhamia. Зворотний пошук окремих кадрів із відео у Google Images не видав результатів. Тож ми скористалися забороненим в Україні Yandex Images та знайшли відео, яке використали росіяни. На ньому прокурор МКС Карім Хан на засіданні Ради безпеки ООН у вересні 2022 року говорить про роботу над воєнними злочинами рф в Україні.
Вгорі — скриншот із відео, яке поширюють пропагандисти, внизу — оригінальне відео виступу прокурора МКС Каріма Хана
За ключовими словами ми також знайшли оригінальний виступ британського журналіста та розслідувача Bellingcat Еліота Хіггінса.
Вгорі — скриншот із відео пропагандистів, внизу — скриншот із оригінального відео з журналістом та розслідувачем Bellingcat Еліотом Хіггінсом
Відрізок із відео іншого британського журналіста Шаяна Сардарізаде також взяли зі старого інтерв’ю 2020 року, де він розповідав про поширення фейків про COVID-19.
До того ж якби BBC та Bellingcat справді повідомили про судову справу проти Арахамії, новину підхопили б й інші міжнародні та українські видання. Проте таких новин немає в медіа.
У фейку Україну звинувачують в продажі зброї бойовикам ХАМАС. Утім, цьому немає жодних доказів. Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов у ефірі телемарафону «Єдині новини» наголосив, що саме росія передала ХАМАСу захоплену в Україні зброю. Отже, такі фейкові відео є частиною кремлівської пропаганди з дискредитації України.
Раніше ми спростовували схожий фейк, нібито BBC опублікувало відео, де вказано, що Євгеній Пригожин живий, а авіатрощу інсценували. Видання не викладало у мережу подібне відео.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний