ФЕЙК: На місці влучання російської ракети у «Південмаш» утворилася вирва — фото

ФЕЙК: На місці влучання російської ракети у «Південмаш» утворилася вирва — фото

30 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
186

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі мережі та російські телеграм-канали поширюють фото вирви, яка нібито утворилася після удару росіян по заводу «Південмаш» у Дніпрі 21 листопада 2024 року.

Утім, це — фейк. Зображення не стосується обстрілу Дніпра. Супутникові знімки «Південмашу», які публікують самі ж росіяни, вказують на відсутність серйозних зовнішніх руйнувань.

Скриншот допису

Звідки зображення?

Нам не вдалося знайти першоджерело зображення, яке поширюють росіяни. Зворотний пошук в гуглі також не дав результатів. Тож ми скористалися забороненим в Україні «Яндексом», який показав фото кар’єру з видобування алмазів у російському місті Мирний. Візуально кар’єр нагадує місце, зображене на фото пропагандистів (глибина вирви, забудова на фоні). Тобто фейкомети могли узяти фото цього місця або будь-якого іншого подібного кар’єра та відредагувати його за допомогою штучного інтелекту або фоторедактора. 

Фото, яке поширюють росіяни

Фото кар’єра, де видобувають алмази у російському місті Мирний

Чим завдали удару?

21 листопада росія справді завдала удару балістичною ракетою середньої дальності по Дніпру. За словами путіна, це начебто була нова балістична ракета з без’ядерною гіперзвуковою боєголовкою «Орешник». Керівник ГУР Кирило Буданов пояснив, що «Орешник» — назва науково-дослідної роботи, тобто шифр. Тоді як сама експериментальна ракетна установка називається «Кедр». Аналітики Defense Express проаналізували уламок цієї ракети та встановили, що одну з деталей до неї виготовили ще у 2017 році. 

Заступниця речника Міноборони США Сабріна Сінгх зазначила, що ракета експериментальна та зроблена на основі російської моделі міжконтинентальної балістичної ракети РС-26 «Рубеж». 

Куди влучила російська ракета?

За словами голови Дніпропетровської ОДА Сергія Лисака, 21 листопада справді було пошкоджене промислове підприємство, а також центр реабілітації для людей з інвалідністю і гаражний кооператив.

Однак фото, яке поширюють росіяни, фейкове. Після заяв путіна про ураження заводу самі ж росіяни опублікували супутникові знімки «Південмашу». На них можна побачити, що завод не зазнав суттєвих зовнішніх руйнувань.

Крім того, неназване високопоставлене джерело в українському уряді повідомило виданню Reuters про відсутність вибухівки в ракеті. Відповідно суттєвих руйнувань від неї не могло бути.

Супутниковий знімок заводу «Південмаш» після удару 21 листопада. Джерело: ASTRA

Пропагандисти навмисно поширюють подібні фейкові зображення. Мета проста — поширити паніку в Україні та на Заході, а всередині росії — вкотре затвердити міф про військову «міць» рф.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний