ФЕЙК: На Хмельниччині підвищився радіаційний фон після підриву складів зі збідненим ураном

ФЕЙК: На Хмельниччині підвищився радіаційний фон після підриву складів зі збідненим ураном

31 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
918

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що у Хмельницькому та Тернополі підірвані сховища снарядів зі збідненим ураном. Стверджують, що, за даними порталу Saveecobot, внаслідок цього у Хмельницькому підвищився рівень радіації. Додають, що рівень радіації підвищився й у Польщі — у Любліні вимірювальні прилади нібито зареєстрували різке підвищення рівня бісмуту.

Утім, уночі 13 травня та надалі радіаційний фон у Хмельницькій області перебував у межах допустимих значень.

Скриншот допису

Радіаційний фон на Хмельниччині та Тернопільщині перебуває у межах норми. 

13 травня 2022 року росія атакувала одну з громад на Хмельниччині, влучивши по об’єкту критичної інфраструктури. Василь Новачок, заступник міського голови Хмельницького, зазначив, що після вибуху відбувся ряд детонувань великої потужності. Унаслідок вибухових хвиль пошкоджень зазнали навчальні та медичні заклади, адміністративні будівлі, промислові об’єкти, багатоповерхові та приватні житлові будинки у Хмельницькому.

Станом на ранок 13 травня у Хмельницькому зафіксували невеликий зріст радіаційного фону до 0,14 мікрозиверта у годину (мкЗв/год).  Допустиме значення рівня радіаційного фону відповідно до Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) — 0,3 мкЗв/год.

Зиверт — одиниця поглинання випромінювання. Один зиверт зазвичай визначається як кількість радіації, яка приблизно еквівалентна за біологічною ефективністю одному грею (одиниця поглиненої дози іонізуючого випромінювання) гамма-випромінювання. Мікрозиверт дорівнює однієї мільйонної зиверта. 

Радіаційний фон у Хмельницькому станом на ранок 13 травня

14 травня рівень радіаційного фону знизився до 0.11мкЗв/год.

Радіаційний фон у Хмельницькому станом на ранок 14 травня

Згідно з результатами лабораторного дослідження Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України, вміст шкідливих речовин в атмосферному повітрі на межі санітарно-захисних зон не перевищує допустимих значень. Співробітники Хмельницького національного університету також спростували інформацію про підвищення радіаційного фону у місті після удару росії.

15 травня очільник Тернопільської ОВА Володимир Труш спростував інформацію про те, що у місті вибухали боєприпаси зі збідненим ураном. За його словами, у Тернополі немає збідненого урану. Він також повідомив, що ситуація після гасіння пожежі після ракетного обстрілу 13 травня стабільна. 

Снаряди зі збідненим ураном не мають нічого спільного з ядерною зброєю і не можуть призвести до ядерної катастрофи. Про це ми раніше писали тут.

Автори дописів також стверджують, нібито у Любліні вимірювальні прилади зареєстрували різке підвищення рівня бісмуту. 17 травня Національне агентство з атомної енергії Польщі повідомило, що радіаційний фон у країні перебуває у межах допустимих значень. Агентство зазначило, що тимчасові підвищені значення природного радіаційного фону не є чимось незвичайним і виникають регулярно, наприклад під час опадів.  

Як зазначили дослідники польського Університету Марії Кюрі-Склодовської, тимчасове та незначне підвищення радіації є природним явищем, спричиненим опадами. Хімічний елемент Бісмут (Ізотоп Bi-214), підвищення якого зафіксували 15 травня у Польщі, міститься в повітрі у вигляді аерозолів і пилу. Його концентрація залежить від багатьох факторів: розташування його локальних джерел, напрямку вітру та кількості опадів. Після дощу частки цього ізотопу осідають на поверхні вимірювального приладу, який визначає рівень радіації. Однак із часом, коли забруднення прибираються, рівень радіації зменшується.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний